Co jest refundowane dla diabetyków?

cukrzyca typu 1
cukrzyca typu 2
refundacja

Diabetyk24.pl

2 września 2024
Co jest refundowane dla diabetyków?

Osoby ubezpieczone w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w ZUS, mają prawo do otrzymania refundacji NFZ na zakup wyrobów medycznych. Z takiego przywileju mogą też skorzystać diabetycy, którzy chcą zaopatrzyć się w nowoczesne systemy do monitorowania poziomu glikemii. Zaliczyć do nich można sensory CGM / FGM zapewniające dokładność w pomiarach stężenia glukozy we krwi. Refundacja NFZ na tego typu wyroby medyczne obejmuje część lub całość kosztów poniesionych przez pacjenta.

Cukrzyca – czym jest?

Cukrzyca należy do chorób metabolicznych, która objawia się nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi. Za przyczynę schorzenia uznaje się zaburzenie wydzielania insuliny. Dawniej była kojarzona wyłącznie jako choroba seniorów. Obecnie z cukrzycą zmagają się również osoby młode. Do najczęstszych objawów schorzenia można zaliczyć odczuwanie silnego pragnienia, zwiększoną częstotliwość oddawania moczu oraz podwyższony poziom cukru we krwi. To choroba metaboliczna, której przyczyną są zaburzenia w pracy trzustki.

Refundacja dla cukrzyków

Aby skorzystać z refundacji NFZ niezbędne jest wystawienie zlecenia na wyroby medyczne przez lekarza. Po otrzymaniu zlecenia na dany wyrób medyczny, diabetycy mogą skorzystać z finansowania NFZ. Każdy ubezpieczony cukrzyk ma prawo otrzymać refundację na zakup potrzebnych urządzeń i akcesoriów. Obowiązują jednak limity finansowania NFZ oraz zasady jego realizacji. Są narzucone odgórnie, więc każdy sklep medyczny lub apteka z podpisaną umową z Narodowym Funduszem Zdrowia musi się do nich dostosować. 

Szczegółowa lista przedmiotów oraz zasady przyznawania refundacji w ramach NFZ  została zapisana w DZIENNIKU USTAW  a dokładniej  w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 roku (Dz. U. 2019 poz. 1267 z późn. zm.) w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. 

To tam, znajdziemy również informacje o tym kto może wystawić zlecenie na dany wyrób medyczny, jakie warunki należy spełniać aby je otrzymać, jaki jest limit finansowania NFZ a także jakie są zasady jego realizacji

Jakie produkty są refundowane?

 
 

Szczegółowa lista przedmiotów podlegających refundacji oraz zasady jej przyznawania została określona w najnowszym rozporządzeniu Ministra Zdrowia, które weszło w życie 1 stycznia 2024 r. Wśród nich znajdują produkty dla cukrzyków. Z listy wspomnianych wyrobów medycznych warto wymienić: 

  • pompy insulinowe – refundowane przez NFZ w 100% dla pacjentów z CT1 poniżej 26 roku życia. Pompę insulinową można otrzymać raz na 4 lata; 
  • zestawy infuzyjne ( Kod refundacji R.01.01) - do osobistej pompy insulinowej lub moduły, które obejmują wkłucia, łącznik, dren lub zintegrowany serter. Refundacja od 70% do 100% ( obowiązują limity); 
  • zbiorniki na insulinę przeznaczone do pompy insulinowej ( Kod refundacji R.02.01) – refundowane dla wszystkich osób korzystających z pompy insulinowej. 70 % Refundacji; 
  • systemy monitoringu glikemii – sensory CGM / FGM ( Kody refundacji R.03.01 – R.05.02); 
  • transmitery wymagające wymiany częściej lub rzadziej niż raz na 3 miesiące – dedykowane do odpowiednich sensorów CGM;

Czym jest zlecenie i jak je zrealizować?

Zlecenie wystawione przez lekarza umożliwia zakup potrzebnego wyrobu medycznego z refundacją w sklepie medycznym lub w aptece, które mają umowę z NFZ.

Wyroby medyczne można nabyć w dowolnym punkcie, tj. internetowym sklepie medycznym lub aptece. Zasady przyznawania refundacji zostały określone powyżej.    
Do 31.10.2024r. obowiązują jeszcze 2 rodzaje zleceń:  
 

 

*Zlecenia z e-potwierdzeniem były wystawiane do 30.09.2023 roku;  
**nie dotyczy zleceń jednorazowych np. na transmitery;  
 

Powiązane artykuły

Refundacja pomp insulinowych. Wszystko, co warto wiedzieć
Refundacja pomp insulinowych. Wszystko, co warto wiedzieć

Magdalena Ślusarczyk | Śląski Uniwersytet Medyczny

2 stycznia 2023
Jak przechowywać insulinę?
Jak przechowywać insulinę?

Diabetyk24.pl

25 lipca 2024

Pobierz naszą aplikację

zawsze pod ręką