E-potwierdzenie od 01.01.2020 r. – co to dla mnie znaczy i jak się przygotować?
Diabetyk24.pl
14 grudnia 2019Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia z 11.12.2019" od dnia 1 stycznia 2020 r. osoby wystawiające zlecenia obowiązane są stosować nowy wzór zlecenia". To znaczy, że kończy się przesuwanie terminu wejścia i od nowego roku ruszy długo oczekiwane e-potwierdzenie. Wprowadzono wprawdzie nowy okres przejściowy dla dokumentów wystawionych do 31.12.2019, ale tylko dla nich. Masz wizytę po tej dacie? Przygotuj się na nowe wzory zleceń oraz cyfrowy system potwierdzania i realizacji.
Czy się bać? Sam system w naszej ocenie jest bardzo dobry i ułatwi wszystkim życie; zlikwiduje konieczność brania dnia wolnego na wizytę w NFZ i pozwoli realizować zlecenia na zestawy/sensory/zbiorniki co miesiąc, przy jednej wizycie u lekarza rocznie. Niepokojący jest wyłącznie sposób wdrożenia AP-ZZ – bo tak nazywa się nowy system – lekarze do dziś nie zostali odpowiednio przeszkoleni, część nawet nie wie, że coś się zmienia. Brak edukacji przy tak dużym wdrożeniu może zaowocować zamieszaniem - dlatego mamy dla Was zestaw porad jak się przygotować na wejście e-potwierdzenia.
E-potwierdzenie, co to znaczy dla pacjenta?
- Uprawnienia pacjenta potwierdzi cyfrowo już lekarz wystawiający zlecenie – koniec „części B” i kolejek w NFZ! To najważniejsza zmiana tego projektu.
- Zlecenia na produkty cykliczne lekarz będzie mógł wystawić nawet na 12 miesięcy*
- Jedno zlecenie na produkty cykliczne można realizować kilka razy – jedno zlecenie wystawione na rok można będzie w tym samym podmiocie realizować co miesiąc bez kolejnej wizyty u lekarza; Ty zdecydujesz czy chcesz zrealizować 1 miesiąc, dwa czy 6 (maksymalnie)
- Do końca ważności pierwotnego zlecenia możesz pojawić się w podmiocie realizującym wyłącznie z numerem zlecenia i datą urodzenia/nr PESEL, a realizator wyda Ci produkty na podstawie tych numerów. Poprosi Cię tylko o podpis na potwierdzeniu odbioru. Znika część „B” i konieczność „zbierania pieczątek”.
- Należy przygotować się na wymagający okres przejściowy. Lekarze nie przeszli szkoleń, mogą przez pierwsze miesiące nie wiedzieć, że coś się zmienia i jak to działa - trzeba będzie im pomóc. :)
ALE TEŻ
Co się nie zmienia?
- Warunki refundacji – uprawnione są nadal te same osoby, zlecenia mogą wystawiać Ci sami lekarze a realizować te same podmioty
- Jeżeli lekarz nie będzie miał konta w systemie AP-ZZ nadal uzupełni zlecenie ręcznie (ale na nowym druku) i trzeba będzie je potwierdzić w NFZ.
Czy zlecenia wystawione przed 01.01.2020 będą ważne?
Tak, data wystawienia zlecenia rozstrzyga na jakim powinno być wystawione dokumencie - starym czy nowym, oraz to jak będzie potwierdzone. Jeżeli zlecenie zostało wystawione przed styczniem 2020 powinno być wystawione i potwierdzone wedle dotychczasowych wzorów - ale nadal będzie ważne. Jeżeli dokument został wystawiony w roku 2020 powinien być już wystawiony na nowym wzorze i zasadach.
Mam wizytę po 01.01.2020 - jak się przygotować?
- Przed wizytą upewnij się, że Twój lekarz wie o zmianach i ma już konto w nowym systemie (lub osoba, która robiła to w Twojej placówce do tej pory)**, w trakcie wizyty już nie zdąży go założyć, a to dla Ciebie oznacza kolejkę w NFZ
- Jeżeli Twój lekarz/ośrodek nic nie wie – wyślij im te materiały NFZ lub link do komunikatu.
- Na wszelki wypadek wydrukuj i weź ze sobą:
- papierową wersję nowego wzoru zlecenia – jeżeli lekarz nie ma konta w systemie wypisze Ci zlecenie ręcznie na nowym wzorze; stare wzory tracą ważność i nie będzie ich można zrealizować; wypisane ręcznie zlecenie na nowym wzorze będziesz musieć potwierdzić w NFZ i może być wystawione na maksymalnie 6 miesięcy*, ale będzie ważne
- Żeby być pewnym/na swego możesz też wydrukować Art. 38d ustawy refundacyjnej – jeżeli lekarz nie wie o zmianach może chcieć uzupełnić stary druk, którego nie będzie można zrealizować; na niej też pokażesz, że możesz dostać zlecenie na 12 miesięcy (Art. 38d pkt 1-3.), jeżeli zostanie cyfrowo potwierdzone*
Nowe zlecenie, jakich elementów pilnować?
- Pamiętaj, że niezależnie czy zlecenie jest potwierdzone jest cyfrowo czy nie – lekarz musi je podpisać
- Tak jak do tej pory sprawdź czy wypisany jest poprawny kod i kategoria produktu (w systemie też się można pomylić)
- Jeżeli dostajesz zlecenie na produkt wydawane miesięcznie (zestawy, sensory, zbiorniki) na krócej niż 6 (gdy wypisywane ręcznie) lub 12 (gdy potwierdzane cyfrowo) możesz spytać lekarza czy wie, że maksymalny okres został wydłużony.
- Jeżeli realizujesz zlecenie częściowo, zapisz jego numer identyfikacyjny – będzie Ci potrzebny przy kolejnych realizacjach.
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 sierpnia 2019 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego
- Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych – zwłaszcza art. 38
- ZARZĄDZENIE NR 131/2019/DSOZ PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA z dnia 1 października 2019 r. w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne
Materiały NFZ dla lekarzy, ośrodków zdrowia i podmiotów wydających sprzęt
*Zlecenie na 12 miesięcy można będzie otrzymać jeżeli zostało potwierdzone elektronicznie, jeżeli lekarz nie będzie miał dostępu do systemu ręcznie wypisywany dokument będzie mógł wypisać maksymalnie na 6 miesiecy (Art. 38d pkt 3. Ustawy o refundacji leków)
**AP-ZZ czyli nowy system pojawi się w Portalu Świadczeniodawcy lub Portalu SZOI, z którego korzysta Twoja poradnia jako dodatkowy moduł. Administrator systemu ośrodka zdrowia powinien dodać do niego "operatorów" i nadać im odpowiednie uprawnienia.