Praktyczne prezenty związane z dbałością o zdrowie to zawsze dobry pomysł. Pokaż Twojemu bliskiemu z cukrzycą, że zależy Ci na jego/jej zdrowiu i jednocześnie podaruj prezent, który sprawi przyjemność. Zobacz kilka pomysłów na to, co podarować osobie z cukrzycą na prezent pod choinkę, na urodziny czy z okazji imienin. Oto 6 pomysłów na prezent dla diabetyka:

1. Książka

Szczególnie w pierwszym okresie zmagania się z cukrzycą, ważne jest, żeby jak najwięcej dowiedzieć się o chorobie. Wiele książek napisanych jest przystępnym językiem i objaśnia podstawowe pojęcia dotyczące cukrzycy, takie jak indeks glikemiczny, insulinooporność czy powikłania cukrzycy. 

Osobom dorosłym i młodzieży z cukrzycą typu 1 warto jest polecić książkę „Cukrzyca typu 1 u dzieci, młodzieży, dorosłych” autorstwa Ragnara Hanasa. Ta pozycja, nazywana również „Biblią edukacyjną dla osób z cukrzycą typu 1” w ustrukturyzowany sposób przedstawia wszystkie aspekty życia cukrzyka: rodzaje terapii, analogi insuliny szybko działające i insulinę bazalną oraz aspekty psychologiczne i społeczne choroby. Przede wszystkim autor pokazuje, że można zapanować nad cukrzycą poprzez samokontrolę, samoobserwację, regularną kontrolę cukru i aktywność fizyczną. Podstawą jest jednak zdobycie odpowiedniej wiedzy o chorobie.

Sprawdzonym pomysłem na prezent jest także książka z przepisami dla diabetyków. Czy wiesz, że z powodu cukrzycy nie musisz całkowicie rezygnować z ulubionych ciast, tart czy lodów? W książce znajduje się wiele informacji o odpowiednikach cukru i o stewii, alternatywy dla cukru bezpiecznej dla osób z cukrzycą. W książce zgromadzono 151 wypróbowanych przepisów na słodkości dla diabetyków.

Diagnoza cukrzycy to przede wszystkim trudny czas dla dzieci, które nie do końca rozumieją, co dzieje się z ich organizmem. Bajki to przystępna forma wyjaśniająca co dzieje się po diagnozie cukrzycy i jak wprowadzić zalecenia lekarskie w codzienne życie.

https://diabetyk24.pl/ksiazka-gdy-cukrzyca-atakujeczyli-filipa-droga-do-rownowagi

2. Akcesoria dla diabetyków

Chcesz kupić osobie z cukrzycą oryginalny i użyteczny prezent? Niewielkie akcesorium w niskiej cenie pomoże spojrzeć na cukrzycę z innej perspektywy. Możesz podarować bliskiej osobie nakładki na sensory, które umożliwiają wygodny odczyt glukozy co 5 minut na urządzeniu mobilnym. Przykładem jest MiaoMiao2 nakładka na sensor FreeStyle Libre. Nakładki zaprojektowano z myślą o wygodzie i nie zawierają one ostrych krawędzi. Urządzenie posiada automatyczny system włączania i wyłączania dzięki klipsowi magnetycznemu. Do kompletu warto też dodać winylowe naklejki na sensory, które kształtem dopasowane są do nakładki. Przy odpowiednim użyciu można przyklejać je aż do 5 razy! W ofercie znajduje się wiele wzorów: motywy kwiatowe, geometryczne, zabawne zdjęcia i motywy militarne. Jeśli wzór się znudzi, wystarczy go zdjąć i wymienić; po kleju nie pozostają ślady.

3. Żywność dla diabetyków

Wielu cukrzyków, szczególnie na początku choroby, obawia się, że będzie musiało zrezygnować ze swoich ulubionych słodkości. Z zadowoleniem dowiedzą się oni o alternatywach dla produktów zawierających cukier. Osoby z cukrzycą nie muszą rezygnować ze słodkich produktów! Istnieją bezpieczne odpowiedniki dla diabetyków, które są smaczne, a jednocześnie nie zawierają cukru. Dobrym pomysłem na prezent są na przykład cukierki słodzone stewią, rośliną, która uważana jest za bezpieczną alternatywę dla cukru. Barwione naturalnymi barwnikami, są podobne w smaku do cukierków zawierających cukier. Warto też zwrócić uwagę na praliny z belgijskiej ciemnej czekolady z substancjami słodzącymi. Eleganckie opakowanie sprawie, że świetnie nadają się na prezent.

4. Tabletki z glukozy

W przypadku glukozy bardzo ważne znaczenie ma monitorowanie poziomu cukru we krwi i unikanie jego gwałtownych spadków. Hipoglikemia, która często ma miejsce w przypadku cukrzycy, to spadek poziomu glukozy poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l). W czasie hipoglikemii mogą pojawić się objawy, takie jak drżenia, problemy z koncentracją, nadmierna potliwość, nudności czy uczucie niepokoju. Dla cukrzyka ważne jest szybkie rozpoznanie tego stanu i podanie cukru. W takich sytuacjach pomocne jest szybkie zażycie tabletek z glukozą. Glukoza to cukier łatwo przyswajalny i jego spożycie w formie tabletek pozwala szybko podnieść poziom cukru we krwi. Błyskawiczna reakcja pozwala też na zapobieganie groźnym konsekwencjom. Dostępne są pastylki o różnych smakach, nie tylko owocowych, ale również czekolady. Tabletki mają ściśle określoną zawartość wymienników węglowodanowych przez co są bezpieczne w użyciu. 

5. Waga dietetyczna

Waga kuchenna dietetyczna pozwala na precyzyjne odmierzenie i zważenie pokarmów. Waga wyposażona jest w bardzo dokładny system czujników strunowych. Oblicza ona zawartość kalorii, białka, węglowodanów, cukru, tłuszczu i wartość indeksu glikemicznego (IG) w pokarmach. Dodatkowo waga posiada funkcję zapamiętywania wartości odżywczych. Przyda się nie tylko diabetykom, ale również osobom, które chcą gotować bardziej zdrowo i świadomie.

6. Pielęgnacja ciała

Cukrzyca wiąże się z koniecznością wykonywania częstych nakłuć w celu pomiarów i wstrzyknięć insuliny. W dodatku w przypadku cukrzycy rany często goją się wolniej i może dojść do powikłań, tzw. stopy cukrzycowej. Dlatego dużą rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry. Jednym z preparatów przeznaczonych specjalnie dla skóry diabetyków jest Diabetegen, krem z bardzo prostym składem, przez co dobrze nadaje się dla diabetyków. Jego składnikiem aktywnym jest siara bydlęca, Colostrum bovinum, czyli mleko wyprodukowane przez krowę w ciągu pierwszych kilku dni po porodzie. Diabetegen dostępny jest jako krem np. do regeneracji opuszek palców czy do regeneracji tkankowej.

Warto pomyśleć o niecodziennym pomyśle na prezent dla diabetyka, który będzie miał też praktyczne znaczenie i pokaże, że jesteśmy świadomi problemów, z jakimi mierzy się osoba chora na cukrzycę. Często diagnoza cukrzycy może być, zwłaszcza w pierwszym momencie, szokiem, ale lepsze poznanie choroby, wdrożenie nowych nawyków związanych z żywieniem, zabawne gadżety czy odpowiednia pielęgnacja pomagają „oswoić” chorobę. Szukasz pomysłu na prezent dla diabetyka? Pomyśl o czymś interesującym i połącz dbałość o zdrowie z niecodziennym prezentem dla cukrzyka.