Na konferencji FITTER (Forum for Injection Technique & Therapy Expert Recommendations), która odbyła się w Rzymie w 2015 opublikowano "Rekomendacje podawania insuliny." Stworzono je na podstawie badania o technikach iniekcji, przeprowadzonego na 13.000 osób z 42 krajów. Na podstawie badania podano 4 "złote zasady" iniekcji:

  1. Używaj najkrótszych igieł (4mm dla penów, 6mm dla strzykawek) niezależnie od wieku, płci, etniczności i BMI. Grubość skóry jest porównywalna dla większości osób, a dłuższe igły grożą iniekcją domięśniową.
  2. Zmieniaj miejsca iniekcji i nie używaj igieł ponownie. To pomaga uniknąć iniekcji w zgrubienia tłuszczu pod skórą (i powstawaniu tych zgrubień, zwanym lipohyperotrofią), obie te sytuację mogą prowadzić do ograniczenia wchłaniania insuliny i większych wahań cukru.
  3. Upewnij się, że insulina w postaci zawiesiny (mętna) jest poprawnie "rozpuszczona" (wymieszana) poprzez delikatne obracanie i przechylanie zbiornika.
  4. Zawsze utylizuj zużyte igły w odpowiednim pojemniku. W wielu miejscach utylizacja jest wymuszona prawnie, ale także wszędzie indziej powinno się tak robić by uniknąć przypadkowych skaleczeń."

Źródło: https://diatribe.org/optimizing-insulin-injection-expert-recommendations-fitter 

https://www.fitter4diabetes.com/