• Zamów telefonicznie: +48 22 464 86 86
 • Masz pytanie? sklep@diabetyk24.pl

FGM | Refundacja NFZ

Czujniki (sensory) FGM zostały objęte refundacją NFZ rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie

Kto może otrzymać refundowany czujnik (sensor) FGM?

Zgodnie z rozporządzeniem refundację mogą otrzymać "Pacjenci od 4. do ukończenia 18. roku życia z cukrzycą typu 1 oraz 3 z bardzo dobrze monitorowaną glikemią tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii na dobę (nie może być zlecany pacjentom zaopatrzonym w system Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym)". Na podstawie zlecenia wystawionego przez uprawnionego lekarza.

Pobierz bezpłatną aplikację FreeStyle LibreLink i mierz poziom cukru swoim telefonem. Korzystaj z dodatkowych funkcjonalności, które ułatwiają kontrolę glikemii i są dostępne jedynie w aplikacji.

Najważniejsze informacje oraz listę kompatybilnych urządzeń znajdziesz na stronie BiliotekaDiabetyka.pl w sekcji Produkty. Dowiedz się więcej.

Kto może wypisać zlecenie?

Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie:

 • endokrynologii i diabetologii dziecięcej,
 • diabetologii i specjalizację w dziedzinie pediatrii,
 • endokrynologii i specjalizację w dziedzinie pediatrii,
 • pediatrii zatrudniony w poradni lub oddziale diabetologii dziecięcej lub oddziale chorób dzieci o profilu diabetologii dziecięcej,
 • diabetologii.

Co jest potrzebne by uzyskać refundowany czujnik (sensor) FreeStyle Libre?

Refundowane czujniki (sensory) do systemu monitorowania stężenia glukozy Flash wydawane są na podstawie zlecenia na wyroby medyczne, wystawionego przez uprawnionego lekarza.
Lekarz wypisuje osobie uprawnionej zlecenie na wyroby medyczne. Od 01.01.2021 obowiązuje wyłącznie nowy druk zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne wraz z częścią II, pozytywnie zweryfikowaną przez system NFZ,  które zastąpiło kartę roczną (część B zlecenia).

Zobacz jak lekarz powinien uzupełnić zlecenie na FGM

Jak kupić FGM z refundacją?

Realizacja zleceń na wyroby medyczne podczas epidemii koronawirusa
W związku z komunikatem dotyczącym wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne informujemy, że możliwe jest wystawienie zlecenia w ramach teleporady.

Zapoznaj się z komunikatem NFZ

Po pozytywnej weryfikacji zlecenia w systemie NFZ o nazwie eZWM otrzymacie Państwo od lekarza wystawiającego zlecenie - telefonicznie, email, SMS – numer ewidencyjny zlecenia.

W sytuacji gdy zlecenie zostanie wystawione prze lekarza w formie papierowej poza systemem eZWM, wymagane jest potwierdzenie zlecenia w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zlecenie można przekazać do dowolnie wybranego oddziału NFZ np. skan przesłany mailem.

Po pozytywnym zweryfikowaniu zlecenia otrzymacie Państwo (telefonicznie lub poprzez email) od oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia numer ewidencyjny zlecenia.

Numer ewidencyjny zlecenia, który otrzymacie Państwo od lekarza lub z oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wraz z numerem PESEL, należy wpisać na naszej stronie w koszyku podczas realizacji zlecenia zaznaczając checbox Zlecenie z teleporady / Kontynuacja zlecenia z e-potwierdzeniem.

Przypominamy, że do realizacji zlecenia wystawionego w ramach teleporady nie potrzebujcie Państwo papierowego dokumentu. W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt.

*Zlecenie musi zostać potwierdzone w systemie NFZ eZWM.

Jeśli posiadacie Państwo zlecenie w formie papierowej prosimy o zapoznanie się z poniższą instrukcją

Od dnia 1 stycznia 2021 roku zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne można zrealizować tylko na podstawie tzw. nowego wzoru zlecenia, określonego w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 sierpnia 2019 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1555).

Stare druki czyli tzw. część A i B zlecenia, straciły ważność z końcem 2020 roku.

Twoje zlecenie jest poprawnie wystawione i gotowe do realizacji jeżeli:

1. Ma wydrukowany numer ewidencyjny wraz kodem kreskowym.

2. Posiada część II – pozytywnie zweryfikowaną przez system Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeżeli masz komplet dokumentów, to po prostu złóż zamówienie przez sklep internetowy.

Jeśli otworzysz naszą stronę w telefonie, będzie wygodna możliwość zrobienia zdjęć dokumentów za jego pomocą. Wcześniej zeskanuj lub zrób zdjęcia zleceń, które posiadasz i załącz je podczas składania zamówienia przez sklep internetowy zaznaczając checbox Pierwsza realizacja z e-potwierdzeniem.

Dostawa sensorów:

W przypadku dostarczenia wyrobu medycznego za pośrednictwem firmy kurierskiej, w okresie epidemii koronawirusa dopuszczalne jest niepotwierdzenie odbioru przez pacjenta (potwierdzenia dostawy dokonuje osoba dostarczająca przesyłkę).

W przypadku teleporady nie ma potrzeby przekazywania kurierowi żadnych dokumentów przy realizacji zleceń potwierdzonych w systemie NFZ eZWM.

Jaki jest koszt sensora?

Zgodnie z limitem przyznanym przez MZ:

 • 1 czujnik (sensor): pełnopłatnie 255 zł | po 70% refundacji 30% dopłata pacjenta to 76,50zł,
 • miesięcznie (2 czujniki, sensory): pełnopłatnie 510 zł |  po 70% refundacji 30% dopłata pacjenta to 153 zł,
 • kwartalnie (6 czujników, sensorów): pełnopłatnie 1530 zł |  po 70% refundacji 30% dopłata pacjenta to 459 zł,
 • półrocznie (12 czujników, sensorów): pełnopłatnie 3060 zł | po 70% refundacji 30% dopłata pacjenta to 918 zł,
 • rocznie (24 czujniki, sensory): pełnopłatnie 6120 zł | po 70% refundacji 30% dopłata pacjenta to 1836 zł.

Ile czujników (sensorów) maksymalnie przysługuje na miesiąc?

Dwa. Zgodnie z rozporządzeniem w miesięcznym limicie można otrzymać 2 czujniki (sensory).

Wyjątkiem są osoby posiadające uprawnienia dodatkowe (47ZND, 47ZN, 47DN). Więcej o refundacji nad limit przeczytasz w tym artykule.

Komu przysługuje nieodpłatny czytnik?

Możesz jednorazowo otrzymać nieodpłatny czytnik, gdy dokonujesz zakupu sensora FreeStyle Libre. Producent zapewnia przedłużoną gwarancję w refundacji. Aby go zamówić, prosimy o kontakt z infolinią + 48 22 464 86 86.

Dodatkowa  informacja: Prosimy przy pierwszym zamówieniu sensora z refundacją w komentarzu wpisać informację, że proszą Państwo również o nieodpłatny czytnik.

Możesz także skanować swój sensor telefonem

Pobierz bezpłatną aplikację FreeStyle LibreLink i mierz poziom cukru swoim telefonem. Korzystaj z dodatkowych funkcjonalności, które ułatwiają kontrolę glikemii i są dostępne jedynie w aplikacji.

Najważniejsze informacje oraz listę kompatybilnych urządzeń znajdziesz na stronie BiliotekaDiabetyka.pl w sekcji Produkty. Dowiedz się więcej.

    

Znaleziono 1 produktów

Łatwo zrealizujesz zlecenie

 • Złóż
  zamówienie
 • Odbierz
  paczkę