Refundacja NFZ

W Polsce osobom chorym na cukrzycę typu 1 korzystającym z terapii osobistą pompą insulinową przysługuje refundacja na dowolne zestawy infuzyjne do pompy insulinowej:

- 100% refundacji dla osób poniżej 26 roku życia
- 70% refundacji  (odpłatność 30%) dla osób powyżej 26 roku życia
- 100% refundacji dla kobiet w ciąży

Zlecenia mogą wystawiać lekarze poniższych specjalizacji:

- dla osób poniżej 26 roku życia - diabetolog, diabetolog dziecięcy, endokrynolog, endokrynolog dziecięcy, lekarz pediatra
 

- dla osób powyżej 26 roku życia - diabetolog, endokrynolog, internista spec. chorób wewnętrzynch
- dla kobiet w ciąży - diabetolog, ginekolog-położnik, endokrynolog ginekologiczny i rozrodczości

Również pielęgniarka lub połozna ubezpieczenia zdrowotnego może kontynuować zlecenie od dnia określonego w dokumentacji przez okres trzech miesięcy.

Co zrobić aby otrzymać refundację zestawów infuzyjnych ?

zgłaszamy się do lekarza specjalisty (najlepiej diabetologa) po indywidualne zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi lub środkami pomocniczymi. Zlecenie powinno mieć odpowiedni kod:
P.091.00 - pacjent powyżej 26 roku życia
P.091.01 - pacjent poniżej 26 roku życia
P.091.02 - kobieta ciężarna

następnie zgłaszamy się do wojewódzkiego oddziału NFZ (zgodnie z zameldowaniem) ze zleceniem od lekarza oraz dowodem osobistym (kobiety w ciąży - dodatkowo karta ciąży lub zaświadczenie od lekarza) w celu potwierdzenia dokumentów  i otrzymania rocznej karty zaopatrzenia comiesięcznego. Zlecenie na wkłucia na pierwsze trzy miesiące wystawia NFZ, wszystkie kolejne lekarz (nie musimy już wracać do NFZ po kolejne potwierdzenia).

Zlecenie jest zawsze wystawiane maksymalnie na okres trzech miesięcy i jest możliwe do zrealizowania w wypisanych na karcie miesiącach (np. kwiecień, maj i czerwiec) z wyłączeniem minionych.

W praktyce odbiór wszyskich wkłuć można zrealizować jedynie do końca pierwszego wpisanego miesiąca - przykładowo wkłucia wystawione na styczeń, luty i marzec powinno się zrealizować do końca stycznia by nie stracić pierwszego zestawu wkłuć (np. w przypadku zrealizowania zlecenia w lutym otrzyma się wkłucia tylko za luty i marzec).
Kolejne zlecenie możemy otrzymać dopiero po upływie okresu ważności poprzedniego (np. zlecenie na wkłucia na kwiecień, maj i czerwiec otrzymamy najwcześniej 1 kwietnia).

Zlecenie na wkłucia można zrealizować w wybranej przez nas placówce czy sklepie - musi mieć podpisaną umowę z wojewódzkim oddziałem NFZ o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Wkłucia zamówimy:

- w wybranych aptekach (stacjonarnie)
- w wybranych sklepach medycznych dla diabetyków (stacjonarnie lub internetowo)
- bezpośrednio u producenta (stacjonarnie lub telefonicznie)

Zamówione wkłucia można odebrać stacjonarnie lub przez kuriera, który przy okazji zabiera zlecenie do wypełnienia - zostaje one później odesłane pocztą.

Diabetycy poniżej 26 roku życia mogą się również ubiegać o refundację osobistej pompy insulinowej jeżeli mają hemoglobinę glikowaną poniżej 9%.

Powiązane Artykuły

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
Dzieci i dorośli chorzy na cukrzycę typu 1 mają możliwość ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w Miejskim/Powiatowym/Wojewódzkim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawości zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. Orzeczenia dzieli się na: - dot. osób poniżej 16 roku życia - dot. osób powyżej 16 roku życia - dot. wskazania ulg i uprawnień w przypadku wydania orzeczenia przez inny organ orzekający (osoby powyżej 16 roku życia) Ustala się trzy stopnie niepełnosprawności:* - Stopień lekki - Stopień umiarkowany - Stopień znaczny Co można uzyskać z tytułu niepełnos..
Cukrzyca ciążowa
Jeżeli w trakcie ciąży zostaje rozpoznana u kobiety hiperglikemia, jest to cukrzyca ciążowa. W większości przypadków terapia polega na stosowaniu diety, czasem wymaga podawania insuliny (odstawia się ją po porodzie). Niewłaściwie leczona lub wogóle nieleczona cukrzyca ciążowa może doprowadzić do ciężkich powikłań zarówno u matki jak i dziecka. U kobiet, które przebyły cukrzycę ciążową występuje zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 w przyszłości. Kiedy kobieta chorująca już na cukrzycę (niezależnie od typu) zachodzi w ciąże, wtedy jest to określane jako cukrzyca przedciążowa. ..
Rodzaje insulin
Osoba chora na cukrzycę typu 1 musi mieć podawaną insulinę z zewnątrz w postaci zastrzyków (peny, insulinówki) lub przez podskórny wlew (pompa insulinowa). Wynika to z uszkodzenia w procesie autoagresji komórek beta trzustki produkujących insulinę. Każda insulina, niezależnie od producenta, ma określone trzy parametry działania: - początek działania - czas liczony od wykonania iniekcji, po któym insulina zaczyna przechodzić do krwi. - szczyt działania - czas liczony od wykonania iniekcji, po którym insulina osiąga szczyt działania (maksymalne działanie). - koniec działania - czas liczony..
Osobista pompa insulinowa
Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie, które naśladuje prawidłową pracę trzustki. Elektroniczna pompa podaje insulinę przez podskórny wlew - zestaw infuzyjny składający się z cienkiej rurki zakończonej wkłuciem, która z drugiej strony jest podłączona do zbiorniczka z insuliną krótkodziałającą w pompie. Tylko za pomocą pompy insulinowej można podawać jeden rodzaj insuliny na różne sposoby. Ciągła podskórna infuzja insuliny dzieli się na dwa rodzaje: Baza Pompa podaje ustalone przez użytkownika dawki bazalne (bazę) przez 24 godziny na dobę niezależnie od posiłków. Dodatkową funkcją ..
Planowanie rodziny - ciąża i cukrzyca
Cukrzyca nie stanowi przeszkody w posiadaniu potomostwa, ale wymaga przy tym ścisłej samokontroli i dbania o zdrowie. Warto by przyszli rodzice razem udali się na rozmowy z lekarzami - zapewni to zrozumienie i odpowiednie wsparcie ze strony partnera. Przygotowania do ciąży powinny trwać minimum 6 miesięcy. Przed zajściem w ciąże należy przeprowadzić badania do ogólnej oceny stanu zdrowia oraz stanu narządu rodnego, sprawdzić czy nie pojawiły się powikłania cukrzycowe, a w razie ich wystąpienia rozpocząć postępowianie teraupetyczne w zależności od rodzaju powikłań. Planując ciążę w niedługim..
Studia i cukrzyca
Wiele uczelni dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności zapewnia stypendium dla niepełnosprawnych.          W tym celu należy wypełnić wniosek i złożyć z załączoną kopią orzeczenia do dziekanatu/działu nauczania zgodnie z terminem wyznaczonym przez uczelnię. Kwota stypendium jest inna na każdej uczelni, zależy m.in. od stopnia niepełnosprawności studenta (lekki,umiarkowany lub znaczny). Stypendium jest wypłacane co miesiąc od października do lipca. Na pewno będzie to ważna kwestia dla osób, które na studia przyjeżdżają z innego miasta i muszą sobi..
Mały diabetyk w szkole
Dzieci chore na cukrzycę powinny zostać otoczone odpowiednią opieką w placówce oświatowej przez wychowawcę i nauczycieli. Jednocześnie musi zostać zachowany balans między nadmierną uwagą a pozostawieniem dziecka samemu sobie ze swoją chorobą - jest to istotna kwestia, ponieważ nadopiekuńczość może prowadzić do dyskryminacji wobec diabetyka ze strony innych uczniów ze względu na ulgi i ułatwienia czy specjalne przywileje, które tak naprawdę nie są potrzebne na codzień, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Z drugiej strony nie można doprowadzić do sytuacji  zupełne ignorowanie choroby dziec..
Okres dojrzewania a cukrzyca
Wiek dorastania to czas skrajności emocjonalnych, poszukiwanie własnej tożsamości i walka o niezależność. Cukrzyca niestety nie tylko nie ułatwia przejścia przez burzę hormonalną, ale również wymaga bardziej intensywnej samokontroli.  Podczas okresu dojrzewania zapotrzebowanie na insulinę wzrasta przez działanie m.in. hormonów wzrostu. Bardzo trudno jest wtedy uzyskać normoglikemię, co może prowadzić do frustracji, buntu wobec choroby czy nawet stanów depresyjnych. Dodatkowo zwiększone dawki insuliny mogą spowodować przybranie na wadze, dlatego negatywne komentowanie wyglądu może skło..
Jak zabezpieczyć sensor?
Sensory CGM (Continuous Glucose Monitoring), jak Medtronic Enlite czy Dexcom i FGM (Flash Glucose Monitoring), jak system FreeStyle Libre firmy Abbott często wymagają dodatkowego zabezpieczenia ze względu na wysokie ryzyko przypadkowego zerwania. Sensory nawet mimo miniaturyzacji nadal są wypukłym elementem na ciele o małej powierzchni klejącej, o który łatwo zahaczyć. Problemem jest wtedy nie tylko brak podglądu danych, ale również strata finansowa. Aby czuć się komfortowo i bezpiecznie polecamy zakleić sensor dodatkowymi plastrami foliowymi. Przezroczysta powierzchnia pozwa..
Notice: Undefined variable: smData in /home/diabetyk24/www/diabetyk24.pl/public/catalog/view/theme/theme306/template/common/footer.tpl on line 238NULL