Pompa insulinowa - co to za urządzenie?

Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie, które naśladuje prawidłową pracę trzustki.

Jakie zadania wykonuje pompa insulinowa?

Elektroniczna pompa podaje insulinę przez podskórny wlew - zestaw infuzyjny składający się z cienkiej rurki zakończonej wkłuciem, która z drugiej strony jest podłączona do zbiorniczka z insuliną krótkodziałającą w pompie. Tylko za pomocą pompy insulinowej można podawać jeden rodzaj insuliny na różne sposoby. Ciągła podskórna infuzja insuliny dzieli się na dwa rodzaje:

BAZA

Pompa podaje ustalone przez użytkownika dawki bazalne (bazę) przez 24 godziny na dobę niezależnie od posiłków.

Dodatkową funkcją jest możliwość ustawienia bazy czasowej (na wybraną liczbę godzin) lub bazy alternatywnej (24-godzinnej) na specyficzne sytuacje jak wysiłek fizyczny, choroba czy miesiączka.

BOLUS

Użytkownik pompy może w dowolnym momencie podać sobie dodatkową dawkę insuliny w postaci bolusa - jako insulinę doposiłkową lub korektę na hiperglikemię.

W przypadku posiłku rodzaj bolusa wybieramy zgodnie z zawartością wartości odżywczych:

- WW - bolus prosty

- WBT - bolus przedłużony

- WW i WBT - bolus łożony / wielofalowy

Dzięki temu pompa pozwala na elastyczne spożywanie różnorodnych posiłków.

Pompa jest mniej więcej wielkości telefonu komórkowego i można ją bez problemu nosić w kieszeni, przy pasku czy przymocowaną do biustonosza. Nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z telefonem komórkowym (zaburzenie pracy) i skórą (zaparowanie i dostanie się wody w postaci potu do środka). Urządzenie jest wodoszczelne, ale nie jest wodoodporne (odłączamy pompę na czas kąpieli).

Pompa insulinowa - rozmiar

Pompa insulinowa może posiadać dodatkowe funkcje w zależności od modelu:

- System ciągłego monitorowania glikemii

- Kalkulator bolusa

Na rynku jest dostępny szeroki wybór zestawów infuzyjnych różniących się pod względem materiałów (wkłucie teflonowe, metalowe) oraz rozmiarów (długość kaniuli, długość drenu).