Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2020 r. wprowadza ogromne zmiany dla diabetyków. Polska w końcu dołącza do krajów z najnowocześniejszymi terapiami dla cukrzyków.


Insulina

Ceny insulin ustalone w poprzedniej liście refundacyjnej z 1 listopada 2019 roku pozostają w 2020 roku bez zmian. Wycofano natomiast analog długodziałający insuliny ludzkiej o nazwie Semglee - roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 100 j.m./ml.  Insulina ta była na liście refundacyjnej przez rok.

Dużą zmianą jest pojawienie się nowej refundacji na analog insuliny - Ryzodeg, 100 j.m./ml. Jest to połączenie insuliny degludec i aspart, czyli długodziałającego i szybko działającego analogu insuliny.


Paski

Ceny pasków pozostają bez zmiany. Pacjent zapłaci za 50 sztuk w zależności od producenta od 3,20 zł do 12,55 zł. Warto tutaj przypomnieć, że glukometry dla diabetyków z cukrzycą typu 1 i cukrzycą typu 2 są wydawane za darmo w poradniach diabetologicznych oraz aptekach.

Tutaj dowiesz się ile kosztuje glukometr.


Leki doustne

Ceny leków doustnych pozostają niezmienione w porównaniu do listy z 1 listopada 2019 roku. Wprowadzone w listopadzie flozyny nadal znajdują się na liście i są refundowane dla pacjentów w trzeciej linii leczenia cukrzycy typu 2, czyli po nieskuteczności leczenia metforminą oraz pochodnymi sulfonylomocznika. Flozyny to leki doustne obniżające poziom cukru we krwi nowej generacji, które powodują usuwanie nadmiaru glukozy wraz z moczem. Badania udowodniły, że flozyny chronią także przed najgroźniejszymi powikłaniami cukrzycy jakimi są powikłania sercowo-naczyniowe i nerkowe. Stosowanie flozyn przez chorych na cukrzycę typu 2 wydłuża im życie.

Na polskim rynku dostępne są trzy preparaty w cenie około 50 zł w zależności od producenta. Wskazania do refundacji nadal są bardzo wąskie, miejmy nadzieję, że już niedługo te nowoczesne leki będą dostępne dla większej liczby pacjentów.


Leki inkretynowe

Nową grupą leków refundowanych dla diabetyków od 1 stycznia 2020 roku są leki inkretynowe, czyli agoniści GLP-1 oczekiwane długo przez pacjentów. Do refundacji weszły dwa leki: semaglutyd i dulaglutyd. Leki te oprócz swojego podstawowego i najważniejszego działania jakim jest obniżanie poziomu cukru we krwi, hamują opróżnianie żołądka i zmniejszają apetyt, dzięki czemu ułatwiają redukcję masy ciała.


Wyroby medyczne

Kolejnymi produktami dla diabetyków objętymi refundacją są wyroby medyczne. Refundacja ta obowiązuje od 9 lipca 2019 i nadal jest aktualna. Objęte są nią: pompy insulinowe, zbiorniki na insulinę oraz zestawy infuzyjne do osobistej pompy insulinowej, sensory CGM, transmitery CGM oraz sensory FGM.

Pompy insulinowe objęte są 100% refundacją dla pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy nie przekroczyli 26. roku życia. Wystarczy tylko przejść proces kwalifikacji do leczenia pompą insulinową w ośrodku, który ma podpisany na pompy kontrakt z NFZ i cierpliwie poczekać na sprzęt. Osoby powyżej 26 roku życia muszą za pompę zapłacić samemu. Istnieją programy dzięki którym kobiety z cukrzycą typu I planujące zajść w ciąże oraz będące w ciąży mogą wypożyczyć pompy na ten okres. Taki program prowadzi między innymi WOŚP. Dodatkowo wiele firm prowadzi sprzedaż ratalną, która pozwala zmniejszyć jednorazowy wydatek.

Tutaj przeczytasz ile kosztuje pompa insulinowa


Zbiorniki na insulinę do osobistej pompy insulinowej są refundowane w ilości 5 sztuk miesięcznie dla wszystkich osób z cukrzycą typu I leczonych przy pomocy pompy insulinowej. Refundacja wynosi 70%. Koszt 13,5 zł/ miesiąc.

Sprawdź ofertę refundowanych zbiorników na insulinę


Zestawy infuzyjne (obejmujące wkłucie, łącznik i dren) refundowane są dla wszystkich diabetyków z cukrzycą typu I w ilości 10 sztuk miesięcznie. Dla pacjentów do 26 roku życia i kobiet ciężarnych refundacja wynosi 100%. Dla osób powyżej 26 roku życia z cukrzycą typu I refundacja jest częściowa i wynosi 70%. Koszt 90 zł/ miesiąc.

Sprawdź ofertę zestawów infuzyjnych


Sensory do Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii są refundowane w ilości 4 sztuk/ miesiąc dla osób do ukończenia 26 roku życia z cukrzycą typu I leczonych przy pomocy pompy insulinowej, z nieświadomością hipoglikemii, z wykluczeniem hipoglikemii poalkoholowej. Refundacja jest w 70%. Dostępne są:

 • Sensor ENLITE CGM-RT, 45 zł za sztukę (z refundacją),
 • Sensor Dexcom CGM-RT G4 PLATINUM/G5, 60 zł za 1 sztukę (z refundacją),
 • Guardian™ Sensor 3, 45 zł za 1 sztukę (z refundacją).
Sprawdź ofertę sensorów na naszej stronie


Transmitery do Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii CGM są refundowane w ilości 1 sztuka raz na 8 miesięcy dla osób do ukończenia 26 roku życia z cukrzycą typu I leczonych przy pomocy pompy insulinowej, z występującą nieświadomością objawów hipoglikemii, z wykluczeniem hipoglikemii poalkoholowej. Refundacja wynosi 70%. Dostępne są transmitery:

 • Transmiter CGM-RT Dexcom G4 PLATINUM w cenie  300 zł za sztukę,
 • Transmiter CGM-RT Dexcom G5 Mobile w cenie 195 zł za sztukę,
 • Transmiter Guardian™ Link 3 w cenie 300zł za sztukę,
 • Transmiter MiniLink™ (MMT-7703WW), w cenie 300zł za sztukę,
 • Transmiter Guardian Connect (MMT-7821NE) w cenie 1115 zł za sztukę.
Sprawdź ofertę transmiterów


Refundacje na sensory FGM FreeStyle Libre zgodnie z rozporządzeniem, mogą otrzymać pacjenci od 4. do ukończenia 18. roku życia z cukrzycą typu 1 z bardzo dobrze monitorowaną glikemią tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii na dobę. Pacjentowi przysługują 2 czujniki na miesiąc refundowane w 70% - koszt który ponosi wtedy pacjent za czujnik to 76,50 zł. Czytnik FreeStyle Libre jest nieodpłatny i pacjent otrzymuje go za darmo przy pierwszym zamówieniu.

Sprawdź ofertę


Jak skorzystać z refundacji bez limitów ilościowych?

Zapraszamy do artykułu refundacja bez limitów ilościowych gdzie wszystko szczegółowo zostało opisane i wytłumaczone

Chociaż lista refundacyjna dla diabetyków wciąż rośnie i dostępne są w końcu najnowocześniejsze terapie, czekamy aby wskazania refundacyjne obejmowały jeszcze większą liczbę cukrzyków. Miejmy nadzieję, że kolejne obwieszczenie Ministra Zdrowia będzie dla diabetyków korzystne.Lek. Aleksandra Maciążka

Źródła:

 1. mp.pl
 2. Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2020 r.
 3. Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie
 4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie
 5. https://www.wosp.org.pl/medycyna/programy/cukrzyca-kobiety-w-ciazy