Zbliżający się wielkimi krokami sezon urlopowy to najlepszy moment, by pomyśleć nad właściwym zabezpieczeniem sensorów lub transmiterów do monitorowania glikemii. W co zainwestować, by typowe wakacyjne aktywności, jak choćby kąpiel w morzu, nie stanowiły zbytniego zagrożenia dla naszego osprzętu?

Systemy monitorowania glikemii, zarówno CGM, jak i FGM (tzw. flash jak FreeStyle Libre), ułatwiają codzienne życie diabetykom oraz kontrolę nad chorobą. Dzięki nowoczesnym technologiom mierzenie poziomu cukru stało się praktycznie bezbolesne, a przede wszystkim ograniczyło konieczność nakłuwania opuszków palców. Jest to możliwe za sprawą sensorów umieszczanych w tkance podskórnej. Aby sensor właściwie przylegał do skóry pacjenta, został pokryty od spodu specjalnym klejem. Niemniej użytkownicy systemów flash oraz ciągłego monitoringu glikemii powinni dbać nie tylko o właściwe założenie sensora, lecz również zabezpieczać go przed przypadkowym odklejeniem lub wyrwaniem. Ta wiedza może przydać się zwłaszcza w czasie wakacji, gdy chcemy zażyć kąpieli, a obawiamy się o swój sprzęt. 

Na co narażony jest sensor?

Chociaż sensory służące do kontroli poziomu glukozy w tkance podskórnej, dostępne na naszym rynku, mają niewielkie rozmiary, a ich krawędzie są obłe, nadal pozostają elementem wypukłym na skórze, zaś substancja klejąca, mimo wysokiej jakości, ma jednak ograniczoną powierzchnię. W rezultacie tego typu wyroby medyczne dla diabetyków mogą być narażone na odklejenie lub nawet wyrwanie. Wystarczy, że zahaczymy o niego ubraniem. Tymczasem takie sytuacje są szczególnie niekorzystne z dwóch powodów. Po pierwsze, raz zerwanego sensora nie można użyć ponownie, co wiąże się z dodatkowym kosztem użycia kolejnego czujnika. Po drugie zaś naraża to cukrzyka na utratę ciągłej kontroli nad poziomem glikemii. Jakimi zatem sposobami możemy zwiększyć komfort, a jednocześnie zapewnić stabilność i bezpieczeństwo działania?

Sposoby zabezpieczania sensorów FGM/CGM

Pierwszym krokiem jest, oczywiście, prawidłowe założenie sensora – zgodnie z dołączoną instrukcją. Sensory należy umieszczać na suchej, zdezynfekowanej skórze, z wykorzystaniem oryginalnych serterów. Drugi krok to użycie specjalnych plastrów ochronnych, które dodatkowo zabezpieczają czujniki. Akcesoria te dostępne w sklepie diabetyk24.pl występują nie tylko w wielu kształtach i wariantach kolorystycznych, lecz przede wszystkim charakteryzują się wodoodpornością i są przyjazne dla skóry. Nie zawierają lateksu, wyróżniają się najwyższej jakości materiałami, mocny klej gwarantuje znakomitą przyczepność, dzięki czemu wydłużony zostaje czas noszenie plastra. Dodatkowo plastry zabezpieczające są precyzyjnie dopasowane do kształtów i rozmiarów sensorów. Dlatego w naszej ofercie znajdziesz produkty marki MySweetStitch plastry ochronne do systemu Dexcom, a także plastry do FreeStyle Libre

Do najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów zabezpieczania sensorów należą także plastry włókninowe jak np. Elastopor czy też opatrunki foliowe. Wytrzymałe, a zarazem wygodne plastry Dermafoil oraz elastyczne opatrunki Suprasorb to transparentne rodzaje plastrów. Ten drugi, wykonany z folii poliuretanowej, umożliwia wymianę gazów, a więc zapewnia przepuszczalność powietrza i pary wodnej. Kolejną, często stosowaną przez cukrzyków metodą zabezpieczania czujników są bandaże elastyczne, nazywane również bandażami adhezyjnymi, a także taśmy kinezjologiczne, które sprawdzają się również jako doskonałe zabezpieczenie wkłuć (zestawów infuzyjnych). Ich zastosowanie natomiast ogranicza się do ramion. 

Takie akcesoria, bez wątpienia, znacznie zwiększają poczucie komfortu użytkowania FGM/CGM. Z kolei ogromny wybór kolorów i wzorów w naszym sklepie z pewnością ułatwi Ci znalezienie odpowiedniego zabezpieczenia dla Twojego systemu monitorowania glikemii.