Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Sprytne sposoby na ukrycie pompy insulinowej.

pompa insulinowa
z cukrzycą na co dzień

Lek. Aleksandra Maciążka-Malec

2 kwietnia 2020

Pompy insulinowe ułatwiły życie niejednemu cukrzykowi. Dzięki nim mają większą swobodę, mniej obowiązków i czują się bezpiecznie. Ale jak poradzić sobie z ciągłym wzrokiem ludzi na naszą pompę? Jak ją schować, albo jak się ubrać aby nie było jej widać? A może pompę ubrać w ciekawe etui? Poniżej kilka porad i wskazówek.

Pompy na co dzień

Pompę używamy codziennie, dlatego dobrze mieć wypracowane dobre sposoby na jej noszenie. Wiele osób nosi je w kieszeni spodni, albo w przypadku kobiet w staniku, należy wtedy dobrać odpowiednio większą albo bardziej zabudowaną bieliznę. Można też wybrać etui na pompę do stanika lub etui do bielizny. Jest to najłatwiejszy sposób, gdyż nie potrzeba dodatkowych sprzętów, które np. generują dodatkowe koszty oraz kombinowania. Takie noszenie nie jest zbyt dyskretne, więc wiele osób nie jest jego fanem.

Sukienki - świetny sposób na ukrycie pompy

Wiele kobiet z cukrzycą leczonych pompą, chwali sobie noszenie sukienek. Głównie te z rozszerzanym dołem, pozwalają na ukrycie pompy. Pompę z klipsem możemy przyczepić do rajstop lub bielizny. Sukienka jest dobra na co dzień i od święta. Wystarczy dobrze dobrać krój ubrania i mamy świetną, elegancką stylizację i kryjówkę dla pompy. Jeśli chcemy być pewni, że pompa będzie bezpieczna i niewidoczna można wypróbować etui na udo. Obszerne swetry czy bluzki również dobrze się spełniają jako krycie dla pompy.

Etui na pompy

Dostępne są etui na smyczy, które wieszamy na szyi, takie które można zaczepiać na pasku, specjalne zakładane na udo albo takie, które doczepia się do stanika. Etui z klipsem umożliwi nam założenie pompy w różnych położeniach. Dzięki różnorodności akcesoriów możemy wybrać takie które najbardziej będzie nam odpowiadało. 

Pasy na pompy

Oprócz etui, mamy również specjalne pasy, do których można przyczepić pompy. Dostępne są pasy z mocowaniem na rękę, wcześniej wspomniane na nogę oraz sportowe do zakładania na brzuch. Ich długość jest regulowana, więc łatwo dopasujemy je do naszego zapotrzebowania. Dodatkowo występują również specjalne pasy z wodoodpornym etui, bardzo przydatne podczas wypoczynku nad wodą. W zależności od rodzaju zapewniają szczelność nawet do 10 m w zanurzeniu.

Pompa w nocy

Spanie z pompą może być kłopotliwe. Chociaż oczywiście można spać z pasem do którego będzie zamocowana pompa, jednakże jest to bardzo niewygodne i grozi uszkodzeniu pompy. Na rynku dostępne są koszule nocne dla kobiet ze specjalną ukrytą kieszonką na pompę. Innym pomysłem jest spanie w spodniach od pidżamy i ukrycie pompy w kieszonce. Dla dzieci na rynku dostępny jest specjalny Lew Lenny®. Jest to maskotka z kieszonką na zamek błyskawiczny, w której dzieci mogą schować pompę insulinową na czas snu.

Sport a pompa

Wysiłek fizyczny rządzi się swoimi prawami u cukrzyka i należy dobrze się do niego przygotować. Jeżeli chodzi o mocowanie pompy, na rynku dostępne jest wiele możliwości. Wspomniane wcześniej specjalne pasy umożliwiają mocowanie pompy na ramię, nogę czy brzuch, w zależności od tego jaki sport będziemy uprawiać. Jeżeli będziemy pływać na basenie, możemy odczepić pompę na ten czas albo użyć wodoodpornego etui. Na rynku dostępne są również specjalne bluzki do ćwiczeń z wszytą kieszonką na pompę.

Pompa u dzieci

Kontrolowanie cukrzycy u dzieci jest bardzo trudne ze względu na brak współpracy ze strony maluchów. Na rynku możemy znaleźć specjalne podkoszulki z wszytą ukrytą kieszonką na plecach na pompę. Dla 1-2 latków najwygodniejszym pomysłem jest plecak na pompę dla maluszka, który posiada małą kieszonkę na plecach, gdzie można schować pompę. Również przydatne są akcesoria dla dzieci na noc, gdzie można ukryć pompę i dziecko będzie mogło spać spokojnie i bezpiecznie. Na rynku można również znaleźć wiele kolorowych rodzajów etui dla dzieci albo takich w kształcie zwierzaków.

Oferta na akcesoria do pompy insulinowej jest bardzo obszerna. W zależności od potrzeb cukrzyk na pewno znajdzie coś dla siebie odpowiedniego. Pamiętajmy, że pompa jest częścią diabetyka i nie należy jej nadmiernie ukrywać, a przyzwyczaić się do niej i nosić z dumą.

Powiązane artykuły

Pompa insulinowa, a szaleństwa na śniegu
Pompa insulinowa, a szaleństwa na śniegu

Lek. Aleksandra Maciążka-Malec

24 stycznia 2020

Pobierz naszą aplikację

Diabetyk24.pl zawsze pod ręką