Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
W tym roku organizacja International Diabetes Federation poświęciła obchody Dnia Walki z Cukrzycą rodzinie i temu w jaki sposób cukrzyca wpływa na życie wszystkich jej członków.Z tej okazji przygotowano szereg infografik, jedną z nich publikujemy poniżej. ..
Nie dwa, a pięć typów cukrzycy – szwedzcy naukowcy proponują nową klasyfikację choroby
W piśmie Lancet pojawił się artykuł podsumowujący kilkuletnie badanie na szwedzkich pacjentach z nowo zdiagnozowaną cukrzycą. Autorzy tekstu przekonują w nim, że dotychczasowy podział na cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2 należy uznać za nieaktualny. Sami podzielili diabetes mellitus na pięć typów. Pięć typów cukrzycy w miejsce dwóch – krzyczą nagłówki internetowych portali o tematyce zdrowotnej, a obeznany w temacie diabetyk zastanawia się, o co w tym wszystkim chodzi. Przecież od dawna wiadomo, że typów cukrzycy jest więcej, nie tylko „jedynka” i „dwójka”, żeby wymienić chociażby cukrzycę c..
Objawy cukrzycy
Fraza „objawy cukrzycy” wpisywana jest w najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową w ciągu jednego miesiąca średnio 22 200 razy. Wynik imponujący, potwierdzający przy okazji, że problemy zdrowotne bardzo chętnie konsultujemy dziś z dr. Googlem. Niestety objawy cukrzycy opisywane na różnych stronach w internecie często nie rozróżniają podstawowych typów tej choroby (cukrzyca typu 1., typu 2., cukrzyca ciążowa), tym samym wprowadzając szukających w błąd. Cukrzyca typu 1. i cukrzyca typu 2. to – mimo podobnej nazwy – dwa różne schorzenia. W obydwu przypadkach mamy do czynienia ze zbyt wysok..
Podstawowe informacje o cukrzycy
Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (podwyższony poziom cukru we krwi). W zależności od jej przyczyn cukrzycę dzielimy na typy - różniące się m.in. przebiegiem i metodą leczenia. Słowo “cukrzyca” nie zawsze oznacza to samo. Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) obecnie 422 mln osób na świecie choruje na cukrzycę. W 2013 roku liczba osób chorujących na cukrzycę w Polsce wynosiła 2,73 mln, z czego ok. 26% jest nieświadomych choroby.   ..
Jak pomóc osobie chorej na cukrzycę
Osoba chora na cukrzycę w stanie ciężkiej hipoglikemii (zbyt niski poziom cukru we krwi) może nie mieć możliwości sama sobie pomóc i będzie potrzebować Twojej pomocy! Zachowanie diabetyka, który ma bardzo niski poziom cukru we krwi może częściowo przypominać stan upojenia alkoholowego i niestety często jest z nim mylony, a choremu nie udziela się odpowiedniej pomocy. Dlatego jest niezwykle ważne by nie przechodzić obojętnie obok, gdy może być zagrożone czyjeś zdrowie i życie! Diabetyk może mieć silikonową opaskę lub legitymację z informacją o cukrzycy. Nie ruszamy osprzętu diabetyka i ni..
Historia cukrzycy
Cukrzyca była chorobą znaną już w starożytności (Egipt, Grecja, Indie), jednak nikt nie wiedział jak ją skutecznie leczyć. Pierwsze zapisy na temat cukrzycy mówią o niezaspokojonym pragnieniu, częstym oddawaniu moczu i bardzo szybkim wyniszczeniu ciała kończącym się po krótkim czasie śmiercią. Nazwa łacińska Diabetes Mellitus (diabetes - przelewać, przeciekać mellitus - miodowy, słodki) pochodzi od dużych ilości słodkiego moczu, jaki oddawali chorzy mimo ciągłego picia wody (dawniej badano mocz próbując go i w ten sposób rozpoznawano cukrzycę). Dopiero wiek XIX przyniósł przełom w histori..
Insulina – hormon życia
Insulina pełni bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie, ponieważ to dzięki niej energia dostarczana przez nas z zewnątrz może być spożytkowana. Insulina jest hormonem białkowym, który produkują komórki beta trzustki, dokładnie zlokalizowane na tzw. wyspach Langerhansa. Wpływa na przemianę węglowodanych (cukrów), białek i tłuszczów. Insulina działa niczym klucz do komórek - łącząc się z receptorem na ich powierzchni rozczelnia błonę komórkową i pozwala glukozie dostać się do wnętrza komórek. W ten sposób organizm pobiera energię z pożywienia niezbędną do wszystkich procesów  życiowych. ..
Systemy do ciągłego monitorowania glikemii i zastosowanie w codziennym życiu
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Ewa PańkowskaInstytut Diabetologii Warszawa,Ul. Żegańska 46 Awww.instytutdiabetologii.plDo leczenia osób z cukrzycą coraz częściej wprowadzane są nowe technologie. Są to m.in. systemy do ciągłego monitorowania glikemii. Urządzenia te mierzą poziom glukozy w płynie śródtkankowym tkanki podskórnej. Wykazano, że ich dokładność jest taka sama jak tradycyjnych glukometrów, służących do pomiaru glukozy we krwi. W obydwu przypadkach monitorowany jest stan metaboliczny, wyrażony stężeniem glukozy u osoby z cukrzycą. Wyróżniamy dwa typy systemów: rtCGM (ang. real ti..
Kto i na jakich zasadach może skorzystać z dofinansowania PFRON
Diabetycy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności oraz spełniający kryterium dochodowe mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu refundowanych zestawów infuzyjnych do pompy insulinowej, sensorów do ciągłego monitorowania glikemii, nadajników (transmiterów) oraz zbiorniczków na insulinę. Wnioski o taką pomoc należy składać w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, które dysponują środkami PFRON na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Środki na rehabilitację osób niepełnosprawnych są przeznaczane na dofinansowanie do: • turnusów rehabilitacyjnych, • przedmiotów ortopedycznych i środków ..
Zasady postepowania przy kwasicy ketonowej
Kwasica ketonowa rozwija się u osób chorujących na cukrzycę w wyniku znacznego niedoboru lub zupełnego braku insuliny. Ciężka kwasica ketonowa najczęściej towarzyszy rozpoznaniu cukrzycy typu 1, choć może zdarzyć się także w trakcie terapii. Wówczas najczęściej jest efektem błędów pacjenta, usterek działania pompy insulinowej lub dodatkowej choroby. Szczególnie szybko rozwija się u małych dzieci. Ciężka kwasica ketonowa jest stanem zagrożenia dla życia i zawsze wymaga leczenia szpitalnego. Z lekkiego lub umiarkowanego zakwaszenia pacjent – przy odpowiednim postępowaniu – ma szansę wyprowadzić..
Kwasica ketonowa – niebezpieczna konsekwencja braku insuliny
Kwasica ketonowa zaliczana jest do ostrych powikłań cukrzycy, co oznacza, że jej objawy pojawiają się nagle i w krótkim czasie mogą się znacznie nasilić. Kwasicy zawsze towarzyszy znaczna hiperglikemia, choć nie zawsze wysoki cukier prowadzi do tego powikłania. Kwasica, szczególnie w ciężkiej postaci, rozwija się jedynie przy utrzymującym się znacznym niedoborze lub zupełnym braku insuliny. Na kwasicę ketonową najbardziej narażeni są pacjenci z cukrzycą typu 1., leczeni pompą insulinową, w szczególności małe dzieci, u których zakwaszenie organizmu nasila się bardzo szybko, co w połączeniu n..
Ile kosztuje pompa insulinowa?
Podawanie insuliny za pomocą pompy insulinowej jest w Polsce bardzo rozpowszechnione, szczególnie w grupie dzieci i młodych diabetyków. Kiedyś była to bardzo kosztowna metoda terapii cukrzycy, dziś ceny pomp są bardziej zróżnicowane, a samo leczenie jest częściowo refundowane. Cena pompy insulinowej najbardziej zaawansowanej technologicznie, która nie podlega refundacji, nadal jednak dla większości pacjentów jest zaporowa. Leczenie pompami insulinowymi w Polsce na dobre rozpoczęło się u progu XXI wieku, kiedy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zdecydowała się przeznaczać część swoich środków..
Refundacja zbiorników, sensorów I transmiterów - informacje praktyczne
W związku z tym, że pojawia się wiele pytań o nową refundację, postanowiliśmy przygotować małe podsumowanie jak będzie wyglądał ten proces.Refundacja zbiorników, sensorów i transmiterów będzie realizowana od początku marca 2018 r.Druki zleceń nie ulegają zmianie. Ich wzory są takie same, jak w przypadku refundacji na zestawy infuzyjne. Wzór zlecenia dostępny jest tutaj.Tak samo jak w wypadku zestawów infuzyjnych może zostać wystawione na jeden, dwa lub trzy miesiące. Dotyczy to zarówno pojemników jak i sensorów.Na każdy rodzaj wyrobu medycznego potrzebne jest odrębne zlecenie oraz karta z NFZ...
Przecukrzenie sposobem na odchudzanie?
Wysoki poziom cukru we krwi u osób z jeszcze nieleczoną cukrzycą typu 1. prowadzi do utraty masy ciała. To samo zjawisko, czyli hiperglikemia, u pacjentów z cukrzycą typu 2. wcale kilogramów nie redukuje. Skąd wynikają te różnice? Czy celowe doprowadzanie do znacznych przecukrzeń może być sposobem na odchudzanie diabetyka?Często mówimy, że wysoki cukier prowadzi do utraty masy ciała, co nie do końca jest prawdą. Chudnięcie, które jest objawem niezdiagnozowanej jeszcze cukrzycy typu 1. nie wynika bezpośrednio z hiperglikemii, a z dużego niedoboru lub całkowitego braku insuliny. Metabolizm ..
Cukrzyca + zaburzenia odżywiania = związek wysokiego ryzyka
Zaburzenia odżywiania u osób chorujących na cukrzycę niosą ze sobą podwójne ryzyko dla organizmu – z jednej strony jest on wyniszczany przez niedobór (anoreksja, bulimia) lub nadmiar (obżarstwo kompulsywne) jedzenia; z drugie przez rozchwianie metaboliczne cukrzycy, do którego przy tego typu zaburzeniach zwykle dochodzi. Bardzo często też sama cukrzyca typu 1, a konkretnie możliwość podawania insuliny z zewnątrz, staje się narzędziem do walki o upragnioną szczupłą sylwetkę. Tak jak dla wielu osób chorujących na cukrzycę nadrzędnym celem związanym ze zdrowiem są stabilne glikemie i prawidł..
Plastry na odleżyny – rodzaje plastrów, zasady doboru plastra do rany, klasyfikacja odleżyn
Odleżyny to rany obejmujące skórę, tkanki podskórne, a niekiedy sięgające aż do kości. Powstają w wyniku długotrwałego lub powtarzającego się ucisku, który hamuje prawidłową cyrkulację krwi i odżywianie tkanek. Najczęściej są konsekwencją unieruchomienia pacjenta. Na odleżyny w szczególności narażone są osoby leżące i niepełnosprawne. Do leczenia odleżyn wykorzystuje się m.in. specjalistyczne opatrunki, które należy dobierać z uwzględnieniem wielkości, głębokości i etapu gojenia się rany. Odleżyny są wynikiem niedokrwienia tkanek, wynikającego ze zbyt długiego ucisku na naczynia tętnicze i ż..
Jakie właściwości mają skarpety bambusowe dla diabetyków?
Bezuciskowe, bezszszwowe, chroniące przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi oraz wykonane z naturalnych włókien – takie warunki powinny spełniać skarpety dla osób chorujących na cukrzycę. Noszenie dobrze dobranego obuwia i skarpet to elementy zapobiegania zespołowi stopy cukrzycowej u diabetyków. Podwyższony poziom cukru we krwi (w szczególności utrzymująca się przez długi czas hiperglikemia) sprzyja rozwojowi przewlekłych powikłań cukrzycy. Jednym z nich jest zespół stopy cukrzycowej, który charakteryzuje się owrzodzeniami, opuchlizną, pęknięciami skóry, deformacjami (całej stopy i pazno..
Leczenie cukrzycy typu 2
Celem leczenia cukrzycy typu 2 jest jak najdłuższa terapia niefarmakologiczna- dieta i aktywność fizyczna, czyli zmiana stylu życia. Jeżeli ten rodzaj leczenia jest nieskuteczny, pacjentowi przepisuje się leki. Leki przeciwcukrzycowe zmniejszają insulinooporność i/lub zwiększają wydzielanie insuliny w organizmie. Dzielimy je na dwie umowne grupy: stare i nowe.   Stare leki przeciwcukrzycowe są tak nazwane ze względu na ich długi staż w stosowaniu u diabetyków i kompleksowe przebadanie ich działania: - Metformina (biguanidy) (Hamuje procesy tworzenia glukozy w wątrobie oraz uwra..
Kontrola glikemii - Glukometr
Glukometr jest urządzeniem diagnostycznym służącym do precyzyjnego kontrolowania poziomu cukru we krwi (włośniczkowej)  w sposób biężący. Dzięki małym wymiarom i szybkiemu pomiarowi (kilka sekund) zapewnia dyskrecję osobom chorym na cukrzycę. Badanie polega na włożeniu paska testowego (z odczynnikiem chemicznym lub wtopionymi elektrodami) do glukometru, który zasysa niewielką kroplę krwi z nakłutego opuszka palca, a wynik pokazuje się na wyświetlaczu. Glukometry różnią się wyglądem, rozmiarami i sposobem interpretacji danych w zależności od marki. Niektóre z nich posiadają dodatkowe funkc..
Cukrzyca typu 2 - Podstawowe informacje
Cukrzyca typu 2 to choroba, która rozwija się z insulinooporności przede wszystkim u osób dorosłych i starszych. W wyniku otyłości lub nadwagi komórki ciała stają się oporne na insulinę i wtórnie komórki beta, które ją produkują zostają uszkodzone. Dodatkowymi czynnikami są nieprawidłowe nawyki żywieniowe i ograniczenie aktywności fizycznej. Przy tym typie cukrzycy w momencie rozpoznania choroby ok. 50% komórek beta jest aktywnych, organizm produkuje jeszcze swoją własną insulinę. Dlatego chory na cukrzycę typu 2 na początku są leczeni za pomocą diety i leków doustnych (zmniejszających..
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
W tym roku organizacja International Diabetes Federation poświęciła obchody Dnia Walki z Cukrzycą rodzinie i temu w jaki sposób cukrzyca wpływa na życie wszystkich jej członków.Z tej okazji przygotowano szereg infografik, jedną z nich publikujemy poniżej. ..
Objawy cukrzycy
Fraza „objawy cukrzycy” wpisywana jest w najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową w ciągu jednego miesiąca średnio 22 200 razy. Wynik imponujący, potwierdzający przy okazji, że problemy zdrowotne bardzo chętnie konsultujemy dziś z dr. Googlem. Niestety objawy cukrzycy opisywane na różnych stronach w internecie często nie rozróżniają podstawowych typów tej choroby (cukrzyca typu 1., typu 2., cukrzyca ciążowa), tym samym wprowadzając szukających w błąd. Cukrzyca typu 1. i cukrzyca typu 2. to – mimo podobnej nazwy – dwa różne schorzenia. W obydwu przypadkach mamy do czynienia ze zbyt wysok..
Jakie badania w kierunku cukrzycy należy wykonać?
Badania przesiewowe w grupach podwyższonego ryzyka: 1. Glikemia przygodna - oznaczona o dowolnej porze dnia niezależnie od pory posiłku - nieprawidłowa glikemia: powyżej 200 mg/dl (stwierdzona cukrzyca przy występujących objawach hiperglikemii np. częste oddawanie moczu, ogólne osłabienie, zwiększone pragnienie) 2. Glikemia na czczo - stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej - oznaczona od 8 do 14 godzin od ostatniego posiłku - prawidłowa glikemia na czczo: 77-99 mg/dl - nieprawidłowa glikemia na czczo (stan przedcukrzycowy): 100-125 mg/dl - stwierdzona cukrzyca: 126 mg/dl i wyżej 3..
Zagrożeni cukrzycą
Osoby, które są w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę powinny wykonywać regularne badania przesiewowe (raz w roku) w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zmian w kierunku cukrzycy. Jesteś zagrożony/zagrożona cukrzycą jeżeli należysz do przynajmniej jednej z wymienionych poniżej grup ryzyka: - masz nadwagę lub otyłość (obwód: kobieta powyżej 80 cm, mężczyzna powyżej 94 cm oraz/lub BMI - równe lub powyżej 25 kg/m2) - jesteś mało aktywny fizycznie lub nie podejmujesz żadnej aktywności - nieprawidłowo się odżywiasz - masz nadciśnienie tętnicze (równe lub powyżej 140/90 mm Hg)   -..
Objawy cukrzycy
Jeżeli bez wyraźnej przyczyny masz którykolwiek z poniższych objawów powinieneś zgłosić się do lekarza! Nieleczona cukrzyca prowadzi do ciężkich powikłań a nawet śmierci! -zwiększone pragnienie -częste oddawanie moczu -zmęczenie i senność -ogólne osłabienie -zwiększone łaknienie -zakażenia drożdżakami (skóra i narządy moczowo-płóciowe) -bolesne kurcze w nogach -gwałtowna utrata wagi -problemy z gojeniem się ran ..
Cukrzyca typu podwójnego
Cukrzyca typu1., cukrzyca typu 2., cukrzyca ciążowa, LADA i MODY… Mogłoby się wydawać, że w kwestii klasyfikacji typów diabetes mellitus nic więcej nas już nie zaskoczy. Tymczasem ostatnio coraz częściej mówi się o cukrzycy podwójnej (double diabetes) określanej też  jako cukrzyca typu 1,5. Opisana po raz pierwszy w 1991 roku, obecnie diagnozowana jest coraz częściej. To, że chorujesz na cukrzycę typu 1. nie oznacza wcale, że z czasem nie grozi Ci zmiana kwalifikacji na cukrzycę podwójną. Cukrzyca podwójna to stosunkowo niedawno wyodrębniony typ choroby, który charakteryzuje się występ..
Cukrzyca typu 3
Ten termin został użyty podczas sesji psychologicznych na Światowym Kongresie Cukrzycy IDF w Vancouver 2015. Cukrzyca typu 3 nie do końca jest prawdziwą chorobą, a jednak dotknięte nią osoby mogą odczuwać jej objawy na swój własny sposób. Chodzi o najbliższych z otoczenia diabetyka - rodziców, rodzeństwo, partera/partnerkę, którzy są na codzień obok, wspierają, pomagają. Mówi się, że cukrzyca jest chorobą całej rodziny - nie tylko sama osoba z cukrzycą potrzebuje wsparcia psychologicznego i edukacji. Ta choroba często wymaga wielu wyrzeczeń od domowników, obciąża ich stresem z powodu wspólnego..
Cukrzyca wtórna
Różne zespoły chorobowe lub zaburzenia organizmu mogą doprowadzić do uszkodzenia trzustki i rozwinięcia się cukrzycy wtórnej. Najczęstsze przyczyny to choroby trzustki (np. przewlekłe zapalenie trzustki, rak trzustki), choroby gruczołów dokrewnych (np. nadczynność tarczycy, akromegalia), choroby przemiany materii uwarunkowane genetycznie (np. hemochromatoza) czy choroby genetyczne ogólnoustrojowe (np. mukowiscydoza). Powodem pojawienia się cukrzycy wtórnej mogą być również niektóre leki np. stosowane w chorobach układu krążenia (leki moczopędne np. tiazydy, leki sterydowe i inne). Niedostate..
Cukrzyca typu MODY
MODY czyli Maturity Onset Diabetes of Youth jest to rzadka cukrzyca o podłożu genetycznym (monogenowa) - powodują ją wrodzone uszkodzenie komórek beta produkujących insulinę przez mutację pojedynczego genu. Wyróżnionych jest 6 typów cukrzycy MODY w zależności od rodzaju mutacji. Jak sama nazwa wskazuje chorują na nią młodzi ludzie (młodzi dorośli, nastolatki), ale przebieg jest podobny do tego w cukrzycy typu 2 (zapotrzebowanie na insulinę jest tak małe, że w pierwszym okresie choroby wystarczają leki doustne) Charakterystyczne dla tego typu cukrzycy jest zachorowanie członków rodziny (kilku) ..
Cukrzyca typu LADA
LADA czyli Latent Autoimmune Diabetes in Adults jest podobnie jak cukrzyca typu 1 chorobą o podłożu autoimmunologicznym, ale o powolnym przebiegu. Ujawnia się późno, u osób dorosłych powyżej 35 roku życia i zazwyczaj nie wymaga terapii insulinowej przez pierwsze 6 miesięcy trwania. Diagnoza nie zawsze jest jasna - dla pewnego rozpoznania wykonuje się badanie potwierdzające obecność autoprzeciwciał typowych dla typu 1. ..
Cukrzyca noworodków
Cukrzycę występującą u noworodków dzielimy na dwa rodzaje: wrodzoną i przejściową. Cukrzyca wrodzona tak jak MODY należy do grupy cukrzyc monogenowych, czyli o podłożu genetycznym gdzie w jednym konkretnym genie następuje mutacja. Choroba ujawnia się do 9 miesiąca życia. Dla potwierdzenia wykonuje się badania genetyczne, a chorych leczy się lekami doustnymi. W niektórych przypadkach tej cukrzycy może towarzyszyć padaczka lub opóźnienie w rozwoju. Cukrzycę przejściową powoduje niedojrzałość komórek beta, która ujawnia się u dzieci z wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrastania oraz u wcześniaków...
Cukrzyca ciążowa
Jeżeli w trakcie ciąży zostaje rozpoznana u kobiety hiperglikemia, jest to cukrzyca ciążowa. W większości przypadków terapia polega na stosowaniu diety, czasem wymaga podawania insuliny (odstawia się ją po porodzie). Niewłaściwie leczona lub wogóle nieleczona cukrzyca ciążowa może doprowadzić do ciężkich powikłań zarówno u matki jak i dziecka. U kobiet, które przebyły cukrzycę ciążową występuje zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 w przyszłości. Kiedy kobieta chorująca już na cukrzycę (niezależnie od typu) zachodzi w ciąże, wtedy jest to określane jako cukrzyca przedciążowa. ..
Kto i na jakich zasadach może skorzystać z dofinansowania PFRON
Diabetycy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności oraz spełniający kryterium dochodowe mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu refundowanych zestawów infuzyjnych do pompy insulinowej, sensorów do ciągłego monitorowania glikemii, nadajników (transmiterów) oraz zbiorniczków na insulinę. Wnioski o taką pomoc należy składać w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, które dysponują środkami PFRON na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Środki na rehabilitację osób niepełnosprawnych są przeznaczane na dofinansowanie do: • turnusów rehabilitacyjnych, • przedmiotów ortopedycznych i środków ..
Dlaczego Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie refundacji CGM-ów?
O obowiązującej od 1 marca 2018 refundacji systemów do ciągłego monitorowania glikemii chciałoby się mówić, jako o przełomie w leczeniu pacjentów z cukrzycą. Tymczasem zaproponowane przez Ministerstwo rozwiązanie dla wielu jest rozczarowujące. Refundacją nie objęto bardzo cenionego przez diabetyków systemu FreeStyle Libre, wprowadzono też kryterium wiekowe – z ulgi skorzystają diabetycy do 26 roku życia. Ale to nie jedyne paradoksy tego rozwiązania. Okazuje się, że i lekarze mogą mieć obawy przed kwalifikowaniem pacjenta do refundacji, i pacjenci muszą się poważnie zastanowić, czy warto o tę r..
Refundacja NFZ
W Polsce osobom chorym na cukrzycę typu 1 korzystającym z terapii osobistą pompą insulinową przysługuje refundacja na dowolne zestawy infuzyjne do pompy insulinowej: - 100% refundacji dla osób poniżej 26 roku życia - 70% refundacji  (odpłatność 30%) dla osób powyżej 26 roku życia - 100% refundacji dla kobiet w ciąży Zlecenia mogą wystawiać lekarze poniższych specjalizacji: - dla osób poniżej 26 roku życia - diabetolog, diabetolog dziecięcy, endokrynolog, endokrynolog dziecięcy, lekarz pediatra   - dla osób powyżej 26 roku życia - diabetolog, endokrynolog, internista sp..
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
Dzieci i dorośli chorzy na cukrzycę typu 1 mają możliwość ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w Miejskim/Powiatowym/Wojewódzkim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawości zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. Orzeczenia dzieli się na: - dot. osób poniżej 16 roku życia - dot. osób powyżej 16 roku życia - dot. wskazania ulg i uprawnień w przypadku wydania orzeczenia przez inny organ orzekający (osoby powyżej 16 roku życia) Ustala się trzy stopnie niepełnosprawności:* - Stopień lekki - Stopień umiarkowany - Stopień znaczny Co można uzyskać z tytułu niepełnos..
Diabetyk w pracy
Każda osoba chorująca na cukrzycę, niezależnie od jej typu, może podjąć pracę zgodnie ze swoimi kwalifikacjami zawodowymi (poza ściśle określonymi sytuacjami zdrowotnymi). Niektórzy pracodawcy mają obawy co do efektywności pracy diabetyka, jednak może być tak samo wartościowym pracownikiem jak osoba zdrowa.     Dyskryminacja pracownika chorego na cukrzycę jest niedopuszczalna i wiąże się z konsekwencjami prawnymi (przed zwolnieniem chronią przepisy Kodeksu Pracy). Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia wszystkim pracownikom właściwych warunków pod względem bezpieczeństwa i hi..
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
W tym roku organizacja International Diabetes Federation poświęciła obchody Dnia Walki z Cukrzycą rodzinie i temu w jaki sposób cukrzyca wpływa na życie wszystkich jej członków.Z tej okazji przygotowano szereg infografik, jedną z nich publikujemy poniżej. ..
Systemy do ciągłego monitorowania glikemii i zastosowanie w codziennym życiu
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Ewa PańkowskaInstytut Diabetologii Warszawa,Ul. Żegańska 46 Awww.instytutdiabetologii.plDo leczenia osób z cukrzycą coraz częściej wprowadzane są nowe technologie. Są to m.in. systemy do ciągłego monitorowania glikemii. Urządzenia te mierzą poziom glukozy w płynie śródtkankowym tkanki podskórnej. Wykazano, że ich dokładność jest taka sama jak tradycyjnych glukometrów, służących do pomiaru glukozy we krwi. W obydwu przypadkach monitorowany jest stan metaboliczny, wyrażony stężeniem glukozy u osoby z cukrzycą. Wyróżniamy dwa typy systemów: rtCGM (ang. real ti..
Kto i na jakich zasadach może skorzystać z dofinansowania PFRON
Diabetycy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności oraz spełniający kryterium dochodowe mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu refundowanych zestawów infuzyjnych do pompy insulinowej, sensorów do ciągłego monitorowania glikemii, nadajników (transmiterów) oraz zbiorniczków na insulinę. Wnioski o taką pomoc należy składać w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, które dysponują środkami PFRON na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Środki na rehabilitację osób niepełnosprawnych są przeznaczane na dofinansowanie do: • turnusów rehabilitacyjnych, • przedmiotów ortopedycznych i środków ..
Zasady postepowania przy kwasicy ketonowej
Kwasica ketonowa rozwija się u osób chorujących na cukrzycę w wyniku znacznego niedoboru lub zupełnego braku insuliny. Ciężka kwasica ketonowa najczęściej towarzyszy rozpoznaniu cukrzycy typu 1, choć może zdarzyć się także w trakcie terapii. Wówczas najczęściej jest efektem błędów pacjenta, usterek działania pompy insulinowej lub dodatkowej choroby. Szczególnie szybko rozwija się u małych dzieci. Ciężka kwasica ketonowa jest stanem zagrożenia dla życia i zawsze wymaga leczenia szpitalnego. Z lekkiego lub umiarkowanego zakwaszenia pacjent – przy odpowiednim postępowaniu – ma szansę wyprowadzić..
Kwasica ketonowa – niebezpieczna konsekwencja braku insuliny
Kwasica ketonowa zaliczana jest do ostrych powikłań cukrzycy, co oznacza, że jej objawy pojawiają się nagle i w krótkim czasie mogą się znacznie nasilić. Kwasicy zawsze towarzyszy znaczna hiperglikemia, choć nie zawsze wysoki cukier prowadzi do tego powikłania. Kwasica, szczególnie w ciężkiej postaci, rozwija się jedynie przy utrzymującym się znacznym niedoborze lub zupełnym braku insuliny. Na kwasicę ketonową najbardziej narażeni są pacjenci z cukrzycą typu 1., leczeni pompą insulinową, w szczególności małe dzieci, u których zakwaszenie organizmu nasila się bardzo szybko, co w połączeniu n..
Plastry na odleżyny – rodzaje plastrów, zasady doboru plastra do rany, klasyfikacja odleżyn
Odleżyny to rany obejmujące skórę, tkanki podskórne, a niekiedy sięgające aż do kości. Powstają w wyniku długotrwałego lub powtarzającego się ucisku, który hamuje prawidłową cyrkulację krwi i odżywianie tkanek. Najczęściej są konsekwencją unieruchomienia pacjenta. Na odleżyny w szczególności narażone są osoby leżące i niepełnosprawne. Do leczenia odleżyn wykorzystuje się m.in. specjalistyczne opatrunki, które należy dobierać z uwzględnieniem wielkości, głębokości i etapu gojenia się rany. Odleżyny są wynikiem niedokrwienia tkanek, wynikającego ze zbyt długiego ucisku na naczynia tętnicze i ż..
Jakie właściwości mają skarpety bambusowe dla diabetyków?
Bezuciskowe, bezszszwowe, chroniące przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi oraz wykonane z naturalnych włókien – takie warunki powinny spełniać skarpety dla osób chorujących na cukrzycę. Noszenie dobrze dobranego obuwia i skarpet to elementy zapobiegania zespołowi stopy cukrzycowej u diabetyków. Podwyższony poziom cukru we krwi (w szczególności utrzymująca się przez długi czas hiperglikemia) sprzyja rozwojowi przewlekłych powikłań cukrzycy. Jednym z nich jest zespół stopy cukrzycowej, który charakteryzuje się owrzodzeniami, opuchlizną, pęknięciami skóry, deformacjami (całej stopy i pazno..
Ile kosztuje pompa insulinowa?
Podawanie insuliny za pomocą pompy insulinowej jest w Polsce bardzo rozpowszechnione, szczególnie w grupie dzieci i młodych diabetyków. Kiedyś była to bardzo kosztowna metoda terapii cukrzycy, dziś ceny pomp są bardziej zróżnicowane, a samo leczenie jest częściowo refundowane. Cena pompy insulinowej najbardziej zaawansowanej technologicznie, która nie podlega refundacji, nadal jednak dla większości pacjentów jest zaporowa. Leczenie pompami insulinowymi w Polsce na dobre rozpoczęło się u progu XXI wieku, kiedy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zdecydowała się przeznaczać część swoich środków..
Inhalator ultradźwiękowy – charakterystyka, zalety i wady
Inhalator ultradźwiękowy – charakterystyka, zalety i wady Inhalator ultradźwiękowy (nebulizator) to urządzenie służące do podawania leków w postaci aerozolu bezpośrednio do dróg oddechowych. Za pomocą inhalatora ultradźwiękowego podaje się głównie leki mukolityczne, czyli rozrzedzające śluz i ułatwiające jego odksztuszanie oraz chlorek sodu (sól fizjologiczną), który stosuje się w celu nawilżenia śluzówki przy nawracających infekcjach dróg oddechowych. Inhalator ultradźwiękowy oraz inhalator pneumatyczny to dwa podstawowe urządzenia do nebulizacji (podawania płynnych leków w postaci aerozol..
Dlaczego Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie refundacji CGM-ów?
O obowiązującej od 1 marca 2018 refundacji systemów do ciągłego monitorowania glikemii chciałoby się mówić, jako o przełomie w leczeniu pacjentów z cukrzycą. Tymczasem zaproponowane przez Ministerstwo rozwiązanie dla wielu jest rozczarowujące. Refundacją nie objęto bardzo cenionego przez diabetyków systemu FreeStyle Libre, wprowadzono też kryterium wiekowe – z ulgi skorzystają diabetycy do 26 roku życia. Ale to nie jedyne paradoksy tego rozwiązania. Okazuje się, że i lekarze mogą mieć obawy przed kwalifikowaniem pacjenta do refundacji, i pacjenci muszą się poważnie zastanowić, czy warto o tę r..
Suplementy dla diabetyka – konieczne, czy zupełnie zbędne?
Temat suplementów diety jest trudny, tym bardziej jeśli odnosi się do osób chorujących na cukrzycę. Jedni lekarze wypowiadają się o suplementach z lekceważeniem, inni z pełnym przekonaniem rekomendują je swoim pacjentom. Także wśród diabetyków głosy są podzielone. Bo może faktycznie dzięki kilku dodatkowym tabletkom można obniżyć poziom cukru we krwi, zmniejszyć apetyt i ograniczyć ryzyko rozwoju stopy cukrzycowej? Suplement diety czyli co?Zgodnie z definicją podaną w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, suplement diety to środek spożywczy który:- ma na celu uzupełniać ewentualn..
Nie dwa, a pięć typów cukrzycy – szwedzcy naukowcy proponują nową klasyfikację choroby
W piśmie Lancet pojawił się artykuł podsumowujący kilkuletnie badanie na szwedzkich pacjentach z nowo zdiagnozowaną cukrzycą. Autorzy tekstu przekonują w nim, że dotychczasowy podział na cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2 należy uznać za nieaktualny. Sami podzielili diabetes mellitus na pięć typów. Pięć typów cukrzycy w miejsce dwóch – krzyczą nagłówki internetowych portali o tematyce zdrowotnej, a obeznany w temacie diabetyk zastanawia się, o co w tym wszystkim chodzi. Przecież od dawna wiadomo, że typów cukrzycy jest więcej, nie tylko „jedynka” i „dwójka”, żeby wymienić chociażby cukrzycę c..
Refundacja zbiorników, sensorów I transmiterów - informacje praktyczne
W związku z tym, że pojawia się wiele pytań o nową refundację, postanowiliśmy przygotować małe podsumowanie jak będzie wyglądał ten proces.Refundacja zbiorników, sensorów i transmiterów będzie realizowana od początku marca 2018 r.Druki zleceń nie ulegają zmianie. Ich wzory są takie same, jak w przypadku refundacji na zestawy infuzyjne. Wzór zlecenia dostępny jest tutaj.Tak samo jak w wypadku zestawów infuzyjnych może zostać wystawione na jeden, dwa lub trzy miesiące. Dotyczy to zarówno pojemników jak i sensorów.Na każdy rodzaj wyrobu medycznego potrzebne jest odrębne zlecenie oraz karta z NFZ...
Ksylitol – cukier z brzozy nie tylko dla diabetyków
Ksylitol, czyli substancja słodząca pozyskiwana m.in. z kory brzozy (stąd zamiennie stosowana nazwa cukier brzozowy) cieszy się opinią zdrowego i uniwersalnego słodzika. Niski indeks glikemiczny, znacząco obniżona kaloryczność w porównaniu do sacharozy oraz właściwości przeciwpróchnicze sprawiają, że po cukier z brzozy sięgają nie tylko osoby chorujące na cukrzycę. Odkąd cukier buraczany został okrzyknięty „białą śmiercią” nie ustają poszukiwania substancji, która go zastąpi – będzie zapewniała produktom spożywczym słodki smak bez dostarczania nadmiaru tzw. pustych kalorii oraz bez wpływa..
Notice: Undefined variable: smData in /home/diabetyk24/www/diabetyk24.pl/public/catalog/view/theme/theme306/template/common/footer.tpl on line 238NULL