Rana przewlekła to każde owrzodzenie albo ubytek skóry utrzymujący się przez dłuższy okres czasu, spowodowany przez określony stan chorobowy. Za ranę przewlekłą uznajemy także owrzodzenie o charakterze nawracającym. Przeważnie mówi się o trzech podstawowych rodzajach ran przewlekłych:

  • owrzodzeniu stopy w przebiegu cukrzycy typu 2. 
  • odleżynach 
  • owrzodzeniu goleni (które dzielimy na owrzodzenie żylne i tętnicze).

Wszystkim rodzajom ran przewlekłych towarzyszy z reguły silny ból (z wyjątkiem neuropatii cukrzycowej), innym szczególnie przykrym efektem jest nieprzyjemny zapach, który stanowi istotne wyzwanie stojące przed lekarzami i pielęgniarkami. Jego źródłem jest zakażenie tkanek martwiczych skóry, tkanki podskórnej, mięśni, niekiedy kości. Rana przewlekła jest źródłem cierpień fizycznych oraz psychicznych pacjentów, upośledzając ich funkcje społeczne oraz skazując na wstyd, wyobcowanie, poczucie winy i samotność.

Bezpośrednim celem leczenia rany przewlekłej jest jej wygojenie i przerwanie cierpień pacjenta, a równie pożądanym skutkiem terapii jest powrót chorego do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jest to duże wyzwanie, ale możliwe do zrealizowania, głównie dzięki znacznemu postępowi, jaki dokonał się w ostatnich latach w zakresie leczenia ran.

Przykładem innowacyjnego produktu do leczenie ran przewlekłych jest krem Diabetegen, będący dermokosmetykiem nowej generacji wspomagającym regenerację tkankową. Substancją czynną preparatu jest bioatywne Colostrum Bovinum bogate w czynniki odpornościowe i wzrostowe zaliczane do cytokin, enzymy, poliamidy, pochodne kwasów nukleinowych, pochodne aminokwasów, substancje bakteriostatyczne, lizozym, leukocyty a także wyjątkowo łatwo przyswajalne, o dużej koncentracji witaminy oraz związki mineralne. Preparat zawiera także substancje pomocnicze, takie jak alantoina, panthenol, srebro koloidalne i witamina E.

Diabetegen ze względu na wysoką zawartość laktoferyny i laktoproksydazy oraz srebra koloidalnego doskonale oczyszcza podłoże oraz reguluje środowisko bakteriostatyczne. Dzięki zawartości cytokin mlecznych przyspiesza gojenie się ran, poprawia nawilżenie i odżywienie skóry stymuluje podziały warstwy twórczej naskórka oraz jego prawidłowy wzrost. Duża zawartość czynników wzrostu stymuluje powstawanie nowej tkanki. Obecność srebra koloidalnego działa silnie bakteriobójczo. Dodatkowe składniki, jak alantoina, panthenol oraz witamina E, wspomagają proces gojenia oraz łagodzą zmiany zapalne.

Diabetegen działa regenerująco na naskórek, nawilża, działa antyseptycznie, ogranicza pogłębianie i ropienie ran wyraźnie sprzyja normalizacji procesów jej gojenia. Stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie. Zwiększa nawodnienie tkanek oraz powoduje rozluźnienie struktury kolagenu – co w efekcie zmiękcza zmiany i powoduje ich stopniową regresję. Wykazuje także aktywność przeciwalergiczną. 

Wskazaniami do użytkowania Diabetegenu są:

  • zespół stopy cukrzycowej (w tym także neuropatie)
  • owrzodzenia (w tym owrzodzenia troficzne podudzia)
  • odleżyny
  • trudno gojące się rany (w tym zmiany poparzeniowe)
  • zmiany grzybicze
  • wykwity gronkowca
  • zapalenia atopowe i łojotokowe skóry.

Prawidłowe gojenie się ran jest ściśle kontrolowanym stanem równowagi pomiędzy procesem destrukcyjnym niezbędnym do pozbycia się zniszczonej tkanki a procesem naprawy, który prowadzi do uformowania nowej tkanki. Wyróżnia się wiele rodzajów ran przewlekłych, ale z biochemicznego punktu widzenia są one jednakowe – charakteryzują się przedłużoną fazą zapalną, którą wywołuje podwyższenie poziomu proteaz oraz obniżenie aktywności czynnika wzrostu. Ten wzrost aktywności proteolitycznej i następującą po nim degradację czynników wzrostu uznaje się za czynniki odpowiedzialne za destrukcję tkanki występującą w ranach przewlekłych. Z tego powodu tak ważne jest stosowanie deromokosmetyku Diabetegen, dzięki któremu uzupełnimy niezbędne czynniki wzrostu i substraty odżywcze, a także skutecznie wspomagamy leczenie.

Współczesna medycyna dzięki opracowaniu odpowiednich standardów postępowania oraz profilaktyki jest w stanie skutecznie wspomagać proces gojenia się nawet najbardziej problematycznych ran. Niezwykle ważną rolę w procesie gojenia ran odgrywa właściwa pielęgnacja skóry oraz dostarczanie do tkanki chorobowej tlenu, czynników wzrostu i substratów odżywczych. Podczas leczenia ran należy również pamiętać o zwalczaniu bólu oraz komforcie psychicznym chorego. Te wszystkie elementy znajdziemy w kremie Diabetegen.