Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Jaki glukometr kupić i na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

z cukrzycą na co dzień
glukometr

Lek. Aleksandra Maciążka-Malec

16 marca 2021

Kontrola poziomu cukru to bardzo ważna część leczenia cukrzycy. Aby robić codzienne pomiary, każdy diabetyk musi mieć w domu glukometr. Jaki glukometr wybrać? Na co zwracać uwagę przy jego wyborze? Na jakie parametry zwrócić uwagę przed kupnem glukometru?


  1.  Rozmiar glukometru. Jeżeli jesteśmy młodsi i często pomiary wykonujemy poza domem, może zależeć nam na mniejszym urządzeniu. Jest bardziej dyskretne i łatwiejsze do schowania w torbie. Dla osób starszych lepszy będzie większy glukometr, z dużym wyświetlaczem.
  2.  Dokładność pomiaru. Najważniejsza w glukometrze jest jego jakość. Decyduje ona o jego dokładności pomiaru. Komisja Europejska przyjęła standardy jakości dla systemów zajmujących się monitorowaniem stężenia glukozy we krwi. Standard EN ISO 15197:2015 wymaga, aby 95% wyników pomiaru stężenia cukru we krwi wykonanych przy użyciu glukometru zawierało się w przedziale obarczonym błędem nie większym niż ±15 mg/dl (0,83 mmol/l) w stosunku do pomiaru referencyjnego przy stężeniu glukozy < 100 mg/dl (<5,55 mmol/l) lub ±15% przy stężeniu glukozy ≥ 100 mg/dl (≥5,55 mmol/l). Szukajmy tego oznakowania w specyfikacji glukometru.
  3.  Pamięć. Ważne jest, aby glukometr miał możliwość zapamiętania naszych pomiarów. Im ta pamięć jest większa, tym lepiej. Przydatną opcją jest możliwość określenia średniego stężenia z ostatnich kilku dni.
  4.  Sposób ładowania. Tutaj kierujmy się naszymi preferencjami. Na rynku dostępne są glukometry na baterie albo ładowane przez łącze USB.
  5.  Aplikacje. Ciekawą opcją jest posiadanie do glukometru specjalnej aplikacji na telefon. Ułatwi nam ona kontrolę choroby bez konieczności przepisywania wartości pomiarów do dzienniczka. Aplikacje dodatkowo przetwarzają dane i stworzą specjalne raporty na temat kontroli naszej cukrzycy. Na rynku są również dostępne aplikacje, które prześlą informację na temat poziomu cukru na telefon rodzica.
  6.  Możliwość dodania dodatkowej kropli krwi. W niektórych glukometrach mamy możliwość dodania kolejnej kropli krwi, jeżeli za pierwszym razem daliśmy niewystarczającą ilość krwi, potrzebną do zrobienia pomiaru.
  7.  Koszt utrzymania. Ceny pasków do glukometrów są bardzo różne. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ nie tylko cena glukometru jest ważna.
  8.  Ilość krwi potrzebnej do badania. Im bardziej nowoczesny glukometr, tym mniej krwi będzie potrzebować do wykonania pomiaru. Zwykle jest to niewielka ilość krwi: 0,5-0,6 µl. Jest to ilość, która sama pojawia się na paliczku, nie trzeba jej “wycisnąć” z nakłutego palca.
  9.  Głosowy odczyt. Jedną z przydatnych funkcji niektórych glukometrów jest opcja odczytu głosowego poziomu cukru. Bardzo przydatne dla osób starszych z problemami wzrokowymi.
  10.  Alternatywne miejsca nakłucia. Inną dodatkową i przydatną funkcją jest możliwość wyboru innego miejsca nakłucia.
  11.  Podświetlany port paska. Ułatwia pomiar w ciemności.
  12.  Flagowanie pomiarów. Oznaczenie, czy pomiar jest na czczo czy po posiłku.
  13.  Czas pomiaru. Im szybciej, tym wygodniej dla nas; zwykle jest to około 5 sekund.
  14.  Wygląd glukometru. Pomimo tego, że ta cecha nie wpływa na jakość pomiaru, może być ważna, na przykład dla dzieci. Niektóre glukometry są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych.
  15.  Inne pomiary. Niektóre glukometry, oprócz pomiaru glukozy we krwi, mogą liczyć liczbę kroków, poziom ciał ketonowych albo temperaturę otoczenia.
  16.  Automatyczne wysuwanie paska. Ułatwiająca pomiar funkcja.
  17.  Ergonomia glukometru. Przed zakupem glukometru sprawdź, jak sprzęt leży w dłoni; ważne jest, aby był dla Ciebie wygodny.
  18.  Wysyłanie pomiarów SMSem. Przydatna opcja w przypadku młodszych diabetyków. Sprzęt zaraz po pomiarze wysyła wartość pomiaru do rodzica albo opiekuna.
  19.  Kalkulator dawki insuliny. Glukometr na podstawie naszych pomiarów określa, jaką dawkę insuliny powinniśmy przyjąć.
  20.  Prezentacja wyników pomiarów. Na ekranie glukometru wyświetla się wykres z naszymi pomiarami.

Jak wybrać glukometr?


Ilość glukometrów na rynku jest ogromna. Najważniejsze przy wyborze jest spełnianie wymogów Komisji Europejskiej – standard EN ISO 15197:2015 oraz ilość krwi potrzebnej do pomiaru. Inne funkcje są zależne od naszych oczekiwań. Pamiętajmy, że cukrzyca to choroba na całe życie i pomiary muszą być dla nas jak najprostsze. Wybierzmy glukometr, który ułatwi nam życie z chorobą, a nie doda kolejny stres.

Powiązane artykuły

Ile kosztuje glukometr?
Ile kosztuje glukometr?

Diabetyk24.pl

27 marca 2019
Jak działa glukometr i jakich błędów unikać przy jego używaniu?
Jak działa glukometr i jakich błędów unikać przy jego używaniu?

Magdalena Ślusarczyk | Śląski Uniwersytet Medyczny

24 lutego 2021
Kontrola glikemii - Glukometr
Kontrola glikemii - Glukometr

Edukator diabetologiczny Weronika Kowalska | diabetyk

20 kwietnia 2016
Jak prawidłowo zmierzyć cukier glukometrem?
Jak prawidłowo zmierzyć cukier glukometrem?

Magdalena Ślusarczyk | Śląski Uniwersytet Medyczny

4 lutego 2021

Pobierz naszą aplikację

Diabetyk24.pl zawsze pod ręką