Cukrzyca u kobiet w ciąży: zasady refundacji wyrobów medycznych

cukrzyca ciążowa
refundacja

Lek. Aleksandra Maciążka-Malec

8 września 2020
Cukrzyca u kobiet w ciąży: zasady refundacji wyrobów medycznych

Podstawą prawną regulującą zasady refundacji wyrobów medycznych jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1267).

Refundacja NFZ

W rozporządzeniu znajdziemy informację o 100% refundacji na zestawy infuzyjne (obejmujące wkłucie, łącznik i dren) dla kobiet ciężarnych. Refundacja obejmuje 10 sztuk miesięcznie i  określona jest kodem P.091.02. Z kolei poziom refundacji na zbiorniki (pojemniki) na insulinę wynosi 70%. Dodatkowo ciężarna może korzystać z innych refundacji jeżeli spełnia jej warunki, bez względu na to, że jest w ciąży. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat refundacji dla diabetyków na rok 2020 to przeczytaj artykuł na naszej stronie: https://diabetyk24.pl/blog-section/co-diabetyk-ma-refundowane-w-2020 

WOŚP wspiera diabetyczki w ciąży

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat wspomaga ciężarne diabetyczki. Program “Wypożycz pompę insulinową” skierowany jest do kobiet, które mają cukrzycę typu 1 i planują ciąże albo są już we wczesnej ciąży (I trymestr). Program nie zakłada ograniczeń wiekowych. Pompę insulinową kobieta z cukrzycą typu 1 wypożycza za darmo w specjalistycznym ośrodku- ich spis znajdziesz na stronie internetowej WOŚP- https://www.wosp.org.pl/medycyna/programy/cukrzyca-kobiety-w-ciazy. Zestawy infuzyjne są refundowane dla ciężarnych w 100%, więc kobieta nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. W zestawie wypożyczonym na okres ciąży znajdują się: pompa insulinowa wraz z ciągłym monitoringiem glikemii (sensory). Przed odebraniem zestawu spisywana jest umowa i określa czas wypożyczenia. Jeżeli kobieta jest w trakcie planowania ciąży to ten okres wynosi rok, a jeżeli już jest w ciąży to umowa kończy się  6-8 tygodnia po terminie porodu. Dodatkowym plusem tego programu jest profesjonalna opieka diabetologiczna w  specjalistycznym ośrodku dla kobiet w ciąży z cukrzycą. 

Program rządowy Ciąża+

1 września 2020 roku Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie, ustalające m.in. listę leków refundowanych dla kobiet w ciąży. Na liście leków, z których każda kobieta w ciąży będzie mogła skorzystać bezpłatnie, znalazły się także leki na cukrzycę. Pełna lista dostępna jest na stronie http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2020/60/journal/6266, jednak Resort zapowiedział, że spis ten będzie uzupełniany. 

Nieubezpieczona ciężarna

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych, każda nieubezpieczona kobieta (z polskim obywatelstwem) w okresie ciąży, porodu i połogu (do 42. dnia po porodzie) otrzymuje świadczenia na zasadach ogólnych, jak osoba ubezpieczona. Dotyczy to wszystkich wizyt u ginekologa podczas ciąży, USG, badań laboratoryjnych i pobytu w szpitalu. W ciąży również dla nieubezpieczonych przysługują refundacje na leki. Dobrą informacją jest również to, że nieubezpieczone ciężarne będą mogły skorzystać z programu “Ciąża+”.

Powiązane artykuły

Zastosowanie ciągłego monitorowania poziomu glukozy w ciąży
Zastosowanie ciągłego monitorowania poziomu glukozy w ciąży

Lek. Małgorzata Łukaszewicz

26 stycznia 2021
Ciąża u kobiet z cukrzycą
Ciąża u kobiet z cukrzycą

Diabetyk24.pl

4 kwietnia 2017
Jakie rodzaje cukrzycy mogą wystąpić w ciąży, jak je odróżnić?
Jakie rodzaje cukrzycy mogą wystąpić w ciąży, jak je odróżnić?

Magdalena Ślusarczyk | Śląski Uniwersytet Medyczny

5 sierpnia 2020
Jak przygotować się do ciąży z cukrzycą typu 1
Jak przygotować się do ciąży z cukrzycą typu 1

Lek. Aleksandra Maciążka-Malec

22 lipca 2020

Pobierz naszą aplikację

zawsze pod ręką