Lot samolotem jest zarówno szybkim jak i komfortowym sposobem podróżowania. Osoba chorująca na cukrzycę powinna pamiętać o tym by właściwie spakować leki, zabrać wszystkie dokumenty związane z chorobą oraz przygotować się na możliwe sytuacje.

Cukrzyk w samolocie - co  trzeba spakować?

Leki i osprzęt powinny być spakowane w podwójnej ilości. Umieszczamy je tylko i wyłącznie w bagażu podręcznym.
- Insulina
- Glukometr
- Paski do glukometru
- Nakłuwacz
- Peny
(również dla pompiarzy)
- Glukagon
- Zestawy infuzyjne + zbiorniczki + strzelacz
(dla pompiarzy)
- Zapasowy glukometr
- Glukoza

Na czas lotu potrzebne jest opakowanie termiczne, które utrzyma temperaturę wymaganą dla insuliny i innych leków przynajmniej przez kilka godzin.

Cukrzyk w samolocie - jakie dokumenty zabrać?

Dokumenty
Zaświadczenie od diabetologa w języku polskim i angielskim
- Legitymacja osoby niepełnosprawnej (w razie posiadania orzeczenia)
- Karta diabetyka
- Opaska “Mam cukrzycę I am diabetic”
- Kontakt do diabetologa i przedstawiciela firmy medycznej

Kontrola na lotnisku - cukrzyk w samolocie

Obecnie przewożenie leków nie stanowi problemu, jednak zawsze trzeba być przygotowanym na ewentualne pytania. Wszystko należy robić spokojnie i nie wpadać w panikę w razie kłopotliwej sytuacji. W większości przypadków diabetyk nie jest poddawany dodatkowej kontroli, jednak nigdy nie wiadomo jakie podejście będzie miała osoba przeprowadzająca kontrolę. Nie ma potrzeby przedstawiania dokumentów zdrowotnych jeżeli kontrola przebiega poprawnie, w razie jakichkolwiek pytań należy je przedstawić. Jeżeli sytuacja stanie się niekorzystna (np. ze względu na brak wiedzy celników o sprzętach medycznych) warto przekazać numer kontaktowy do diabetologa lub do przedstawiciela firmy medycznej, z której pochodzi nasz sprzęt w celu wyjaśnienia.

Pompa insulinowa nie może być pod żadnym pozorem umieszczona w urządzeniu rentgenowskim, ponieważ jej silnik może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. Lekom, penom oraz glukometrowi nic się nie stanie. Jeżeli kontrola jest przeprowadzana przez skanowanie całego ciała, należy wcześniej odłączyć pompę oraz sensor i transmiter (dlatego nie warto zakładać CGM tuż przed podróżą samolotem) lub jeżeli jest taka możliwość poprosić o inną procedurę dla swojej osoby.

Lot - cukrzyk w samolocie

Podczas startu i lądowania następują gwałtowne zmiany ciśnienia, na które powinny zwrócić uwagę osoby na pompach insulinowych. Może dojść do niekontrolowanego podania pewnej dawki insuliny, które nie zostanie zarejestrowane przez pompę, co może doprowadzić do gwałtownej i ciężkiej hipoglikemii. Na czas startu i lądowania wystarczy po prostu odłączyć pompę. Należy pamiętać by wyłączyć ten osprzęt, który może mieć wpływ na bezpieczeństwo lotu.

Warto zaopatrzyć się w przekąskę oraz słodki napój w strefie bezcłowej na wypadek hipoglikemii lub po prostu braku posiłku w trakcie lotu.