Produkty z dekstrozą to szybka pomoc w hipoglikemii dla diabetyka. Co to jest dekstroza i co sprawia, że jest tak popularna wśród osób chorych na cukrzycę? Poznaj produkty Dextro Energy.

Co to jest glukoza Dextro Energy?

Dekstroza to rzadko używane w powszechnym słownictwie określenie glukozy. Dekstroza jest jednym z izomerów optycznych glukozy (D-glukozy, prawoskrętnej glukozy). Pod taką postacią glukoza występuje w naturze, w znacznych ilościach w miodzie, nektarze kwiatowym i owocach, zwłaszcza w winogronach (dlatego nazywana jest również cukrem gronowym). Dekstroza jest węglowodanem i należy do cukrów prostych. Ma słodki smak, który jest określany jako mniej intensywny od słodkiego smaku sacharozy. Ponieważ dekstroza jest cukrem prostym, to szybko wchłania się z przewodu pokarmowego do krwi, a tym samym szybko podnosi poziom glukozy we krwi. Z tego powodu jest wykorzystywana w leczeniu bardzo niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemii) jako lek podawany doustnie lub we wstrzyknięciu, najczęściej u osób chorujących na cukrzycę.

Hipoglikemia (niedocukrzenie) to stan, w którym dochodzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi poniżej wartości 70 mg/dl (3,9 mmol/l). Do najbardziej typowych objawów hipoglikemii należą m.in.:

 • nudności
 • uczucie głodu 
 • bladość powłok ciała
 • niepokój
 • kołatanie serca
 • senność
 • nadmierna potliwość 
 • bóle i zawroty głowy
 • drżenie rąk
 • mrowienie wokół ust
 • zaburzenia koncentracji
 • zaburzenia widzenia

O hipoglikemii mówimy najczęściej w kontekście diabetyków, gdyż jest ona częstym ostrym powikłaniem cukrzycy. Może być spowodowana np. podaniem zbyt dużej dawki insuliny  i/lub doustnych leków przeciwcukrzycowych, spożyciem posiłku o zbyt niskiej kaloryczności, zbyt długą przerwą pomiędzy posiłkami, spożyciem alkoholu, wykonaniem nieplanowanego intensywnego wysiłku fizycznego. Unikanie hipoglikemii ma istotne znaczenie w zapobieganiu powikłaniom sercowo-naczyniowym oraz uszkodzeniom ośrodkowego układu nerwowego. Zarówno lekka, jaki ciężka hipoglikemia może być stanem, który bezpośrednio zagraża życiu. 

Warto również pamiętać o tym, że hipoglikemia może przytrafić się nie tylko chorym na cukrzycę. Zdarza się ona również u osób zdrowych, którzy np. jedzą nieregularnie, u których występuje duża przerwa między głównymi posiłkami, którzy stosują diety niskoenergetyczne, czy też osobom, które uprawiają sport o wysokiej intensywności.

Jak sobie radzić w przypadku hipoglikemii? Kiedy poziom glukozy we krwi spada nam poniżej 70 mg/dl należy jak najszybciej uzupełnić ten niedobór cukru. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się specjalne produkty w postaci kostek, tabletek, płynów, żeli, zawierające glukozę. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (2022) u osoby przytomnej zalecane jest spożycie 15 g glukozy lub innych węglowodanów prostych, a następnie kontrola glikemii po 15 minutach. W przypadku utrzymującej się hipoglikemii zalecane jest ponowne spożycie 15 g glukozy/węglowodanów prostych i ponowna kontrola glikemii po 15 minutach.

Dextro Energy to grupa produktów z dekstrozą, czyli cukrem prostym, który szybko podnosi poziom cukru we krwi. Dzięki temu Dextro to produkty, które są przydatne dla diabetyków w sytuacji niedocukrzenia. Z tego samego powodu są one również pomocne w zapobieganiu hipoglikemii np. wśród osób uprawiających sport w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. 

Właściwości glukozy Dextro Energy?

Jednymi z najważniejszych cech dekstrozy, dzięki którym glukoza Dextro Energy jest tak przydatna w momencie hipoglikemii, jest jej wysoki indeks glikemiczny oraz szybkość wchłaniania. To one powodują, że w sytuacji spadku poziomu cukru we krwi spożycie jednego z produktów Dextro Energy pozwala na szybkie podniesienie glikemii i dostarczenie energii. Spożywając produkty Dextro dokładnie wiemy ile cukru spożywamy. To ważne, zarówno w kontekście leczenia hipoglikemii, jak i w sytuacji kiedy stosujemy glukozę Dextro Energy w trakcie i po wysiłku fizycznym. Łatwiej i bardziej precyzyjnie możemy w takiej sytuacji zaplanować również nasze posiłki oraz dawki insuliny. Dodatkowym atutem produktów Dextro Energy jest to, że możemy je mieć zawsze przy sobie. Każda z dostępnych form - tabletki, kostki, małe pastylki tzw. minis, formy płynne -zajmuje minimalną ilość miejsca, jest wygodna w przechowywaniu i noszeniu. 

Produkty Dextro Energy dostępne w Diabetyk24

 • Glukoza Dextro Energy Minis
  to dekstroza w postaci malutkich pastylek. Jedno opakowanie zawiera 33 pastylki i dostarcza g węglowodanów, w tym 39 g natychmiast działającej dekstrozy (co daje 1,18 g dekstrozy na pastylkę, 0,011 WW). Opakowanie pastylek minis jest małe, lekkie i poręczne, dzięki temu jest wygodne w transporcie. Taka forma dobrze sprawdza się gdy podróżujesz - jest bezpieczna (nic się nie wyleje, nie zgniecie). Pastylki Dextro Energy Minis są dostępne aż w 7 smakach: malinowym, wiśniowym, brzoskwiniowym, czarnej porzeczki, limonki, pomarańczy i owoców leśnych.
 • Glukoza Dextro Energy pastylki kostki

  - są większe niż pastylki minis. Jedna pastylka kostka dostarcza 5,75 g glukozy (0,5 WW), co pozwala na bardzo dokładnie dawkowanie dekstrozy. Opakowanie zawiera 8 takich pastylek – jest małe, lekkie i poręczne. Dzięki temu jest bardzo praktyczne, gdyż z łatwością można je nosić przy sobie. Dzięki temu jest się zabezpieczonym i można szybko zareagować w przypadku hipoglikemii. Glukoza Dextro Energy w kostkach to również bogactwo smaków i zdrowych dodatków. Do dyspozycji są: pastylki o smaku cytrynowym z witaminą C, borówka z witaminą C, żurawina z witaminą C, kakao, cola, smak classic, pastylki Dextro Energy z dodatkiem magnezu (300 mg magnezu w 100 g produktu), pastylki Dextro Energy ImmunFit o smaku multiwitaminy z dodakim witaminy C, E oraz witamin z grupy B (tiamina - witamina B1, ryboflawina - witamina B2, witamina B6, witamina B12, niacyna – witamina B3, biotyna, kwas foliowy, kwas pantotenowy).
 • Płynna glukoza Dextro Energy (Dextrose Drink)

  – 1 saszetka zawiera 24 g węglowodanów, w tym 18 g glukozy, która szybko podnosi poziom cukru we krwi. Glukoza do picia Dextro Energy jest więc bardzo dobrą alternatywą dla pastylek. Jest zalecana dla diabetyków w przypadku wystąpienia hipoglikemii. Opakowanie jest lekkie, łatwo otwiera się i zamyka. Występuje w 2 pysznych smakach: jabłkowym i pomarańczowym.
 • Dextro Energy płynny żel energetyczny

  to koncentrat węglowodanowy w postaci żelu, który jest szczególnie przydatny dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. 1 saszetka żelu zawiera 21 g dekstrozy. Dextro Energy oferuje żele o smaku cytrynowym i wiśniowym – oba zawierają kofeinę (50 mg na saszetkę) oraz żel o smaku coli z guaraną.
 • Kapsułki do rozpuszczania

  - Dextro Energy Napój Zero Calories o smaku pomarańczowym to tabletki musujące o niskiej zawartości węglowodanów (7g na 100 g produktu) z elektrolitami. Zawierają 5 podstawowych elektrolitów (sód, magnez, wapń, potas i chlorki), które pomagają regulować równowagę elektrolitową, w szczególności podczas oraz po uprawianiu sportu. Napój Zero Calories to bardzo dobra propozycja do wykorzystania podczas krótkich treningów, kiedy nie potrzebujemy dodatku węglowodanów do utrzymania wydolności. Tabletki musujące Dextro Energy Napój Zero Calories są dostępne w 3 smakach: pomarańczowym, limonkowym i czerwonych owoców.

Ile kosztuje Dextro Energy glukoza? Ceny są zróżnicowane w zależności od produktu. Jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć jaki jest koszt każdego z nich, sprawdź to w naszym sklepie. (https://diabetyk24.pl/glukoza-plynna-i-w-tabletkach) 


Bibliografia:

 1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022 Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Curr Top Diabetes, 2022; 2(1): 1–134.
 2. Silbert R, Salcido-Montenegro A, Rodriguez-Gutierrez R, Katabi A, McCoy RG. Hypoglycemia Among Patients with Type 2 Diabetes: Epidemiology, Risk Factors, and Prevention Strategies. Curr Diab Rep. 2018 Jun 21;18(8):53. doi: 10.1007/s11892-018-1018-0. PMID: 29931579; PMCID: PMC6117835.
 3. Otto-Buczkowska E. Hypoglycemia in patients with type 2 diabetes - is it a problem? Forum Medycyny Rodzinnej 2017; 11(6): 237–244.
 4. Zeevi D, Korem T, Zmora N, Israeli D, Rothschild D, Weinberger A, Ben-Yacov O, Lador D, Avnit-Sagi T, Lotan-Pompan M, Suez J, Mahdi JA, Matot E, Malka G, Kosower N, Rein M, Zilberman-Schapira G, Dohnalová L, Pevsner-Fischer M, Bikovsky R, Halpern Z, Elinav E, Segal E. Personalized Nutrition by Prediction of Glycemic Responses. Cell. 2015; 163(5):1079-1094. doi: 10.1016/j.cell.2015.11.001. PMID: 26590418.