Ryż a cukrzyca typu II
Lek. Aleksandra Maciążka-Malec
30 grudnia 2020Każdy cukrzyk typu II powinien wiedzieć, że oprócz odpowiedniego leczenia farmakologicznego, w leczeniu cukrzycy ważna jest prawidłowa dieta. Ale czy dieta może wpłynąć na rozwój cukrzycy? Czy jest różnica pomiędzy ryżem białym a brązowym?
Ryż biały a ryż brązowy
Z wyglądu różnią się tylko kolorem. Jednak to nie jedyna różnica pomiędzy ryżem białym a brązowym. Ryż brązowy nie jest odmianą ryżu, jak na przykład ryż jaśminowy albo ryż Basmati, tylko określeniem na pełne ziarno ryżu każdej odmiany. Pełne ziarno ryżu złożone jest łuski, zarodka i bielma. Główną różnicą pomiędzy ryżem białym a brązowym, jest obecność łuski w ryżu brązowym. To właśnie ona odpowiedzialna jest za właściwości ryżu brązowego. Ryż brązowy jest mniej przetworzony, wolniej i dłużej się gotuje, jest twardszy i jest wolniej trawiony.
Ryż brązowy - właściwości odżywcze
Ze względu na łuskę, ryż brązowy ma dużo więcej białka niż ryż biały. W 100 g ryżu białego znajduje się 6,3 – 7,1 g białka, a ryżu brązowym 7,1 – 8,3 g. Ryż brązowy ma dwa razy więcej błonnika niż ryż biały i ponad trzy razy więcej tłuszczu. To samo tyczy się witamin zawartych w obu rodzajach ryżu. W ryżu brązowym jest 0,90 – 2,50 mg witaminy E (0,075 – 0,30 mg- ryż biały), witaminy B1 0,29 – 0,61 mg (0,02 – 0,11 mg- ryż biały) i witaminy B2 0,04 – 0,14 mg (0,02 – 0,06 mg- ryż biały). Ryż biały ma również mniej składników mineralnych, takich jak magnez, sód, potas oraz żelazo.
Ryż brązowy - właściwości prozdrowotne
Unikatowy skład ryżu brązowego sprawia, że dobrze wpływa on na nasze zdrowie. Duża zawartość błonnika reguluje i usprawnia rytm wypróżnień. Spożywanie diety opartej o pełne ziarna zbóż sprzyja odchudzaniu i pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała. Osłonka ziarna, znajdująca się w ryżu brązowym zawiera prawie wszystkie składniki mineralne i witaminy występujące w ryżu. Witamy z grupy B mają właściwości antyoksydacyjne, odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz układu odpornościowego. Biorą udział w przemianach węglowodanów i białek oraz w produkcji hormonów.
Ryż a ryzyko cukrzycy