Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Glukometr laserowy, czyli rewolucja w mierzeniu cukru?

badania
glukometr

Lek. Aleksandra Maciążka-Malec

15 lutego 2021

Pomiar glikemii jest bardzo ważny u każdego cukrzyka. Regularne pomiary pomagają w odpowiedniej kontroli choroby. Pomimo tego, że są tak ważne, wielu diabetyków unika nakłuć. Są one bolesne i nieprzyjemne. Czy glukometry laserowe pozwolą cukrzykom uniknąć bólu i nakłuć? 

Kontrola cukrzycy

W zależności od typu i zaawansowania choroby, pomiary glikemii wykonuje się codziennie albo nawet kilka razy dziennie. Każdy pomiar jest inwazyjny i nieprzyjemny. Pacjenci bardzo często pomijają kontrolne pomiary właśnie ze względu na ukłucie palca. Skóra na palcach z czasem staje się nadwrażliwa i czuła na każdy dotyk. Mali diabetycy nie chcą często z tego powodu pisać, ani grać na instrumentach. Rzadsze pomiary wiążą się z gorszą kontrolą leczenia cukrzycy.

Glutrack – inteligentny zegarek dla diabetyków [1]

Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły smartwatch. Ten nowoczesny zegarek w sposób ciągły monitoruje nasz stan zdrowia. Dzięki specjalnym czujnikom optycznym urządzenie monitoruje ilość cząsteczek glukozy w płynach tkankowych. Na podstawie informacji uzyskanych za pomocą tych czujników, specjalny algorytm wylicza poziom glukozy w naszej krwi. Informacje wysyłane są do chmury, gdzie tworzą się całe raporty na temat naszej kontroli cukrzycy. Aby poprawnie skalibrować system podczas pierwszych dni użytkowania, należy zrobić kilka nakłuć palca. Sztuczna inteligencja musi nauczyć się, jak funkcjonuje organizm posiadacza zegarka i na podstawie tych pomiarów ustala wartość bazową. Im dłużej nosimy zegarek, tym bardziej uczy się on nas i jest bardziej dokładny. Na razie produkt dostępny jest tylko na rynku azjatyckim, ale mamy nadzieję, że już niedługo pojawi się w Europie.

Glukometr laserowy [2]

Dzięki naukowcom z Wielkiej Brytanii powstał nieinwazyjny glukometr laserowy. Jego prototyp wykonany pod kierunkiem prof. Gina Jose z wydziału inżynierii Uniwersytetu Leeds, korzysta z czujnika laserowego i w 30 sekund określa poziom glukozy we krwi. Na razie  w Instytucie Medycyny Chorób Metabolicznych oraz Serca i Naczyń w Leeds trwają pierwsze pilotażowe badania przedkliniczne nowego glukometru. Jeszcze nie wiadomo, kiedy nowy glukometr będzie dostępny komercyjnie dla każdego cukrzyka, ani ile będzie kosztował. Wiadomo jednak, że laserowy glukometr GlucoSense zmieni życie wielu diabetyków. 

Jak działa laserowy glukometr?

Laserowy glukometr GlucoSense wyposażony jest w niewielki laser o małej mocy, który przenika przez skórę palca bez konieczności nakłucia opuszka. W urządzeniu znajduje się kawałek szkła kwarcowego naładowanego jonami. Kiedy światło lasera uderza w szkło kwarcowe, dochodzi do powstania i emisji promieni podczerwonych. Zasięg sygnału zmieni się w zależności od poziomu cukru w naszym organizmie. Urządzenie zlicza czas trwania sygnału i oblicza nasz poziom glukozy we krwi. Cały proces nie trwa dłużej niż 30 sekund. 

Prototyp glukometru laserowego

Prototyp wykonany przez inżynierów z Wielkiej Brytanii jest wielkość pudełka do butów. Jeżeli przejdzie on pomyślnie wszystkie testy, zostanie zmniejszony, aby można go było nosić ze sobą. Naukowcy planują dystrybuować urządzenie w dwóch wariantach – jeden duży, stacjonarny oraz mniejszy, przenośny. Prototyp przeszedł już wstępne badania, ale niestety był dopiero testowany na kilkunastu osobach. Pomimo tego, że testy wyszły bardzo obiecująco i pomiary były bardzo dokładne, aby urządzenie trafiło do sprzedaży, musi minąć jeszcze kilka lat na większych badaniach, na większej liczbie osób. 

Cukrzyca to choroba na całe życie. Każde ułatwienie i stworzenie nowocześniejszego urządzenia, czy leku dla diabetyków to ogromna zmiana życiowa. Czekamy z niecierpliwością kiedy pomiary cukru przestaną być bolesne i czasochłonne. 

Lek. Aleksandra Maciążka


Literatura:

https://www.leeds.ac.uk/news/article/3723/non-invasive_device_could_end_daily_finger_pricking_for_people_with_diabetes 

[2]https://cukrzycapolska.pl/glukometr-laserowy-glucosense-zastapi-bolesne-naklucia-18072015/ 

[1]https://www.add-care.net 

Powiązane artykuły

Kontrola glikemii - Glukometr
Kontrola glikemii - Glukometr

Edukator diabetologiczny Weronika Kowalska | diabetyk

20 kwietnia 2016
Jak prawidłowo zmierzyć cukier glukometrem?
Jak prawidłowo zmierzyć cukier glukometrem?

Magdalena Ślusarczyk | Śląski Uniwersytet Medyczny

4 lutego 2021

Pobierz naszą aplikację

Diabetyk24.pl zawsze pod ręką