CGM kontra FGM czyli charakterystyka nowoczesnych metod samokontroli
Metody pomiaru cukru we krwi stają się coraz doskonalsze. Niewątpliwym przełomem w samokontroli diabetyków było pojawienie się systemów monitorujących glikemię przez 24 godziny na dobę, a nie jedynie punktowo, jak ma to miejsce przy pomiarach glukometrem.  Do dostępnych w Polsce od kilku już lat CGM-ów w zeszłym roku dołączył system „flash”. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie mają cechy wspólne, czym się różnią oraz jak są oceniane przez użytkowników. Pomiar poziomu cukru we krwi tradycyjnym glukometrem ma dwa poważne ograniczenia. Po pierwsze wymaga nakłuwania palca, po drugie pokazuje j..
O sensorach FreeStyle Libre FGM
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT FREESTYLE LIBRE SYSTEMU MONITOROWANIA GLIKEMII FLASH FreeStyle Libre to innowacyjny system do monitorowania glikemii. Wystarczy zbliżyć czytnik do sensora noszonego na tylnej stronie ramienia, aby w 1 sekundę, bezboleśnie, dyskretnie i bez nakłuwania opuszków palca1 zmierzyć poziom cukru. Ale to nie wszystko – sensor automatycznie mierzy i zapisuje poziomy glikemii. Wystarczy raz na 8 godzin przyłożyć czytnik do sensora, aby dowiedzieć się jak kształtował się poziom cukru przez całą dobę, również w nocy. Z FreeStyle Libre mogą korzystać doro..
Glukometr w normie - normy ISO dla glukometrów
Coraz więcej glukometrów dostępnych na polskim rynku jest zgodnych z normą ISO 5197:2013, która określa, jakie warunki powinno spełniać urządzenie, by mogło być rekomendowane osobom chorującym na cukrzycę do domowej samokontroli. Norma z roku 2013 (nowa norma ISO) zastąpiła wcześniej obowiązujący standard ISO 5197:2003. Zgodnie z założeniami Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej, do końca maja 2016 roku, aparaty nie spełniające aktualnych, bardziej zaostrzonych kryteriów, powinny zostać wycofane ze sprzedaży. Założenia ISO 2003 Poprzednia norma ISO dla glukometrów skupiała się głów..
Zestawienie glukometrów 2016
Pierwsze glukometry do pomiaru poziomu cukru we krwi w warunkach domowych miały wielkość encyklopedii PWN. I były na wagę złota, o czym doskonale pamiętają osoby z liczonym w co najmniej trzech dziesięcioleciach stażem choroby. Te dzisiejsze to już zupełnie inny świat – świat zaawansowanej i zminiaturyzowanej technologii. Poniżej przedstawiamy zestawienie najbardziej popularnych glukometrów dostępnych na polskim rynku wraz z parametrami, na które diabetycy zwracają uwagę przy wyborze modelu dla siebie. Bo choć dla każdego pacjenta najważniejsza jest dokładność i precyzja pomiarów, to w grę wc..
InPen, czyli elektroniczny pen z aplikacją
InPen, to pen, który samodzielnie zapamiętuje dawkę insuliny i czas jej podania. Niedawno został dopuszczony do obrotu w Stanach Zjednoczonych przez The Food and Drug Administration (Agencja Żywności i Leków). Pen wysyła zarejestrowane dane przez Bluetooth do aplikacji w telefonie. Aplikacja zawiera również kalkulator bolusa i wskaźnik aktywnej insuliny. Ten system ma gwarantować diabetykom na penach podobne korzyści jak przy korzystaniu z terapii pompą insulinową, ale bez potrzeby ciągłego noszenia urządzenia na sobie i ponoszenia niemałych kosztów związanych z osprzętem. Na rynku w USA ma po..
Nowa pompa Medtronic MiniMed 670G – „Hybrydowa sztuczna trzustka”
Najnowsza pompa insulinowa Medtronic MiniMed 670G została zatwierdzona do użytku przez FDA (Agencja Żywności i Leków). System został nazwany "hybrydowym obiegiem zamkniętym" ponieważ wiąże się z nim przełom, ale to jeszcze nie jest idealna sztuczna trzustka. Algorytm oblicza zapotrzebowanie na insulinę na podstawie odczytu informacji z CGM i samoistnie dostosowuje dawkę insuliny bazowej czy odcina jej dopływ na określony czas. Pacjent sam ustawia bolusy do posiłków. Na rynek Amerykański ma wejść na początku 2017 roku. Źródło: http://www.loop-blog.com/introducing-the-minimed-670g-system/ ..
Jak zabezpieczyć sensor?
Sensory CGM (Continuous Glucose Monitoring), jak Medtronic Enlite czy Dexcom i FGM (Flash Glucose Monitoring), jak system FreeStyle Libre firmy Abbott często wymagają dodatkowego zabezpieczenia ze względu na wysokie ryzyko przypadkowego zerwania. Sensory nawet mimo miniaturyzacji nadal są wypukłym elementem na ciele o małej powierzchni klejącej, o który łatwo zahaczyć. Problemem jest wtedy nie tylko brak podglądu danych, ale również strata finansowa. Aby czuć się komfortowo i bezpiecznie polecamy zakleić sensor dodatkowymi plastrami foliowymi. Przezroczysta powierzchnia pozwa..
Medtronic Guardian Connect Mobile CGM teraz w Europie
Firma Medtronic otrzymała znak CE dla nowego systemu Guardian Connect Mobile CGM, który składa się z czytnika i aplikacji mobilnej. Jest to również pierwszy i jedyny obecnie system, który łączy się z telefonem. Zostanie wprowadzony w drugim kwartale 2017 roku zaczynając właśnie od wybranych krajów Europy. Diabetycy teraz będą mogli w każdej chwili dyskretnie sprawdzić swój poziom cukru na telefonie, a system dodatkowo wysyła także powiadomienia o hipoglikemii i hiperglikemii. Istnieje również możliwość automatycznego przesyłania danych przez CareLink oraz ustawienia indywidualnego powiadomieni..
Podstawowe informacje o cukrzycy
Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (podwyższony poziom cukru we krwi). W zależności od jej przyczyn cukrzycę dzielimy na typy - różniące się m.in. przebiegiem i metodą leczenia. Słowo “cukrzyca” nie zawsze oznacza to samo. Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) obecnie 422 mln osób na świecie choruje na cukrzycę. W 2013 roku liczba osób chorujących na cukrzycę w Polsce wynosiła 2,73 mln, z czego ok. 26% jest nieświadomych choroby.   ..
Jak pomóc osobie chorej na cukrzycę
Osoba chora na cukrzycę w stanie ciężkiej hipoglikemii (zbyt niski poziom cukru we krwi) może nie mieć możliwości sama sobie pomóc i będzie potrzebować Twojej pomocy! Zachowanie diabetyka, który ma bardzo niski poziom cukru we krwi może częściowo przypominać stan upojenia alkoholowego i niestety często jest z nim mylony, a choremu nie udziela się odpowiedniej pomocy. Dlatego jest niezwykle ważne by nie przechodzić obojętnie obok, gdy może być zagrożone czyjeś zdrowie i życie! Diabetyk może mieć silikonową opaskę lub legitymację z informacją o cukrzycy. Nie ruszamy osprzętu diabetyka i ni..
Historia cukrzycy
Cukrzyca była chorobą znaną już w starożytności (Egipt, Grecja, Indie), jednak nikt nie wiedział jak ją skutecznie leczyć. Pierwsze zapisy na temat cukrzycy mówią o niezaspokojonym pragnieniu, częstym oddawaniu moczu i bardzo szybkim wyniszczeniu ciała kończącym się po krótkim czasie śmiercią. Nazwa łacińska Diabetes Mellitus (diabetes - przelewać, przeciekać mellitus - miodowy, słodki) pochodzi od dużych ilości słodkiego moczu, jaki oddawali chorzy mimo ciągłego picia wody (dawniej badano mocz próbując go i w ten sposób rozpoznawano cukrzycę). Dopiero wiek XIX przyniósł przełom w histori..
Insulina – hormon życia
Insulina pełni bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie, ponieważ to dzięki niej energia dostarczana przez nas z zewnątrz może być spożytkowana. Insulina jest hormonem białkowym, który produkują komórki beta trzustki, dokładnie zlokalizowane na tzw. wyspach Langerhansa. Wpływa na przemianę węglowodanych (cukrów), białek i tłuszczów. Insulina działa niczym klucz do komórek - łącząc się z receptorem na ich powierzchni rozczelnia błonę komórkową i pozwala glukozie dostać się do wnętrza komórek. W ten sposób organizm pobiera energię z pożywienia niezbędną do wszystkich procesów  życiowych. ..
Peny
Pen jest specjalnym wstrzykiwaczem przypominającym wieczne pióro (ang. “pen” - pióro, długopis), ponieważ podobnie wymienia się w nim wkłady - w piórze są to naboje z atramentem, w penie fiolki z insuliną. Na końcówkę pena zakłada się igłę, tak jak stalówkę na pióro. Długość i grubość igły jest indywidualnym wyborem użytkownika, dostępny jest szeroki wybór igieł dopasowanych do różnych grup m.in. wiekowych. Pokrętło z przyciskiem do podawania jest wyposażone w miarkę, najczęściej z podziałem co 0,5 jednostki (zdarzają się też co 1 lub 2 jednostki). Zapewnia to precyzyjne podanie nawet najmnie..
Osobista pompa insulinowa
Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie, które naśladuje prawidłową pracę trzustki. Elektroniczna pompa podaje insulinę przez podskórny wlew - zestaw infuzyjny składający się z cienkiej rurki zakończonej wkłuciem, która z drugiej strony jest podłączona do zbiorniczka z insuliną krótkodziałającą w pompie. Tylko za pomocą pompy insulinowej można podawać jeden rodzaj insuliny na różne sposoby. Ciągła podskórna infuzja insuliny dzieli się na dwa rodzaje: Baza Pompa podaje ustalone przez użytkownika dawki bazalne (bazę) przez 24 godziny na dobę niezależnie od posiłków. Dodatkową funkcją ..
Rodzaje insulin
Osoba chora na cukrzycę typu 1 musi mieć podawaną insulinę z zewnątrz w postaci zastrzyków (peny, insulinówki) lub przez podskórny wlew (pompa insulinowa). Wynika to z uszkodzenia w procesie autoagresji komórek beta trzustki produkujących insulinę. Każda insulina, niezależnie od producenta, ma określone trzy parametry działania: - początek działania - czas liczony od wykonania iniekcji, po któym insulina zaczyna przechodzić do krwi. - szczyt działania - czas liczony od wykonania iniekcji, po którym insulina osiąga szczyt działania (maksymalne działanie). - koniec działania - czas liczony..
Kontrola glikemii - Glukometr
Glukometr jest urządzeniem diagnostycznym służącym do precyzyjnego kontrolowania poziomu cukru we krwi (włośniczkowej)  w sposób biężący. Dzięki małym wymiarom i szybkiemu pomiarowi (kilka sekund) zapewnia dyskrecję osobom chorym na cukrzycę. Badanie polega na włożeniu paska testowego (z odczynnikiem chemicznym lub wtopionymi elektrodami) do glukometru, który zasysa niewielką kroplę krwi z nakłutego opuszka palca, a wynik pokazuje się na wyświetlaczu. Glukometry różnią się wyglądem, rozmiarami i sposobem interpretacji danych w zależności od marki. Niektóre z nich posiadają dodatkowe funkc..
Cukrzyca typu 1 - Podstawowe informacje
Cukrzyca typu 1, inaczej nazywana cukrzycą młodzieńczą lub insulinozależną jest chorobą z autoimmunoagresji. W wyniku nieprawidłowego działania układu immunologicznego, uznaje on własne, zdrowe komórki beta trzustki za obce. W konsekwencji przeciwciała niszczą komórki produkujące insulinę. Zachorowanie na ten typ cukrzycy wynika z predyspozycji do chorób autoimmunologicznych oraz prawdopodobnie z różnego typu czynników zewnętrznych m.in. środowiskowych, jednak przyczyny nie są do końca jasne. Rozpoznanie cukrzycy typu 1 w 50% występuję u dzieci do 14 roku życia, a drugie 50% u młodych ..
Leczenie cukrzycy typu 2
Celem leczenia cukrzycy typu 2 jest jak najdłuższa terapia niefarmakologiczna- dieta i aktywność fizyczna, czyli zmiana stylu życia. Jeżeli ten rodzaj leczenia jest nieskuteczny, pacjentowi przepisuje się leki. Leki przeciwcukrzycowe zmniejszają insulinooporność i/lub zwiększają wydzielanie insuliny w organizmie. Dzielimy je na dwie umowne grupy: stare i nowe.   Stare leki przeciwcukrzycowe są tak nazwane ze względu na ich długi staż w stosowaniu u diabetyków i kompleksowe przebadanie ich działania: - Metformina (biguanidy) (Hamuje procesy tworzenia glukozy w wątrobie oraz uwra..
Kontrola glikemii - Glukometr
Glukometr jest urządzeniem diagnostycznym służącym do precyzyjnego kontrolowania poziomu cukru we krwi (włośniczkowej)  w sposób biężący. Dzięki małym wymiarom i szybkiemu pomiarowi (kilka sekund) zapewnia dyskrecję osobom chorym na cukrzycę. Badanie polega na włożeniu paska testowego (z odczynnikiem chemicznym lub wtopionymi elektrodami) do glukometru, który zasysa niewielką kroplę krwi z nakłutego opuszka palca, a wynik pokazuje się na wyświetlaczu. Glukometry różnią się wyglądem, rozmiarami i sposobem interpretacji danych w zależności od marki. Niektóre z nich posiadają dodatkowe funkc..
Cukrzyca typu 2 - Podstawowe informacje
Cukrzyca typu 2 to choroba, która rozwija się z insulinooporności przede wszystkim u osób dorosłych i starszych. W wyniku otyłości lub nadwagi komórki ciała stają się oporne na insulinę i wtórnie komórki beta, które ją produkują zostają uszkodzone. Dodatkowymi czynnikami są nieprawidłowe nawyki żywieniowe i ograniczenie aktywności fizycznej. Przy tym typie cukrzycy w momencie rozpoznania choroby ok. 50% komórek beta jest aktywnych, organizm produkuje jeszcze swoją własną insulinę. Dlatego chory na cukrzycę typu 2 na początku są leczeni za pomocą diety i leków doustnych (zmniejszających..
Jakie badania w kierunku cukrzycy należy wykonać?
Badania przesiewowe w grupach podwyższonego ryzyka: 1. Glikemia przygodna - oznaczona o dowolnej porze dnia niezależnie od pory posiłku - nieprawidłowa glikemia: powyżej 200 mg/dl (stwierdzona cukrzyca przy występujących objawach hiperglikemii np. częste oddawanie moczu, ogólne osłabienie, zwiększone pragnienie) 2. Glikemia na czczo - stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej - oznaczona od 8 do 14 godzin od ostatniego posiłku - prawidłowa glikemia na czczo: 77-99 mg/dl - nieprawidłowa glikemia na czczo (stan przedcukrzycowy): 100-125 mg/dl - stwierdzona cukrzyca: 126 mg/dl i wyżej 3..
Zagrożeni cukrzycą
Osoby, które są w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę powinny wykonywać regularne badania przesiewowe (raz w roku) w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zmian w kierunku cukrzycy. Jesteś zagrożony/zagrożona cukrzycą jeżeli należysz do przynajmniej jednej z wymienionych poniżej grup ryzyka: - masz nadwagę lub otyłość (obwód: kobieta powyżej 80 cm, mężczyzna powyżej 94 cm oraz/lub BMI - równe lub powyżej 25 kg/m2) - jesteś mało aktywny fizycznie lub nie podejmujesz żadnej aktywności - nieprawidłowo się odżywiasz - masz nadciśnienie tętnicze (równe lub powyżej 140/90 mm Hg)   -..
Objawy cukrzycy
Jeżeli bez wyraźnej przyczyny masz którykolwiek z poniższych objawów powinieneś zgłosić się do lekarza! Nieleczona cukrzyca prowadzi do ciężkich powikłań a nawet śmierci! -zwiększone pragnienie -częste oddawanie moczu -zmęczenie i senność -ogólne osłabienie -zwiększone łaknienie -zakażenia drożdżakami (skóra i narządy moczowo-płóciowe) -bolesne kurcze w nogach -gwałtowna utrata wagi -problemy z gojeniem się ran ..
Cukrzyca typu podwójnego
Cukrzyca typu1., cukrzyca typu 2., cukrzyca ciążowa, LADA i MODY… Mogłoby się wydawać, że w kwestii klasyfikacji typów diabetes mellitus nic więcej nas już nie zaskoczy. Tymczasem ostatnio coraz częściej mówi się o cukrzycy podwójnej (double diabetes) określanej też  jako cukrzyca typu 1,5. Opisana po raz pierwszy w 1991 roku, obecnie diagnozowana jest coraz częściej. To, że chorujesz na cukrzycę typu 1. nie oznacza wcale, że z czasem nie grozi Ci zmiana kwalifikacji na cukrzycę podwójną. Cukrzyca podwójna to stosunkowo niedawno wyodrębniony typ choroby, który charakteryzuje się występ..
Cukrzyca typu 3
Ten termin został użyty podczas sesji psychologicznych na Światowym Kongresie Cukrzycy IDF w Vancouver 2015. Cukrzyca typu 3 nie do końca jest prawdziwą chorobą, a jednak dotknięte nią osoby mogą odczuwać jej objawy na swój własny sposób. Chodzi o najbliższych z otoczenia diabetyka - rodziców, rodzeństwo, partera/partnerkę, którzy są na codzień obok, wspierają, pomagają. Mówi się, że cukrzyca jest chorobą całej rodziny - nie tylko sama osoba z cukrzycą potrzebuje wsparcia psychologicznego i edukacji. Ta choroba często wymaga wielu wyrzeczeń od domowników, obciąża ich stresem z powodu wspólnego..
Cukrzyca wtórna
Różne zespoły chorobowe lub zaburzenia organizmu mogą doprowadzić do uszkodzenia trzustki i rozwinięcia się cukrzycy wtórnej. Najczęstsze przyczyny to choroby trzustki (np. przewlekłe zapalenie trzustki, rak trzustki), choroby gruczołów dokrewnych (np. nadczynność tarczycy, akromegalia), choroby przemiany materii uwarunkowane genetycznie (np. hemochromatoza) czy choroby genetyczne ogólnoustrojowe (np. mukowiscydoza). Powodem pojawienia się cukrzycy wtórnej mogą być również niektóre leki np. stosowane w chorobach układu krążenia (leki moczopędne np. tiazydy, leki sterydowe i inne). Niedostate..
Cukrzyca typu MODY
MODY czyli Maturity Onset Diabetes of Youth jest to rzadka cukrzyca o podłożu genetycznym (monogenowa) - powodują ją wrodzone uszkodzenie komórek beta produkujących insulinę przez mutację pojedynczego genu. Wyróżnionych jest 6 typów cukrzycy MODY w zależności od rodzaju mutacji. Jak sama nazwa wskazuje chorują na nią młodzi ludzie (młodzi dorośli, nastolatki), ale przebieg jest podobny do tego w cukrzycy typu 2 (zapotrzebowanie na insulinę jest tak małe, że w pierwszym okresie choroby wystarczają leki doustne) Charakterystyczne dla tego typu cukrzycy jest zachorowanie członków rodziny (kilku) ..
Cukrzyca typu LADA
LADA czyli Latent Autoimmune Diabetes in Adults jest podobnie jak cukrzyca typu 1 chorobą o podłożu autoimmunologicznym, ale o powolnym przebiegu. Ujawnia się późno, u osób dorosłych powyżej 35 roku życia i zazwyczaj nie wymaga terapii insulinowej przez pierwsze 6 miesięcy trwania. Diagnoza nie zawsze jest jasna - dla pewnego rozpoznania wykonuje się badanie potwierdzające obecność autoprzeciwciał typowych dla typu 1. ..
Cukrzyca noworodków
Cukrzycę występującą u noworodków dzielimy na dwa rodzaje: wrodzoną i przejściową. Cukrzyca wrodzona tak jak MODY należy do grupy cukrzyc monogenowych, czyli o podłożu genetycznym gdzie w jednym konkretnym genie następuje mutacja. Choroba ujawnia się do 9 miesiąca życia. Dla potwierdzenia wykonuje się badania genetyczne, a chorych leczy się lekami doustnymi. W niektórych przypadkach tej cukrzycy może towarzyszyć padaczka lub opóźnienie w rozwoju. Cukrzycę przejściową powoduje niedojrzałość komórek beta, która ujawnia się u dzieci z wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrastania oraz u wcześniaków...
Cukrzyca ciążowa
Jeżeli w trakcie ciąży zostaje rozpoznana u kobiety hiperglikemia, jest to cukrzyca ciążowa. W większości przypadków terapia polega na stosowaniu diety, czasem wymaga podawania insuliny (odstawia się ją po porodzie). Niewłaściwie leczona lub wogóle nieleczona cukrzyca ciążowa może doprowadzić do ciężkich powikłań zarówno u matki jak i dziecka. U kobiet, które przebyły cukrzycę ciążową występuje zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 w przyszłości. Kiedy kobieta chorująca już na cukrzycę (niezależnie od typu) zachodzi w ciąże, wtedy jest to określane jako cukrzyca przedciążowa. ..
Refundacja NFZ
W Polsce osobom chorym na cukrzycę typu 1 korzystającym z terapii osobistą pompą insulinową przysługuje refundacja na dowolne zestawy infuzyjne do pompy insulinowej: - 100% refundacji dla osób poniżej 26 roku życia - 70% refundacji  (odpłatność 30%) dla osób powyżej 26 roku życia - 100% refundacji dla kobiet w ciąży Zlecenia mogą wystawiać lekarze poniższych specjalizacji: - dla osób poniżej 26 roku życia - diabetolog, diabetolog dziecięcy, endokrynolog, endokrynolog dziecięcy, lekarz pediatra   - dla osób powyżej 26 roku życia - diabetolog, endokrynolog, internista sp..
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
Dzieci i dorośli chorzy na cukrzycę typu 1 mają możliwość ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w Miejskim/Powiatowym/Wojewódzkim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawości zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. Orzeczenia dzieli się na: - dot. osób poniżej 16 roku życia - dot. osób powyżej 16 roku życia - dot. wskazania ulg i uprawnień w przypadku wydania orzeczenia przez inny organ orzekający (osoby powyżej 16 roku życia) Ustala się trzy stopnie niepełnosprawności:* - Stopień lekki - Stopień umiarkowany - Stopień znaczny Co można uzyskać z tytułu niepełnos..
Diabetyk w pracy
Każda osoba chorująca na cukrzycę, niezależnie od jej typu, może podjąć pracę zgodnie ze swoimi kwalifikacjami zawodowymi (poza ściśle określonymi sytuacjami zdrowotnymi). Niektórzy pracodawcy mają obawy co do efektywności pracy diabetyka, jednak może być tak samo wartościowym pracownikiem jak osoba zdrowa.     Dyskryminacja pracownika chorego na cukrzycę jest niedopuszczalna i wiąże się z konsekwencjami prawnymi (przed zwolnieniem chronią przepisy Kodeksu Pracy). Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia wszystkim pracownikom właściwych warunków pod względem bezpieczeństwa i hi..
Wywiad z autorką książki "Ciasta i desery dla diabetyków"
Diabetyk24: Czy desery dla diabetyków muszą być niesmaczne? Agata Lewandowska: Oczywiście że nie. Cukrzyca narzuca nam pewne ograniczenia, ale można się do nich przyzwyczaić. Paradoksalnie te ograniczenia na dłuższą metę są dla nas czymś dobrym – cukier szkodzi nie tylko diabetykom i jego wykluczenie/ ograniczenie wyjdzie nam na dobre. W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do bardzo słodkich, wysoko-przetworzonych produktów i przestawienie się na nieco inne smaki przejściowo może być trudne, ale potem jest tylko lepiej.  Warto np. poszukiwać naturalnej słodyczy w niedosładzany..
Cukrzyca typu podwójnego
Cukrzyca typu1., cukrzyca typu 2., cukrzyca ciążowa, LADA i MODY… Mogłoby się wydawać, że w kwestii klasyfikacji typów diabetes mellitus nic więcej nas już nie zaskoczy. Tymczasem ostatnio coraz częściej mówi się o cukrzycy podwójnej (double diabetes) określanej też  jako cukrzyca typu 1,5. Opisana po raz pierwszy w 1991 roku, obecnie diagnozowana jest coraz częściej. To, że chorujesz na cukrzycę typu 1. nie oznacza wcale, że z czasem nie grozi Ci zmiana kwalifikacji na cukrzycę podwójną. Cukrzyca podwójna to stosunkowo niedawno wyodrębniony typ choroby, który charakteryzuje się występ..
Z cukrzycą na rozmowie kwalifikacyjnej
Bezrobocie spada i coraz częściej słyszymy, że rynek pracy nie jest już rynkiem pracodawcy, a pracownika. Czy także tego chorującego na cukrzycę? Temat pracy z cukrzycą pojawia się w przestrzeni internetowej dość regularnie. Młodzi diabetycy często zastanawiają się, czy choroba przewlekła nie zamknie im drogi do świetlanej kariery zawodowej, ktoś skarży się, że z powodu cukrzycy nie może znaleźć zatrudnienia, ktoś inny twierdzi, że pracuje tylko dlatego, że ukrywa fakt chorowania. Niestety nie mamy w Polsce żadnych rzetelnych statystyk, które prezentowałyby sytuację diabetyków na rynku prac..
Dieta – uniwersalny lek przy cukrzycy ciążowej
Większość przypadków cukrzycy ciążowej nie wymaga leczenia farmakologicznego. Aby utrzymać glikemie poposiłkowe na bezpiecznym dla mamy i dziecka poziomie wystarcza odpowiednia dieta. Z jadłospisu w pierwszej kolejności eliminowane są nadmierne ilości węglowodanów oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Ograniczenia dietetyczne podczas ciąży to trudny temat ponieważ rozwijające się i rosnące dziecko potrzebuje prawidłowo zbilansowanej diety, aby wszystkie procesy związane z dojrzewaniem do samodzielnego życia przebiegały prawidłowo. Przystosowaniu się do wymogów dietetycznych przy ni..
Ciąża u kobiet z cukrzycą
Niezależnie od postępu medycyny w zakresie opieki nad ciężarną chorującą na cukrzycę, ciąża diabetyczki nadal uważana jest za stan zwiększonego ryzyka zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Z tego powodu powinna być prowadzona w wyspecjalizowanym ośrodku przez doświadczonego ginekologa, przy wsparciu diabetologa, a niekiedy także lekarzy innych specjalizacji. Szanse na urodzenie zdrowego dziecka przez kobietę chorującą na cukrzycę w największym stopniu zależą od stopnia jej wyrównania metabolicznego. Rekomenduje się, aby planować ciążę przy odsetku hemoglobiny glikowanej na poziomie 6,1%. Ró..
Mam cukrzycę, chcę zostać mamą…
Jeszcze trzy dekady temu diagnoza cukrzycy typu 1 u kobiety w młodym wieku najczęściej zamykała jej drogę do macierzyństwa. Urodzenie przez diabetyczkę zdrowego dziecka było postrzegane w kategorii cudu medycyny. Nowoczesne metody leczenia cukrzycy diametralnie zmieniły rokowania w tym zakresie. Dzisiaj ciąża u kobiety chorującej na cukrzycę nie jest żadnym ewenementem. Jednak, aby była bezpieczna dla mamy i dziecka, wymaga przede wszystkim wzorcowej samokontroli. Cukrzyca typu 1 diagnozowana jest coraz częściej i w coraz młodszym wieku. A to oznacza, że realnym wyzwaniem dla diabetologów i..
Mocznik zamiast tarki
Cukrzyca to choroba, która dotyka całego organizmu. W wyniku podwyższonego poziomu cukru we krwi może dojść do uszkodzenia nerek, siatkówki oka, destrukcji drobnych naczyń krwionośnych, wreszcie do rozwoju groźnego powikłania, jakim jest zespół stopy cukrzycowej. Rzadziej mówi się o negatywnym wpływie hiperglikemii na skórę diabetyka. Tymczasem cukrzycę niekiedy widać gołym okiem. Może nie okiem laika, ale już lekarz dermatolog potrafi na podstawie stanu skóry rozpoznać zaburzenia metaboliczne. Nadmiernie przesuszona i swędząca skóra, nawracające zakażenia grzybicze, trudno gojące się drobn..
Wahania glikemii – norma czy anomalia?
Codzienne pomiary cukru we krwi, insulina podawana pompą lub penem, przeliczanie wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych, planowanie aktywności fizycznej, regularne wizyty u diabetologa… Tyle starań, tyle wyrzeczeń, a cukry diabetyka i tak potrafią żyć własnym życiem… Leczenie cukrzycy typu 1 jest trudne, bo składa się na nie wiele czynności, które muszą być wykonywane regularnie, niezależnie od tego, czy mamy na nie ochotę, czy niekoniecznie. Gdyby jeszcze efekty tych starań zawsze były zadowalające, choroba i wynikające z niej obowiązki byłyby łatwiejsze do zaakceptowania. Tym..
Czy diabetyk jest osobą niepełnosprawną?
Niepełnosprawność przy cukrzycy to temat, który wzbudza spore kontrowersje. I sama kwalifikacja cukrzycy jako niepełnosprawności jest problematyczna, i system orzecznictwa, który zawsze jest uznaniowy, a co za tym idzie – zdaniem diabetyków – mocno niesprawiedliwy. Zacznijmy od tego, że cukrzyca może prowadzić do niepełnosprawności. W efekcie jej niedostatecznego leczenia i rozwinięcia się późnych powikłań, diabetyk faktycznie może mocno podupaść na zdrowiu. Znane powszechnie statystyki wskazują, że cukrzyca jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku czy amputacji kończyn. W przypadku występo..
CGM kontra FGM czyli charakterystyka nowoczesnych metod samokontroli
Metody pomiaru cukru we krwi stają się coraz doskonalsze. Niewątpliwym przełomem w samokontroli diabetyków było pojawienie się systemów monitorujących glikemię przez 24 godziny na dobę, a nie jedynie punktowo, jak ma to miejsce przy pomiarach glukometrem.  Do dostępnych w Polsce od kilku już lat CGM-ów w zeszłym roku dołączył system „flash”. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie mają cechy wspólne, czym się różnią oraz jak są oceniane przez użytkowników. Pomiar poziomu cukru we krwi tradycyjnym glukometrem ma dwa poważne ograniczenia. Po pierwsze wymaga nakłuwania palca, po drugie pokazuje j..
Słodki bilans roku 2016
Koniec roku skłania do podsumowań. Można go rozpatrywać w kontekście zdrowia, finansów, relacji czy ważnych osobistych wydarzeń. Mamy nadzieję, że w każdej z tych kategorii jesteście na dużym plusie. My postanowiliśmy sprawdzić, co rok ognistej małpy przyniósł nam w kontekście cukrzycy. Uprzedzając fakty (ale nie zdradzając puenty) trzeba powiedzieć, że przełomu w diabetologii – ani polskiej, ani światowej – nie było. Nie było rewolucyjnych odkryć, choć atmosferę podgrzewały coraz to nowe informacje o „sztucznej trzustce”, która ciągle jest testowana, ale już nie w warunkach klinicznych, a ..
O sensorach FreeStyle Libre FGM
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT FREESTYLE LIBRE SYSTEMU MONITOROWANIA GLIKEMII FLASH FreeStyle Libre to innowacyjny system do monitorowania glikemii. Wystarczy zbliżyć czytnik do sensora noszonego na tylnej stronie ramienia, aby w 1 sekundę, bezboleśnie, dyskretnie i bez nakłuwania opuszków palca1 zmierzyć poziom cukru. Ale to nie wszystko – sensor automatycznie mierzy i zapisuje poziomy glikemii. Wystarczy raz na 8 godzin przyłożyć czytnik do sensora, aby dowiedzieć się jak kształtował się poziom cukru przez całą dobę, również w nocy. Z FreeStyle Libre mogą korzystać doro..
Cukrzyca w procentach
Wiele osób chorujących na cukrzycę jest przekonanych, że alkohol jest w ich przypadku całkowicie zakazany. Co oczywiście nie oznacza, że nigdy po niego nie sięgają. Ale traktują go podobnie jak słodycze – jako zakazany owoc. Tymczasem sama cukrzyca bez dodatkowych powikłań nie wyklucza racjonalnego spożywania alkoholu. Trzeba jednak wiedzieć, jak poszczególne trunki wpływają na glikemie. Zwykło się powtarzać, że diabetycy powinni unikać alkoholu, ponieważ objawy jego przedawkowania mogą przypominać objawy niedocukrzenia. A to niesie ze sobą ryzyko braku odpowiedniej reakcji na zbyt niski po..
Coraz bliżej (słodkie) święta
Czy chorując na cukrzycę możemy cieszyć się niepowtarzalnymi smakami Bożego Narodzenia? To pytanie zadają sobie przede wszystkim osoby, dla których nadchodzące święta będą pierwszymi po diagnozie. Bardziej doświadczeni diabetycy wiedzą, że sztuka świętowania polega na tym, by dać sobie trochę luzu, ale jednocześnie nie zapominać o wymaganiach, jakie stawia przed nimi choroba. Diabetycy bardzo różnie podchodzą do Bożego Narodzenia. Jedni przy świątecznym stole zupełnie zapominają o chorobie, inni skrupulatnie liczą węglowodany i nie pozwalają sobie na żadne odstępstwa od ustalonego rytmu jed..
HEXAGYN duo zwycięzcą diabetica expo 2016
Natychmiastowa ulga w dolegliwościach intymnych HEXAGYN duo – globulki dopochwowe 10 szt. Wyrób medyczny Globulki nowej generacji o przedłużonym działaniu do 72h Skład: Kwas hialuronowy 10 mg, polikarbofil 60 mg, kwas mlekowy. Wygodne stosowanie : 1 globulka na 3 dni. Hexagyn duo gdy odczuwasz: - pieczenie, świąd i napięcie okolic intymnych - suchość okolic intymnych lub upławy - nieprzyjemny zapach lub stan zapalny  Hexagyn duo stosuj w celu: - ograniczenia infekcji i stanów zapalnych pochwy - odbudowy prawidłowej mikroflory pochwy - nawilżenia i zwiększenia elastycz..
Glukometr w normie - normy ISO dla glukometrów
Coraz więcej glukometrów dostępnych na polskim rynku jest zgodnych z normą ISO 5197:2013, która określa, jakie warunki powinno spełniać urządzenie, by mogło być rekomendowane osobom chorującym na cukrzycę do domowej samokontroli. Norma z roku 2013 (nowa norma ISO) zastąpiła wcześniej obowiązujący standard ISO 5197:2003. Zgodnie z założeniami Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej, do końca maja 2016 roku, aparaty nie spełniające aktualnych, bardziej zaostrzonych kryteriów, powinny zostać wycofane ze sprzedaży. Założenia ISO 2003 Poprzednia norma ISO dla glukometrów skupiała się głów..
Zestawienie glukometrów 2016
Pierwsze glukometry do pomiaru poziomu cukru we krwi w warunkach domowych miały wielkość encyklopedii PWN. I były na wagę złota, o czym doskonale pamiętają osoby z liczonym w co najmniej trzech dziesięcioleciach stażem choroby. Te dzisiejsze to już zupełnie inny świat – świat zaawansowanej i zminiaturyzowanej technologii. Poniżej przedstawiamy zestawienie najbardziej popularnych glukometrów dostępnych na polskim rynku wraz z parametrami, na które diabetycy zwracają uwagę przy wyborze modelu dla siebie. Bo choć dla każdego pacjenta najważniejsza jest dokładność i precyzja pomiarów, to w grę wc..
Czy insulina tuczy?
Nadmierna masa ciała to główny czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. I faktycznie, zdecydowana większość pacjentów z „dwójką” to osoby dźwigające nadprogramowe kilogramy. Schudnąć udaje się niewielu diabetykom. A częstym usprawiedliwianiem tego stanu rzeczy jest konieczność stosowania insuliny. Ponoć lecząc się insuliną nie sposób być szczupłym… Insulina buduje Insulina jest hormonem anabolicznym, co oznacza, że pod jej wpływem w organizmie zachodzą procesy syntezy, czyli budowania. Mówiąc najprościej, w obecności insuliny organizm gromadzi różnego rodzaju zapasy. Wątroba gromadzi gluk..
Insulina – odkrycie na miarę Nobla
Przypadający na 14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy (w Polsce obchodzony jako Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) to hołd na cześć Fredericka Bantinga, odkrywcy insuliny. Mało kto wie, że kandydatów do miana „ojca insuliny” było więcej, a historia samego odkrycia to gotowy scenariusz na trzymającą w napięciu produkcję. Na początku XX wieku wielu lekarzy i naukowców interesowało się tajemniczą chorobą, która objawiała się tym, że pacjent wydalał ogromne ilości słodkiego moczu, chudł, a po pewnym czasie umierał z wycieńczenia. Zdawano sobie sprawę, że z jakichś powodów organizm chorego nie radz..
InPen, czyli elektroniczny pen z aplikacją
InPen, to pen, który samodzielnie zapamiętuje dawkę insuliny i czas jej podania. Niedawno został dopuszczony do obrotu w Stanach Zjednoczonych przez The Food and Drug Administration (Agencja Żywności i Leków). Pen wysyła zarejestrowane dane przez Bluetooth do aplikacji w telefonie. Aplikacja zawiera również kalkulator bolusa i wskaźnik aktywnej insuliny. Ten system ma gwarantować diabetykom na penach podobne korzyści jak przy korzystaniu z terapii pompą insulinową, ale bez potrzeby ciągłego noszenia urządzenia na sobie i ponoszenia niemałych kosztów związanych z osprzętem. Na rynku w USA ma po..