Cukrzyca niesie ze sobą wiele konsekwencji. Powikłania cukrzycowe są liczne, niektóre z nich są bardzo poważne i zagrażają naszemu zdrowiu, a inne mniej poważne dla zdrowia, ale bardzo przeszkadzające w życiu codziennym. Ze względu na swój ogólnoustrojowy charakter, powikłania mogą dotyczyć wielu narządów w naszym ciele. Jednym z takich powikłań jest wypadanie włosów. Dlaczego diabetycy mogą skarżyć się na problemy z włosami? Czy można temu jakoś zaradzić?

Mechanizm wypadania włosów w cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się przewlekłą hiperglikemią. Termin ten oznacza, że w cukrzycy dochodzi do podwyższenia poziomu cukru we krwi ponad normę i ten stan utrzymuje się przez długi czas. Podwyższony poziom glukozy we krwi wpływa na wszystkie nasze narządy. Dochodzi do zaburzeń pracy nerek, serca, mózgu oraz naczyń krwionośnych. W konsekwencji cukrzyca doprowadza do zaburzenia mikrokrążenie i obniżenia poziomu odżywienia mieszka włosowego i macierzy włosa. Prowadzi to do osłabienie włosa, zahamowania procesu wzrostu włosa oraz nadmiernego wypadania włosów. Im bardziej niekontrolowana cukrzyca tym wypadanie włosów jest bardziej nasilone. Nierzadko pacjenci nawet nie wiedzą o tym, że mają podwyższone stężenie cukru we krwi, a zauważają nadmierne wypadanie włosów. 

Infekcje a wypadanie włosów

Kolejnym powodem utraty włosów w cukrzycy są infekcje. Diabetycy są bardziej podatni na zakażenia bakteryjne i grzybicze. Z powodu podwyższonego stężenia cukru we krwi dochodzi do częstszych infekcji skórnych oraz gorszego i wolniejszego gojenia się ran. Taki stan sprzyja powstawaniu blizn na skórze głowy co w konsekwencji powoduje przerzedzenia owłosienia. 

Zaburzenia hormonalne w cukrzycy

Cukrzyca jako choroba metaboliczna charakteryzuje się zachwianą gospodarką hormonalną. Cukrzycy typu 2 często towarzyszy insulinooporność, która powoduje zbyt wysoki poziom insuliny.Przy podwyższonym stężeniu insuliny obserwuje się wzmożone lokalne powstawanie androgenów z cholesterolu, a następnie jej formy aktywnej. Androgeny również wpływają na wypadanie włosów zarówno u mężczyzn jak i kobiet. 

Leki przeciwcukrzycowe i ich wpływ na kondycję włosów

W badaniu obserwacyjnym przeprowadzonym na grupie kobiet leczonych na cukrzycę lekiem gliklazyd zaobserwowano wzmożone wypadanie włosów. [1] Takie działanie niepożądane leku dotyczyło głównie kobiet po 60 roku życia, które przyjmowały ten lek ponad 6 miesięcy. Badań na ten temat nie ma wiele, zwykle są to tylko obserwacje o słabej metodologii i znaczeniu. To czy okażą się one prawdziwe dowiemy się gdy zostaną przeprowadzone bardziej wiarygodne badania naukowe. 

Czy możemy zapobiec wypadaniu włosów u diabetyków?

Najważniejsze w spowolnieniu takiego procesu jest dobra kontrola cukrzycy. Odpowiednia dieta, dobrze dobrane leki oraz wysiłek fizyczny. Im bardziej prawidłowe jest stężenie cukru we krwi, tym mniejsze jest ryzyko uszkodzenia mikrokrążenia odpowiedzialnego za odżywianie mieszków włosowych. Dlatego aby uniknąć powikłań cukrzycowych, przestrzegajmy zaleceń lekarza i dbajmy o swoje zdrowie.


Źródła:

[1] https://www.ehealthme.com/ds/gliclazide/loss-of-hair/

Siamak Moghadam-Kia, Andrew, Franks. Choroby autoimmunologuczne a utrata włosów 

Dermatologic manifestations of endocrine disorders- Michael Lause, Alisha Kamboj, Esteban Fernandez Faith