Jak przetrwać święta z cukrzycą
Tekst sponsorowany | Partner Diabetyk24.pl
19 grudnia 2023Wigilia i Boże Narodzenie może być czasem ciężkiej próby dla diabetyka. Wszystko ze względu na fakt, że na świątecznym stole znajduje się mnóstwo smacznych potraw czy słodkie wypieki. Podczas ucztowania w trakcie świąt należy zachować umiar i częściej kontrolować poziom glukozy. Z czego powinny zrezygnować osoby, u których zdiagnozowana została cukrzyca? Co zastosować w przypadku spadku cukru? Podpowiadamy.
Świąteczne dania odpowiednie dla cukrzyka
Wiele osób zastanawia się, jak przetrwać święta z cukrzycą. Z lekkim niepokojem myśli o wigilijnej kolacji czy Bożym Narodzeniu. Szereg pokus czeka zwłaszcza w kolejne dni świąteczne, ponieważ Wigilia obfituje w postne i nietłuste potrawy. Przy kolacji wigilijnej cukrzycy powinni uważać na dania zawierające duże ilości węglowodanów. Wysoki indeks glikemiczny mają np. tradycyjne uszka czy pierogi, kluski z makiem, krokiety oraz jasne pieczywo. Diabetycy nie muszą odmawiać sobie wszystkiego. Barszcz czerwony czy zupa grzybowa nie wpłynie znacząco na poziom cukru.
Zdecydowanie trudniej zapanować nad pokusami w pierwszy i drugi dzień świąt. Zagrożeniem dla diabetyka są zbyt obfite posiłki oraz ciasta i desery. W świąteczne dni nie należy rezygnować z odpowiednio dobranej diety oraz stosować się do codziennych zasad. Jeśli na co dzień spożywamy mało obfite posiłki o określonych porach, nie zmieniajmy tego podczas świąt. Lepiej zadbać o swój organizm, niż później walczyć z hiperglikemią czy przejedzeniem.
Przedstawiamy kilka wersji dań typowych dla cukrzyka, które warto przygotować na wigilijny i świąteczny stół:
- uszka, pierogi czy makaron można przygotować z mąki razowej, dania w wersji pełnoziarnistej mają niski indeks glikemiczny;
- ryba nie powinna być smażona na głębokim tłuszczu, tylko np. upieczona w warzywach;
- jasne pieczywo i ziemniaki lepiej zastąpić chlebem razowym oraz kaszą;
- ciasta najlepiej przygotować lub kupić z dodatkiem słodziku, w wysokich temperaturach można stosować np. ksylitol;
- wskazane jest przyrządzenie pieczonego indyka zamiast tłustej wieprzowiny;
- sałatkę jarzynową z majonezem należy nieco odchudzić, najlepiej zastąpić ją surowymi warzywami.
Niski indeks glikemiczny mają na przykład wypieki tj. ciasto marchewkowe, brownie z cukinii czy sernik z ksylitolem. Zamiast kolejnej porcji słodyczy warto skusić się na mandarynkę lub grejpfruta. Cytrusy zaspokajają ochotę na słodkie i są źródłem witaminy C. Diabetycy powinni też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i rezygnacji ze spożycia wysokoprocentowych trunków. W ograniczeniu apetytu może pomóc wypicie szklanki wody.
Przeczytaj również: przepis do dania dla cukrzyka.
Ryzyko hipoglikemii i hiperglikemii w święta
W przebiegu cukrzycy mogą występować różnego rodzaju powikłania. Jednym z możliwych jest hipoglikemia, która wynika ze zbyt niskiego stężenia glukozy we krwi. Tak zwane niedocukrzenie pojawia się w momencie, gdy poziom cukru spada poniżej 70 mg/dl. U niektórych osób chorych na cukrzycę objawy mogą być zauważalne dopiero przy spadku na poziomie 40 mg/dl. Ciężkie niedocukrzenie przebiega często z utratą przytomności. W przypadku lekkiej lub umiarkowanej hipoglikemii pacjent powinien otrzymać słodki napój lub mieć przy sobie sprawdzony preparat o dużej zawartości glukozy, np. Dextro Energy.
Ryzyko poważnych powikłań niesie ze sobą również hiperglikemia. To stan podwyższonego stężenia glukozy we krwi, który nazywany jest przecukrzeniem. Za zbyt wysoki cukier zwykle odpowiadają zaburzenia wydzielania lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia może prowadzić m.in. do uszkodzeń nerek, nerwów, serca czy naczyń krwionośnych. Najczęściej powoduje wielomocz, wzmożone pragnienie, uczucie suchości w jamie ustnej i objawy odwodnienia. Aby zapobiec hiperglikemii, wskazane jest stosowanie odpowiedniej diety oraz walka z czynnikami ryzyka. Istotne znaczenie ma zmiana stylu życia i aktywność fizyczna. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w okresie świątecznym.
Jak zapobiegać hipoglikemii? Istotne znaczenie ma profilaktyka, w tym pomiar glikemii na czczo oraz stała edukacja pacjentów i ich rodzin. W szczególny sposób warto zatroszczyć się o:
- stosowanie odpowiedniej diety, regularność posiłków i rozsądne ich zaplanowanie;
- spożycie dodatkowej porcji węglowodanów przed wysiłkiem fizycznym;
- zakup glukometru i regularny pomiar cukru.
W jaki sposób można zapobiec hiperglikemii? Przede wszystkim warto ustalić z lekarzem, jak postępować w przypadku podwyższonego stężenia glukozy oraz systematycznie oznaczać poziom cukru. Nie bez znaczenia jest również:
- przestrzeganie zalecanego schematu leczenia;
- zadbanie o bezpieczne formy aktywności fizycznej;
- stosowanie się do zasad odżywiania odpowiednich dla chorych na cukrzycę;
- poszerzanie wiedzy na temat choroby.
Dextro Energy - na ratunek w niskim cukrze
W przypadku znacznego spadku glukozy warto mieć przy sobie coś słodkiego. Niezwykle przydatne są specjalistyczne produkty węglowodanowe oparte na dekstrozie. W postaci wolnej to nic innego jak D-glukoza, która błyskawicznie podnosi poziom cukru we krwi. Dekstroza jest szybko przyswajalnym cukrem prostym o wysokiej liczbie kalorii. Doskonale sprawdza się w przypadku podania zbyt dużej dawki insuliny i szybkiego spadku poziomu glukozy. Funkcjonuje pod nazwą cukru gronowego. Doceniona została nie tylko przez diabetyków, ale też osoby trenujące sporty siłowe oraz wytrzymałościowe.
Aby święta dla cukrzyka były wesołe, warto by Mikołaj dołożył dodatkowo Dextro Energy. Produkt ten zawiera w składzie dekstrozę, witaminę C, maltodekstrynę, regulator kwasowości oraz węglan magnezu. Dextro Energy znajduje się w poręcznym opakowaniu, które można zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Stanowi jeden z najszybciej działających źródeł energii. Jak dowiodły badania, podnosi poziom cukru cztery razy szybciej niż banany. To idealny prezent dla cukrzyka, który warto dołożyć do świątecznej paczki.
Jakie są rodzaje i smaki Dextro Energy?
Polecany dla diabetyków preparat jest dostępny w postaci żelu, pastylek i batonów. Dextro Energy został doceniony za różnorodne smaki (m.in. jabłkowy, czarnej porzeczki lub pomarańczowy) oraz szybkość działania. Płynna glukoza doskonale sprawdza się w przypadku gwałtownego spadku cukru we krwi. Przede wszystkim jest łatwa w dawkowaniu i dobrze przyswajalna przez organizm. Z pewnością przyda się nie tylko diabetykom, ale też osobom zmagającym się z nagłym zapotrzebowaniem energetycznym.
Pastylki Dextro Energy występują w wersji Classic i Minis. Na polskim rynku dostępne są opakowania, w których można znaleźć 8 lub 33 sztuk produktu. Oferowane preparaty wykazują ekspresowe działanie i mają orzeźwiający smak. Oprócz natychmiast działającej glukozy dostarczają dawkę witaminy C. Preparaty Dextro Energy doskonale wpisują się w potrzeby osób zagrożonych hipoglikemią. Mogą się przydać także w chwilach wzmożonego wysiłku fizycznego i umysłowego, gdy potrzebujemy dodatkowego zastrzyku energii.