Osobista pompa insulinowa

Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie, które naśladuje prawidłową pracę trzustki.
Elektroniczna pompa podaje insulinę przez podskórny wlew - zestaw infuzyjny składający się z cienkiej rurki zakończonej wkłuciem, która z drugiej strony jest podłączona do zbiorniczka z insuliną krótkodziałającą w pompie. Tylko za pomocą pompy insulinowej można podawać jeden rodzaj insuliny na różne sposoby. Ciągła podskórna infuzja insuliny dzieli się na dwa rodzaje:

Baza
Pompa podaje ustalone przez użytkownika dawki bazalne (bazę) przez 24 godziny na dobę niezależnie od posiłków.

Dodatkową funkcją jest możliwość ustawienia bazy czasowej (na wybraną liczbę godzin) lub bazy alternatywnej (24-godzinnej) na specyficzne sytuacje jak wysiłek fizyczny, choroba czy miesiączka.

Bolus
Użytkownik pompy może w dowolnym momencie podać sobie dodatkową dawkę insuliny w postaci bolusa
- jako insulinę doposiłkową lub korektę na hiperglikemię.
W przypadku posiłku rodzaj bolusa wybieramy zgodnie z zawartością wartości odżywczych:
- WW - bolus prosty
- WBT - bolus przedłużony
- WW i WBT - bolus łożony / wielofalowy

Dzięki temu pompa pozwala na elastyczne spożywanie różnorodnych posiłków.

Pompa jest mniej więcej wielkości telefonu komórkowego i można ją bez problemu nosić w kieszeni, przy pasku czy przymocowaną do biustonosza. Nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z telefonem komórkowym (zaburzenie pracy) i skórą (zaparowanie i dostanie się wody w postaci potu do środka). Urządzenie jest wodoszczelne, ale nie jest wodoodporne (odłączamy pompę na czas kąpieli).

Pompa insulinowa może posiadać dodatkowe funkcje w zależności od modelu:
- System ciągłego monitorowania glikemii
- Kalkulator bolusa

Na rynku jest dostępny szeroki wybór zestawów infuzyjnych różniących się pod względem materiałów (wkłucie teflonowe, metalowe) oraz rozmiarów (długość kaniuli, długość drenu).

Powiązane Artykuły

Insulina – hormon życia
Insulina pełni bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie, ponieważ to dzięki niej energia dostarczana przez nas z zewnątrz może być spożytkowana. Insulina jest hormonem białkowym, który produkują komórki beta trzustki, dokładnie zlokalizowane na tzw. wyspach Langerhansa. Wpływa na przemianę węglowodanych (cukrów), białek i tłuszczów. Insulina działa niczym klucz do komórek - łącząc się z receptorem na ich powierzchni rozczelnia błonę komórkową i pozwala glukozie dostać się do wnętrza komórek. W ten sposób organizm pobiera energię z pożywienia niezbędną do wszystkich procesów  życiowych. ..
Historia cukrzycy
Cukrzyca była chorobą znaną już w starożytności (Egipt, Grecja, Indie), jednak nikt nie wiedział jak ją skutecznie leczyć. Pierwsze zapisy na temat cukrzycy mówią o niezaspokojonym pragnieniu, częstym oddawaniu moczu i bardzo szybkim wyniszczeniu ciała kończącym się po krótkim czasie śmiercią. Nazwa łacińska Diabetes Mellitus (diabetes - przelewać, przeciekać mellitus - miodowy, słodki) pochodzi od dużych ilości słodkiego moczu, jaki oddawali chorzy mimo ciągłego picia wody (dawniej badano mocz próbując go i w ten sposób rozpoznawano cukrzycę). Dopiero wiek XIX przyniósł przełom w histori..
Cukrzyca typu 1 - Podstawowe informacje
Cukrzyca typu 1, inaczej nazywana cukrzycą młodzieńczą lub insulinozależną jest chorobą z autoimmunoagresji. W wyniku nieprawidłowego działania układu immunologicznego, uznaje on własne, zdrowe komórki beta trzustki za obce. W konsekwencji przeciwciała niszczą komórki produkujące insulinę. Zachorowanie na ten typ cukrzycy wynika z predyspozycji do chorób autoimmunologicznych oraz prawdopodobnie z różnego typu czynników zewnętrznych m.in. środowiskowych, jednak przyczyny nie są do końca jasne. Rozpoznanie cukrzycy typu 1 w 50% występuję u dzieci do 14 roku życia, a drugie 50% u młodych ..
Refundacja NFZ
W Polsce osobom chorym na cukrzycę typu 1 korzystającym z terapii osobistą pompą insulinową przysługuje refundacja na dowolne zestawy infuzyjne do pompy insulinowej: - 100% refundacji dla osób poniżej 26 roku życia - 70% refundacji  (odpłatność 30%) dla osób powyżej 26 roku życia - 100% refundacji dla kobiet w ciąży Zlecenia mogą wystawiać lekarze poniższych specjalizacji: - dla osób poniżej 26 roku życia - diabetolog, diabetolog dziecięcy, endokrynolog, endokrynolog dziecięcy, lekarz pediatra   - dla osób powyżej 26 roku życia - diabetolog, endokrynolog, internista sp..
Cukrzyca ciążowa
Jeżeli w trakcie ciąży zostaje rozpoznana u kobiety hiperglikemia, jest to cukrzyca ciążowa. W większości przypadków terapia polega na stosowaniu diety, czasem wymaga podawania insuliny (odstawia się ją po porodzie). Niewłaściwie leczona lub wogóle nieleczona cukrzyca ciążowa może doprowadzić do ciężkich powikłań zarówno u matki jak i dziecka. U kobiet, które przebyły cukrzycę ciążową występuje zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 w przyszłości. Kiedy kobieta chorująca już na cukrzycę (niezależnie od typu) zachodzi w ciąże, wtedy jest to określane jako cukrzyca przedciążowa. ..
Kontrola glikemii - Glukometr
Glukometr jest urządzeniem diagnostycznym służącym do precyzyjnego kontrolowania poziomu cukru we krwi (włośniczkowej)  w sposób biężący. Dzięki małym wymiarom i szybkiemu pomiarowi (kilka sekund) zapewnia dyskrecję osobom chorym na cukrzycę. Badanie polega na włożeniu paska testowego (z odczynnikiem chemicznym lub wtopionymi elektrodami) do glukometru, który zasysa niewielką kroplę krwi z nakłutego opuszka palca, a wynik pokazuje się na wyświetlaczu. Glukometry różnią się wyglądem, rozmiarami i sposobem interpretacji danych w zależności od marki. Niektóre z nich posiadają dodatkowe funkc..
Rodzaje insulin
Osoba chora na cukrzycę typu 1 musi mieć podawaną insulinę z zewnątrz w postaci zastrzyków (peny, insulinówki) lub przez podskórny wlew (pompa insulinowa). Wynika to z uszkodzenia w procesie autoagresji komórek beta trzustki produkujących insulinę. Każda insulina, niezależnie od producenta, ma określone trzy parametry działania: - początek działania - czas liczony od wykonania iniekcji, po któym insulina zaczyna przechodzić do krwi. - szczyt działania - czas liczony od wykonania iniekcji, po którym insulina osiąga szczyt działania (maksymalne działanie). - koniec działania - czas liczony..
Hipoglikemia
  Hipoglikemia, inaczej niedocukrzenie, jest to zbyt niskie stężenie glukozy we krwi - poniżej 70 mg/dl. Objawy mogą się pojawić już przy niższych wartościach glikemii, jak również hipoglikemia może przebiegać niezależnie od objawów. Objawy hipoglikemii*: - zawroty głowy - głód - osłabienie - drgawki - ból głowy - potliwość - bladość - senność - zataczanie się - bladość - trudności w komunikowaniu się - drażliwość - nerwowość - niepokój - zaburzenia widzenia - zaburzenia pamięci *Ponieważ każdy organizm jest inny, niektóre objawy mogą nie występować lub występować ..
Hiperglikemia
Hiperglikemia, inaczej przecukrzenie, jest to zbyt wysokie stężenie cukru we krwi - powyżej 160 mg/dl (tyle wynosi próg nerkowy czyli maksymalny bezpieczny poziom cukru we krwi dla nerek). Objawy hiperglikemii*: - wzmożone pragnienie - częste oddawanie moczu - senność - zmęczenie - nudności - apatia - ból głowy - suchość w jamie ustnej - ból brzucha *Ponieważ każdy organizm jest inny, niektóre objawy mogą nie występować lub występować w innej formie. Co może wywołać hiperglikemię ? - zbyt mała dawka insuliny - pominięcie dawki insuliny - błąd dietetyczny np. nieprawidłowo ..
Kwasica ketonowa
Kwasica ketonowa jest następstwem długo utrzymującej się hiperglikemii. Przez niedobór insuliny komórki są odcięte od dopływu glukozy (energii) i w konsekwencji zaczynają spalać tłuszcz aby się pożywić. Kiedy spalane są duże ilości tłuszczu organizm się zakwasza, przez powstałe w tym procesie ketony i aceton. Objawy kwasicy ketonowej są bardzo podobne do objawów infekcji przewodu pokarmowego lub zatrucia. Objawy kwasicy ketonowej: - ból brzucha - nudności - wymioty - odwodnienie - przyspieszony, pogłębiony oddech (tzw. oddech Kussmaula) - zaburzenia świadomości - śpiączka Co może ..
Planowanie rodziny - ciąża i cukrzyca
Cukrzyca nie stanowi przeszkody w posiadaniu potomostwa, ale wymaga przy tym ścisłej samokontroli i dbania o zdrowie. Warto by przyszli rodzice razem udali się na rozmowy z lekarzami - zapewni to zrozumienie i odpowiednie wsparcie ze strony partnera. Przygotowania do ciąży powinny trwać minimum 6 miesięcy. Przed zajściem w ciąże należy przeprowadzić badania do ogólnej oceny stanu zdrowia oraz stanu narządu rodnego, sprawdzić czy nie pojawiły się powikłania cukrzycowe, a w razie ich wystąpienia rozpocząć postępowianie teraupetyczne w zależności od rodzaju powikłań. Planując ciążę w niedługim..
Mały diabetyk w szkole
Dzieci chore na cukrzycę powinny zostać otoczone odpowiednią opieką w placówce oświatowej przez wychowawcę i nauczycieli. Jednocześnie musi zostać zachowany balans między nadmierną uwagą a pozostawieniem dziecka samemu sobie ze swoją chorobą - jest to istotna kwestia, ponieważ nadopiekuńczość może prowadzić do dyskryminacji wobec diabetyka ze strony innych uczniów ze względu na ulgi i ułatwienia czy specjalne przywileje, które tak naprawdę nie są potrzebne na codzień, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Z drugiej strony nie można doprowadzić do sytuacji  zupełne ignorowanie choroby dziec..
Okres dojrzewania a cukrzyca
Wiek dorastania to czas skrajności emocjonalnych, poszukiwanie własnej tożsamości i walka o niezależność. Cukrzyca niestety nie tylko nie ułatwia przejścia przez burzę hormonalną, ale również wymaga bardziej intensywnej samokontroli.  Podczas okresu dojrzewania zapotrzebowanie na insulinę wzrasta przez działanie m.in. hormonów wzrostu. Bardzo trudno jest wtedy uzyskać normoglikemię, co może prowadzić do frustracji, buntu wobec choroby czy nawet stanów depresyjnych. Dodatkowo zwiększone dawki insuliny mogą spowodować przybranie na wadze, dlatego negatywne komentowanie wyglądu może skło..
Dokumenty podróżne diabetyka
Diabetyk, który wyjeżdża na wakacje za granicę powinien zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty potwierdzające cukrzycę. Opaska “Mam cukrzycę - I am diabetic” czy karta diabetyka są przydatne i warto je zabrać na wyjazd, jednak nie są na tyle oficjalne by mogły stanowić poświadczenie np. przy kontroli na lotnisku. Dlatego bardzo ważne jest posiadanie zaświadczenia (w języku polskim i angielskim) od diabetologa, które powinno zawierać: - Dane pacjenta (imię, nazwisko, datę urodzenia/pesel) - Spis osprzętu i produktów leczniczych, które się przewozi - Podpis i pieczątkę diabetologa - Pieczątk..
Ubezpieczenie zdrowotne
EKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Osoba, która przebywa tymczasowo w innym Państwie Unii Europejskiej, ma prawo do świadczeń zdrowotnych: - które z medycznego punktu widzenia są niezbędne (uwzględniając ich charakter i czas pobytu) - które pozwolą na uniknięcie sytuacji, w której pacjent musi wracać do kraju, w którym jest ubezpieczony aby uzyskać leczenie Karta EKUZ nie gwarantuje wydania recepty przez lekarza w kraju tymczasowego pobytu i również nie zobowiązuje go do tego, dlatego warto mieć zapasowe recepty od swojego lekarza. Kartę EKUZ można wyrobić osobiście s..
Jak zabezpieczyć sensor?
Sensory CGM (Continuous Glucose Monitoring), jak Medtronic Enlite czy Dexcom i FGM (Flash Glucose Monitoring), jak system FreeStyle Libre firmy Abbott często wymagają dodatkowego zabezpieczenia ze względu na wysokie ryzyko przypadkowego zerwania. Sensory nawet mimo miniaturyzacji nadal są wypukłym elementem na ciele o małej powierzchni klejącej, o który łatwo zahaczyć. Problemem jest wtedy nie tylko brak podglądu danych, ale również strata finansowa. Aby czuć się komfortowo i bezpiecznie polecamy zakleić sensor dodatkowymi plastrami foliowymi. Przezroczysta powierzchnia pozwa..
Notice: Undefined variable: smData in /home/diabetyk24/www/diabetyk24.pl/public/catalog/view/theme/theme306/template/common/footer.tpl on line 238NULL