Tekst archiwalny. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Aktualne ceny znajdziesz na https://diabetyk24.pl/sensory-i-czytniki-cgm-i-fgm.

Życie diabetyków zmieniło się diametralnie od kiedy powstały systemy ciągłego monitorowania glikemii (CGM). Mierzą one w sposób ciągły poziom cukru w płynie śródtkankowym tkanki podskórne, dzięki czemu cukrzyk nie musi tak często kuć palca aby zmierzyć ten poziom w krwi. System wydaje się idealnym rozwiązaniem i takim jest, ale czy każdego diabetyka stać na takie rozwiązanie? Ile kosztuje jego miesięczne utrzymanie? Czy CGM jest drogi? Który z systemów jest najtańszy?

System CGM składa się z sensora, nadajnika oraz urządzenia potrzebnego do odczytu danych - odbiornika. Odbiornikiem do niedawna było osobne urządzenie, teraz zastąpiły go smartphony, dzięki specjalnym wgranym na nie aplikacjom. W zależności od producenta cena całego zestawu do systemu CGM znacznie się różni.

Ile kosztuje system ciągłego monitorowania glikemii firmy Dexcom?

Obecnie na polskim rynku mamy 2 systemy firmy Dexcom – Dexcom G4 PLATINUM i DEXCOM G5 mobile. Oba te systemy wykorzystują ten sam sensor sensora Dexcom CGM-RT G4 PLATINUM/G5 Mobile, który kosztuje 200 zł za sztukę, a dla osób z refundacją 60 zł/sztukę. Prawdopodobnie już niedługo na polski rynek zostanie wprowadzony jeszcze dokładniejszy Dexcom G6.

Nowszy system Dexcom G5 składa się z sensora Dexcom G4/G5 oraz transmitera Dexcom G5 który pełnopłatnie kosztuje 650 zł (po refundacji 195 zł/ sztukę). Chociaż wielu diabetyków korzysta z aplikacji w telefonie jako odbiornika, znajdą się osoby, które preferują odbiornik jako osobne urządzenie.  Odbiornik Dexcom  G5 Mobile kosztuje 1250 zł/ sztukę

Na rynku znajduje się również system Dexcom G4 PLATINUM. Koszt sensora pozostaje bez zmian, natomiast transmiter Dexcom G4 kosztuje nieco więcej bo 1000 zł za sztukę (w refundacji 300 zł/sztukę). Odbiornik, Dexcom G4 jest nieco tańszy, bo kosztuje 1000 zł/ sztukę.

Miesięczny koszt systemu Dexom G5 przy 4 sensorach na miesiąc / 48 sensorów rocznie wynosi  520,83 zł po refundacji lub 1017 zł pełnopłatnie. Refundowane są 3 sensory na miesiąc. Warto pamiętać, że sensory te są refundowane w ilości 3 sztuk/miesiąc, w związku z tym do pełnego miesięcznego okresu użytkowania może być niezbędne dokupienie pełnopłatnego sensora.

Część pacjentów wybiera tańszą opcję systemu Dexcom i decyduje się na zakup 36 sensorów rocznie – wtedy koszt jest znacząco niższy, a komfort życia pozostaje na podobnym poziomie. Miesięczny koszt systemy wynosi wtedy tylko 648 zł, przy korzystaniu z refundacji 320,83 zł.

W poniższej tabeli całkowite porównanie cen firmy Dexcom.

FIRMA DEXCOM

żywotność

kwota pełnopłatna/ sztukę

koszt miesięczny pełnopłatny

kwota po refundacji/ sztukę

(refundacja 70%)

koszt miesięczny po refundacji

Sensor Dexcom CGM-RT G4 PLATINUM/G5 Mobile

7dni

200 zł/ sztukę

800 zł/ miesięcznie

60 zł/ sztukę (do 3 szt./msc)

180 zł/ miesięcznie

Transmiter Dexcom G5 Mobile

3 miesiące

650 zł/ sztukę

217 zł/ miesięcznie

195 zł/ sztukę

65 zł/ miesięcznie

Transmiter Dexcom G4 PLATINUM

6 miesiący

1000 zł/ sztukę

333 zł/ miesięcznie

300 zł/sztukę

100 zł/miesięcznie

Odbiornik CGM-RT Dexcom G5 Mobile

koszt jednorazowy 1250 zł/sztukę albo aplikacja na telefon

Odbiornik CGM-RT Dexcom G4 PLATINUM

koszt jednorazowy 1000 zł/ sztukę

Ile kosztuje system ciągłego monitorowania glikemii firmy Medtronic?

Firma Medtronic w swojej ofercie ma do zaoferowania cukrzykowi dwa rodzaje sensorów - Guardian™ Sensor 3 oraz Sensor ENLITE. Pełnopłatny koszt obu tych sensorów za sztukę to 150 zł (po refundacji 45 zł/sztukę). Jeżeli chodzi o transmitery to oferta firmy Medtronic jest większa niż firmy Dexcom - mamy do wyboru aż trzy rodzaje transmiterów: Transmiter Guardian™ Link 3, Transmiter MiniLink™ oraz najdroższy Transmiter Guardian Connect. Dwa pierwsze kosztują tyle samo, ich koszt to 1000 zł/ sztukę (po refundacji 300 zł/sztukę). Transmiter Guardian Connect jest najdroższym transmiterem i kosztuje 1850 zł za sztukę (po refundacji 1150 zł/ sztukę). Odbiornik w systemie Guardian Connect jest tylko w formie aplikacji na telefon. Natomiast w przypadku Minilink/Guardian 3 Link odbiornikiem jest pompa insulinowa.

Koszt miesięczny za System ciągłego monitorowania glikemii firmy Medtronic to:

  • Dla zestawu z transmiterami Guardian™ Link 3/ Transmiter MiniLink™- 205 zł z refundacją i  684 zł bez refundacji
  • Dla zestawu z transmiterem Guardian Connect – 273 zł z refundacją i 754 zł bez refundacji

Warto tutaj również wspomnieć, że system Guardian 3 jest kompatybilny z pompą MiniMed™ 640G, a Transmiter MiniLink™ współpracuje z pompami MiniMed™ Veo™ oraz MiniMed™ Paradigm™ REAL-Time (722). Warto dodać, że do korzystania z systemów Medtronica, pacjent musi zakupić pełnopłatny pakiet startowy w cenie 753 zł, w którego skład wchodzą: Serter do zakładania sensorów, uniwersalna ładowarka do ładowania transmitera, Tester szczelności, do czyszczenia i sprawdzania działania transmitera.

W poniższej tabeli całkowite porównanie cen firmy Medtronic.

FIRMA MEDTRONIC

żywotność

kwota pełnopłatna/ sztukę

koszt miesięczny pełnopłatny

kwota po refundacji/ sztukę

(refundacja 70%)

koszt miesięczny po refundacji

Guardian™ Sensor 3

7 dni

150 zł/ sztukę

600 zł/ miesięcznie

45 zł/ sztukę

180 zł/ miesięcznie

Sensor ENLITE CGM-RT MMT-7008B

6 dni

150 zł/ sztukę

600 zł/ miesięcznie

45 zł/ sztukę

180 zł/ miesięcznie

Transmiter Guardian™ Link 3

12 miesięcy

1000 zł/ sztukę

84 zł/ miesięcznie

300 zł/ sztukę

25 zł/ miesięcznie

Transmiter MiniLink™ (MMT-7703WW)

12 miesięcy

1000 zł/ sztukę

84 zł/ miesięcznie

300 zł/ sztukę

25 zł/ miesięcznie

Transmiter Guardian Connect (MMT-7821NE)

12 miesięcy

1850 zł/ sztukę

154 zł/ miesięcznie

1115 zł/ sztukę

93 zł/ miesięcznie

odbiornik

aplikacja na telefon / pompa insulinowa

Więcej o tym komu przysługuje refundacja przeczytasz w artykule co diabetyk ma refundowane w 2020

Ile kosztuje system Freestyle Libre?

Sensor FreeStyle Libre kosztuje 255 zł/sztukę (po refundacji 76,50 zł/sztukę) i powinna być wymieniana raz na 14 dni. Jeśli spełniamy kryteria refundacji to czytnik FreeStyle Libre jest dostępnym nieodpłatnie raz na dwa lata.

Koszt miesięczny za system firmy Abbott to 153 zł jeśli korzystamy z refundacji lub 510 zł bez refundacji.

System FGM firmy Abbott, FreeStyle Libre dzięki specjalnej nakładce MiaoMiao 2 może działać analogicznie jak system ciągłego monitorowania glukozy. Warto pamiętać, że MiaoMiao 2 nie jest wyrobem medycznym. Kosztuje 829 zł/sztukę i ma możliwość wielokrotnego ładowania i używania, więc jest wydatkiem jednorazowym. Nakładka ta nie jest objęta refundacją.

Który system ciągłego monitorowania poziomu glukozy jest najtańszy?

Najtańszym pełnopłatnym, jak i po refundacji systemem CGM jest system FreeStyle Libre, ponieważ kupujemy jedynie sensory i wynosi 153 zł lub 510 zł miesięcznie. Cena systemu ciągłego monitoringu glikemii firmy Medtronic zaczyna się od 205 zł z refundacją i 684 zł bez refundacji.

Jeśli zdecydujemy się na 28 sensorów rocznie korzystając z systemu Dexcom zapłacimy jedynie 320,83 zł po refundacji i 648 zł pełnopłatnie.

Koszty na start

Wiele osób obawia się korzystania z systemu ciągłego monitorowania glukozy z powodu dość dużej początkowej inwestycji. W tym przypadku najkorzystniejszy jest system Dexcom, którego koszty początkowe to jedynie sensory i transmiter. Koszt początkowy to 395 zł ( 3 sensory + transmiter zakupione z refundacją). Jeśli chcemy korzystać z sensorów FreeStyle Libre i mieć automatycznie przesyłane wyniki do telefon oraz możliwość ustawienia alarmów zbyt wysokiego i zbyt niskiego poziomu glukozy to poza kosztem sensorów (153 zł za 2 sensory po refundacji) musimy kupić nakładkę np. MiaoMiao2 która kosztuje 829 zł. Do korzystania z systemów Medronica należy zakupił pełnopłatny pakiet startowy w cenie 753 zł.

Warto wypróbować system ciągłego monitorowania poziomu glukozy chociaż na miesiąc, aby lepiej poznać swój organizm i jego reakcję na różne posiłki i dawki insuliny. Mierząc poziom cukru we krwi 2 godziny po posiłku umyka wszystko to, co dzieje się w tym czasie.

Bardzo często zadawanym pytaniem jest który system do monitoringu glikemii jest najlepszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dla każdego inna cecha jest ważna. Dodatkowo, pacjenci często sami zgłaszają, że z jednym systemem współpracuje im się lepiej niż z drugim. Każdy organizm jest inny i warto spróbować co sprawdzi się u nas najlepiej.

Jeżeli nadal nie możecie zdecydować, czy wybrać system ciągłego monitorowania glikemii, zapraszamy do przeczytania artykułu - “Dlaczego warto korzystać z systemów CGM i FGM?".

Warto również przypomnieć, że od 1 lipca 2018 roku wprowadzono dla wybranych grup diabetyków zmiany w zakresie ilości wyrobów medycznych wydawanych z refundacją NFZ, w tym między innymi na sensory CGM i FGM. Jak skorzystać z refundacji bez limitów ilościowych? Przeczytaj artykuł refundacja bez limitów ilościowych na naszej stronie i zobacz czy jesteś w jednej z tych grup.

Koszt utrzymania ciągłego monitoringu glukozy jest dla osób, którym nie przysługuje refundacja dość dużym wydatkiem. Refundacja umożliwia młodszym na to duże ułatwienie życia z cukrzycą. Miejmy nadzieję, że wskazania refundacyjne będą z roku na rok coraz obszerniejsze i więcej cukrzyków będzie mogło pozwolić sobie na system CGM.

Lek. Aleksandra Maciążka