Światowy dzień cukrzycy 2019

International Diabetes Federation (Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna) to organizacja non-profit działającą na całym świecie od 1950r. Misją IDF jest promowanie zapobiegania oraz leczenia cukrzycy, a także właściwej opieki dla diabetyków. Życie i świat bez cukrzycy to wizja przyświecająca celom, do których dążą. 

Organizacja zrzesza 160 krajów z całego świata, w tym również Polskę, w której na cukrzycę choruje 2,7 miliona osób. Liczba cukrzyków na całym świecie wynosi ponad 422 miliony i stale wzrasta, dlatego ważne jest uświadamianie ludzi o zagrożeniach dla zdrowia i życia jakie może stwarzać cukrzyca, a także jak żyć w zgodzie z tą chorobą i jak się przed nią chronić. 


Światowy Dzień Cukrzycy to największa na świecie kampania na rzecz świadomości tej choroby. Ustanowiony został we współpracy IDF i Światowej Organizacji Zdrowia (ang. WHO – World Health Organization) w 1991 roku, w 70 rocznicę odkrycia insuliny. Dzień 14 listopada jest również hołdem dla odkrywcy ratującego życie hormonu - Fredericka Bantinga, którego rocznica urodzin przypada właśnie na ten dzień.

Więcej na ten temat przeczytaj w naszym artykule o insulinie – odkryciu na miarę Nobla 


Kampania Światowego Dnia Cukrzycy 2019

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna każdego roku stara się skierować cel kampanii na inny ważny aspekt dotyczący cukrzycy. W tym roku motywem przewodnim jest ,,Cukrzyca i Rodzina”, a w szczególności jej rola w często niełatwej codzienności każdego diabetyka. Polega ona nie tylko na wsparciu i zaangażowaniu w kontrolę i zarządzanie cukrzycą, ale obejmuje także właściwą edukację diabetologiczną. Znajomość wczesnych objawów cukrzycy może w porę wzbudzić czujność rodziców i ustrzec najmłodszych przed wystąpieniem ostrych symptomów takich jak kwasica ketonowa, która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Ponieważ cukrzyca typu 1 (insulinozależna) dotyka najczęściej dzieci oraz młodzież, poszerzanie wiedzy na temat objawów choroby wśród rodziców, może stanowić ważny element wczesnej diagnostyki choroby. Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez IDF wynika, że spośród ankietowanych rodziców tylko 1/5 zdołałaby rozpoznać wczesne objawy cukrzycy u swojego dziecka, a jedna na trzy spośród ankietowanych osób nie rozpoznałaby żadnych symptomów choroby. 

Wpajanie zdrowych nawyków żywieniowych i wzajemna motywacja do udziału w regularnej aktywności fizycznej, a także innych działań prozdrowotnych (walka z nałogami, redukcja codziennego stresu) to istotne zadanie kierowane przez IDF dla rodzin z całego świata. Zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu 2, to kolejny cel tegorocznej kampanii Światowego Dnia Cukrzycy, a prowadzenie zdrowego trybu życia jest podstawową metodą prewencji tego rodzaju cukrzycy. 

Alarmujące statystyki oraz rosnące obawy wynikające z zagrożeń dla zdrowia i życia, jakie może stwarzać cukrzyca, to niezaprzeczalne argumenty, dla których szerokie rozpowszechnianie informacji o chorobie jest kluczowym elementem uświadamiania społeczeństwa we wszystkich zakątkach świata. 

Ile osób umiera na cukrzycę?

W 2017 roku cukrzyca przyczyniła się do śmierci ponad 4 milionów ludzi na całym świecie. Jednym z celów kampanii Światowego Dnia Cukrzycy jest dążenie do zmniejszania tej liczby, a także redukowania ilości chorych na cukrzycę typu 2, która stanowi aż 90% wszystkich przypadków tej choroby. Mimo iż objawy tego rodzaju choroby są łagodniejsze niż w przypadku innych typów cukrzycy, ryzyko powikłań również istnieje i mogą być one równie poważne. Propagowanie zdrowego stylu życia, obejmującego dietę, aktywność fizyczną oraz wykonywanie okresowych badań, może dotrzeć do świadomości wielu osób narażonych na pojawienie się cukrzycy typu 2 i jest równie ważne co znajomość symptomów choroby. Zdrowy, aktywny tryb życia, może zapobiec 80% przypadków wystąpienia drugiego typu cukrzycy. 

Więcej na ten temat przeczytaj w naszym artykule o cukrzycy typu 2 


Jak się zaangażować? 

Listopad to miesiąc, w którym promowanie cukrzycy odbywa się zarówno za pośrednictwem lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia, mediów, organizacji propagujących zdrowie, a także każdego z nas. Aby zaangażować się w kampanię Światowego Dnia cukrzycy, Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna prezentuje kilka możliwości, dzięki którym każdy może przyłączyć się do poszerzania wiedzy na temat choroby, zarówno w rodzinie i wśród przyjaciół, jak i szerszego grona odbiorców. 

Miejsca takie jak szkoła czy praca, stwarzają idealne warunki do zorganizowania wydarzenia w formie ciekawego wykładu na temat cukrzycy. Jeżeli w najbliższym otoczeniu znajdują się osoby dotknięte tą chorobą, warto zaangażować je do udziału w tego typu wydarzeniu. Podczas wykładu można zachęcać do wykonywania badań profilaktycznych oraz przekazywać istotną wiedzę dotyczącą objawów, działania, leczenia i zapobiegania cukrzycy, a także uświadomić cukrzykom, że nie muszą czuć się osamotnieni w swojej chorobie. 

Kolejnym prostym sposobem na aktywne promowanie wiedzy o cukrzycy w listopadzie jest zamieszczanie międzynarodowego symbolu cukrzycy – błękitnego kola, na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Sposób ten jest prosty, nie zajmuje dużo czasu, a może sprawić, że świadomość choroby dotrze do większego grona osób, które do tej pory nie przykładały wagi do zagadnień związanych z cukrzycą.

Integracja z rodziną, połączona np. z aktywnością fizyczną, będącą jednym z elementów efektywnej walki z cukrzycą, to także świetna okazja nie tylko do wspólnego, zdrowego spędzenia czasu, ale także uświadomienia najbliższym, jak ważna dla cukrzyka jest obecność, wsparcie, zainteresowanie i opieka rodziny. 

Dzięki dostępowi do Internetu istnieje możliwość propagowania Światowego Dnia Cukrzycy w mediach społecznościowych i stronach internetowych. IDF zachęca do aktywności poprzez przesyłanie i udostępnianie informacji oraz zdjęć z hasztagiem #WorldDiabetesDay. Przyczyń się do uświadamiania innych o tym, jak ważna jest rola rodziny w życiu diabetyka i jak duża jest skala występowania choroby, która może dotyczyć każdego. Nasz udział w ogólnoświatowej kampanii Światowego Dnia Cukrzycy, to kolejny krok do spełnienia wielkiej misji Światowej Federacji Diabetologicznej – świecie, w którym cukrzyca nie ma prawa istnieć. Źródła:

https://www.who.int/life-course/news/events/world-diabetes-day-2018/en/

https://worlddiabetesday.org/about/2019-theme/