Cukrzyk w gabinecie kosmetycznym

cukrzyca typu 1
stopa cukrzycowa

Diabetyk24.pl

5 grudnia 2023
Cukrzyk w gabinecie kosmetycznym

Diabetycy nie muszą rezygnować z wizyt w gabinetach kosmetycznych. Jednak powinni zachować szczególną ostrożną podczas korzystania z usług salonów piękności. Jakie zabiegi są bezpieczne dla diabetyków? Co sprzyja rozwojowi insulinooporności i cukrzycy? Czym jest stopa cukrzycowa? Odpowiedzi na najważniejsze pytania można znaleźć w tym artykule.

Cukrzyca

Cukrzyca zaliczana jest do chorób metabolicznych, która wynika z niedoboru w organizmie insuliny. Do wspomnianego zaburzenia przyczynia się hormon produkowany przez trzustkę. Insulina ma znaczący wpływ na procesy przemiany materii, które zachodzą u człowieka. W przypadku zaburzonego wydzielania i niedoboru hormonu dochodzi do podwyższenia glukozy we krwi, czyli hiperglikemii. Pod kątem cukrzycy powinny się przebadać zwłaszcza osoby, które zaobserwowały u siebie następujące objawy:

  • zwiększone pragnienie i ilości oddawanego moczu; 
  • chroniczne zmęczenie, mniejsza sprawność czy codzienna aktywność, nadmierna senność;
  • zaburzenia wzroku, w tym podwójne widzenie lub zamazywanie się obrazu;
  • mrowienie w stopach, skurcze mięśni łydek;
  • zwiększony apetyt, przy jednoczesnej utracie wagi;
  • przesuszanie się skóry, świąd, nadmierne pocenie.

Do przewlekłych powikłań tej choroby należy m.in. stopa cukrzycowa. Objawy zdefiniowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dotyczą zaburzenia czucia, mrowienia, skurczów mięśni, kłucia oraz zmienionego wyglądu stopy. Mogą wystąpić zarówno u osób z cukrzycą typu 1, jak i 2. Charakterystycznym objawem stopy cukrzycowej jest owrzodzenie i/lub destrukcja tkanek głębokich. U wielu osób pojawiają się cechy typowe dla neuropatii bądź niedokrwienia o różnym stopniu nasilenia. 

Zabiegi kosmetyczne dla cukrzyka

Niska świadomość społeczna przyczynia się do stygmatyzacji przewlekle chorych. Stereotypy nie pomagają w procesie leczenia osób ze zdiagnozowaną cukrzycą. Niejednokrotnie wpływają na problemy z rozpoznaniem choroby, co przekłada się na rozwój dalszych problemów zdrowotnych. Niezwykle ważna jest profilaktyka, dlatego warto uwzględnić w swoim kalendarzu wykonanie
badań kontrolnych. Nie tylko w momencie, gdy zauważymy szereg niepokojących objawów mogących świadczyć o rozwoju schorzenia. 

Cukrzyca nie dyskwalifikuje z możliwości korzystania z usług gabinetów kosmetycznych. Diabetycy są częstymi klientami salonów piękności. Choć sama choroba nie stanowi przeciwskazania do wizyt w gabinecie kosmetycznym, z niektórych zabiegów warto zrezygnować. Cukrzycy powinni zachować szczególną ostrożność w przypadku manicure czy pedicure. W przypadku osób ze zmianami naczyniowymi przeciwwskazaniem jest np. mikrodermabrazja. Nieustabilizowana cukrzyca bywa przeszkodą dla wykonania bardziej inwazyjnych zabiegów, m.in. mezoterapii igłowej. 

Pielęgnacja stóp diabetyka

Skóra cukrzyków jest często przesuszona i podrażniona. W związku z tym wymaga specjalnej pielęgnacji. Diabetycy powinni zadbać w szczególny sposób o utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia. Dla wymagającej skóry odpowiednie będą delikatne rytuały nawilżające, np. maski odbudowujące płaszcz ochronny, ampułki czy serum. Diabetycy muszą też pamiętać o prawidłowej pielęgnacji i higienie stóp. Dzięki temu mogą ograniczyć ryzyko wystąpienia groźnych powikłań wynikających często z uszkodzenia naczyń i nerwów w kończynach dolnych. 

Na co powinny zwrócić uwagę osoby zmagające się ze stopą cukrzycową? Istnieje szereg zaleceń dla diabetyków, którzy chcą uniknąć lub doświadczają przykrych dolegliwości. Wielu z nich zadaje sobie jedno z kluczowych pytań: na czym polega profilaktyka i pielęgnacja stopy cukrzycowej? Spośród najważniejszych elementów warto wymienić noszenie wygodnego i dobrze dopasowanego obuwia oraz zastosowanie wkładek korygujących mających na celu podtrzymanie sklepienia. Skarpetki dla diabetyków powinny być wykonane z przewiewnych i naturalnych materiałów oraz pozbawione mocnego ściągacza. 

Co szkodzi cukrzykowi? 

Wiele zależy od stopnia zaawansowania i przebiegu choroby. Nieoceniona jest konsultacja ze specjalistami, m.in. diabetologiem, dermatologiem czy endokrynologiem. Zwłaszcza wtedy, gdy cukrzycy planują skorzystać z wybranej usługi w gabinecie kosmetycznym. Nieoceniona może okazać się szczegółowa analiza wyników badań i ocena możliwych interakcji pomiędzy preparatami znajdującymi się w salonie a przyjmowanymi lekami. W większości przypadków przyda się również przeprowadzenie dokładnego wywiadu kosmetycznego.

Cukrzycy powinni unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym oraz tłuszczów nasyconych. Muszą pamiętać o tym, że po ich spożyciu gwałtownie rośnie stężenie glukozy we krwi. W niewielkich ilościach mogą spożywać ziemniaki, gotowane buraki, dynię czy marchewkę. W znacznym stopniu powinni też ograniczyć tłuszcze zawarte w maśle, tłustym mleku i serach, konserwach mięsnych, wędlinach oraz śmietanie. Warto je zastąpić produktami przygotowywanymi na bazie oliwy z oliwek, oleju lnianego czy rzepakowego.


Pobierz naszą aplikację

zawsze pod ręką