Cukrzyca to choroba, która ze względu na swoje długi i przewlekły przebieg powoduje odległe powikłania, które są główną przyczyną dyskomfortów u diabetyków. Do jednych z nich należy polineuropatia. W cukrzycy możemy wyróżnić polineuropatie czuciowo- ruchową, zwaną bólową oraz autonomiczną. Dotyczy ona przewodu pokarmowego, układu krążenia, układu moczowo-płciowego oraz narządu wzroku czy smaku.

Czym jest polineuropatia?

Polineuropatia jest to zespół objawów spowodowany jednoczesnym uszkodzeniem wielu nerwów obwodowych. Jest najczęstszym przewlekłym powikłaniem cukrzycy. Może być również spowodowany nadużywaniem alkoholu, procesami zapalnymi albo autoimmunologicznymi oraz lekami czy chorobami genetycznymi. W cukrzycy najczęściej występuje polineuropatia bólowa. 

Przyczyny polineuropatii

W cukrzycy występuje podwyższone stężenie cukru we krwi. Każdy diabetyk wie, że ten stan jest szkodliwy dla jego organizmu. W skutek zaburzeń metabolicznych dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które odżywiają nerwy obwodowe. Nerwy nie mając substancji odżywczych, obumierają. Ich otoczki ulegają zaniku i zwyrodnieniu. Większość nerwów złożonych jest z włókien czuciowych i ruchowych. Dlatego głównymi objawami uszkodzenia nerwów obwodowych są zaburzenia czucia i symptomy ruchowe.

Objawy polineuropatii bólowej

U większości diabetyków dotkniętych tą chorobą można stwierdzić drętwienie, mrowienie oraz cierpnięcie kończyn. Objaw ten nazywa się parestezją kończyn. Może również być opisywany jako „przebieganie prądu” po kończynie. Cukrzyk może również odczuwać napadowy ból nóg, nadwrażliwość na dotyk oraz odczuwać bodźce dotykowe jako bólowe. Nierzadko jednak występują ubytki czucia powierzchniowego i  chory może mieć miejsca na skórze gdzie nie odczuwa dotyku oraz dolegliwości bólowych spowodowanych na przykład skaleczeniem czy odciskiem. Z tego powodu mogą na stopach powstawać zmiany troficzne, a w ostateczności stopa cukrzycowa. Zmienione jest również odczuwanie temperatury, głównie na stopach. Częstym objawem są również bolesne kurcze mięśni. Warto pamiętać, że objawy te nie mają związku z wysiłkiem fizycznym i zwykle nasilają się w nocy.

Objawy neuropatii autonomicznej

Objawy te dotyczą między innymi przewodu pokarmowego, układu krążenia oraz układu moczowo- płciowego. Mogą występować takie objawy jak omdlenia oraz spadek ciśnienia związany z pionizacją ciała. Jeżeli dochodzi do zmian w przewodzie pokarmowym, diabetyk może odczuwać dolegliwości gastryczne. Motoryka przewodu może być spowolniona, może objawiać się to również refluksem żołądkowo- przełykowym oraz biegunkami. U 50% mężczyzn chorujących na cukrzycę z powodu neuropatii dochodzi do zaburzeń wzwodu. Natomiast u kobiet można wtedy zaobserwować obniżony popęd seksualny oraz nadmierna suchość pochwy. Zajęcie układu moczowo- płciowego może również skutkować zaleganiem moczu w pęcherzu moczowym. Innymi objawami neuropatii autonomicznej jest zaburzenie potliwości, smaku i wydzielania śliny. Może dojść również do zaburzenia reakcji źrenicy okna na światło. 

Polineuropatia cukrzycowa niestety ostatecznie jest nieunikniona. Jednakże poprzez prawidłowe kontrolowanie cukrzycy i dbanie o dietę, możemy opóźnić jej rozwinięcie. Objawy są uciążliwe i warto jednak zadbać o dobre wyrównanie cukrzycy i odwlec start polineuropatii. Jeżeli pomimo dbania o nasz poziom cukru we krwi, objawy się rozwiną, występuje szereg leków, które zmniejszają ich uciążliwość.