Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Dziecko z cukrzycą w szkole.

cukrzyca typu 1
z cukrzycą na co dzień

Lek. Aleksandra Maciążka-Malec

9 czerwca 2020

Dziecko z cukrzycą to ogromne wyzwanie opiekuńcze dla rodzica. Pilnowanie diety, podawania insuliny oraz sprawdzanie poziomu cukru we krwi. Dbanie o pompy insulinowe oraz o cały sprzęt diabetyka. W domu jest rodzicom łatwiej, mają cały czas na oku swoją pociechę. Dlatego tak wielkim wyzwaniem jest puszczenie dziecka do szkoły. Kto się nim tam zaopiekuje? Czy nauczyciel jest przeszkolony? Czy w szkole jest odpowiednia pielęgniarka? Jak zareagują inne dzieci? Czy sobie poradzi?

Dyrektor sprawuje opiekę nad dziećmi w swojej placówce.

Jak podają przedstawiciele Ministra Edukacji Narodowej, zgodnie z regulacjami art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie oświaty, za zorganizowanie opieki nad dzieckiem z cukrzycą odpowiedzialny jest dyrektor placówki. Powinien on pozyskać od rodziców informacje na temat choroby dziecka, zorganizować specjalne spotkanie rady grona pedagogicznego celem edukacji personelu na temat postępowania z cukrzycą. Dyrektor również przy wsparciu pielęgniarki szkolnej powinien ustalić procedury postępowania z uczniem z cukrzycą, a w szczególności w okresie zaostrzenia objawów. Ustalenia te powinny dotyczyć przypominaniu brania leków, pomiarów glukozy oraz przyjmowania posiłków. W razie potrzeby szkoła powinna udostępnić miejsce gdzie uczeń mógłby w spokoju wykonać te czynności. Oczywiście wszystkie te postępowania powinny być konsultowane przez rodziców i nauczyciele powinni pozostać w stałym kontakcie z opiekunami chorego dziecka.

Nauczyciel nie może podejmować decyzji terapeutycznych.

Jednakże samo zorganizowanie i przeszkolenie nauczycieli nie zdejmuje obowiązków z rodzica. Jeżeli dziecko jest małe i nie potrafi samo zmierzyć sobie poziomu cukru we krwi, albo zadecydować o dodatkowej dawce leku, nie możemy oczekiwać, że nauczyciel się sam tego podejmie. Nauczyciel nie może podejmować decyzji terapeutycznych za nas i nasze dziecko. Może je wesprze, rozpoznać objawy niedocukrzenia, dopilnować aby zjadł posiłek ale nie jest osobą odpowiedzialną za leczenie. Warto o tym pamiętać!

Szkolna stołówka.

Jedną z części dnia w szkole jest obiad. Dziecko z cukrzycą może przynosić ze sobą swoje posiłki. Ważne aby miało ono ze sobą karteczkę z informacją ile insuliny ma przyjąć. Nie tylko ułatwi to podjęcie decyzji przez dziecko ale również uspokoi nauczycieli. Jeżeli zdecydujemy się, aby nasze dziecko jadło wraz z rówieśnikami szkolne obiady, warto poprosić o przedstawienie jadłospisu na cały tydzień, tak abyśmy mogli obliczyć wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe i przygotować rozpiskę dawek insuliny. Dobrze by było gdyby nauczyciel sprawdził, czy nasze dziecko faktycznie zjadło cały obiad. Niejadki nie potrzebują wtedy całej dawki insuliny przez nas rozpisanej. Warto również uprzedzić stołówkę aby nie zmieniali jadłospisu i trzymali się wielkości posiłków.

Poziom cukru a przyswajanie wiedzy.

Wiedza na temat cukrzycy pomoże nauczycielom zrozumieć dlaczego nasze dziecko czasami gorzej przyswaja wiedzę, albo pisze klasówki na niskie oceny. Warto umówić się z dzieckiem aby badał cukier przed każdą lekcją i mówił o tym nauczycielowi. Przy zbyt wysokim albo przy zbyt niskich cukrach wyniki w nauce mogą być gorsze. Częstym postępowaniem nauczycieli jest to, żeby pozwalać w takich sytuacjach nie pisać dziecku klasówki albo pozwolić ją poprawiać. Wszystko zależy od nas i od tego, czy ustalimy to z nauczycielem.

WF a cukrzyca.

Wysiłek fizyczny jest zawsze momentem kiedy może dojść do niedocukrzenia. Nauczyciel WF powinien dopilnować, aby dziecko przed wysiłkiem zbadało glukozę. W zaleceniach od rodzica powinna być rozpiska, przy jakich cukrach dziecko może ćwiczyć, a przy jakich nie i jak wtedy postępować. Dziecko powinno mieć ze sobą zawsze glukozę w pastylkach albo żelu, albo słodki soczek na wszelki wypadek. Warto zaopatrzyć w takie produkty również wychowawcę, pielęgniarkę szkolną czy zostawić w sekretariacie szkolnym.

Pompa insulinowa

Najłatwiejszym sposobem podawania insuliny jest oczywiście pompa insulinowa. Pamiętajmy, że dla dzieci z cukrzycą typu 1 pompy refundowane są w 100%. Wystarczy tylko przejść proces kwalifikacji do leczenia pompą w odpowiednim ośrodku. Pompa to świetny sposób na leczenie cukrzycy, ograniczamy wahania insuliny oraz zdejmujmy dużą część obowiązków z barków naszego dziecka.

Systemy do ciągłego monitorowania glikemii.

Najwygodniejszym sposobem monitorowania glikemii są oczywiście systemy CGM i FGM. Informują nas w sposób ciągły o poziomie glukozy. Dzięki specjalnym aplikacjom rodzic z domu czy pracy może kontrolować poziom cukru we krwi i w razie tendencji spadkowej może zareagować. Systemy oprócz wygody są również ogromnym źródłem wiedzy dla naszego lekarza. W aplikacji może uzyskać szczegółowe raporty na temat naszych wahań cukru. Ułatwi to leczenie oraz współpracę z pacjentem.

Podczas opieki nad dzieckiem z cukrzycą pamiętaj, aby nie utrudniać mu kontaktu z rówieśnikami, wyjść pozaszkolnych i wycieczek. Po prawidłowym przeszkoleniu dziecka oraz nauczycieli cukrzyca nie jest chorobą, która powinna wyeliminować twoje dziecko z życia szkolnego. Oprócz nauczycieli są również koledzy i koleżanki które w razie niepokojących objawów powiadomią nauczyciela, a ten szybko zareaguje. Dbaj aby w szkole regularnie były przeprowadzane specjalne szkolenia dla kadry pedagogicznej i pozostawaj w ciągłym kontakcie z wychowawcą dziecka. Dobry kontakt to podstawa zaufania i dobrej współpracy.


Lek. Aleksandra Maciążka

Źródło:

  1. http://mojacukrzyca.pl/dziecko-z-cukrzyca-w-placowce-oswiatowej/

Powiązane artykuły

Mały diabetyk w szkole
Mały diabetyk w szkole

Edukator diabetologiczny Weronika Kowalska | diabetyk

23 czerwca 2016

Pobierz naszą aplikację

Diabetyk24.pl zawsze pod ręką