Sam CGM to za mało! Poznaj SMART MDI: nowy sensor CGM + inteligentny wstrzykiwacz insuliny

cukrzyca typu 1
CGM/FGM
System MDI

Diabetyk24.pl

19 marca 2024
Sam CGM to za mało! Poznaj SMART MDI: nowy sensor CGM + inteligentny wstrzykiwacz insuliny

Ścisła kontrola poziomu cukru we krwi jest kluczowa dla osób z cukrzycą. Utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy chroni przed długoterminowymi powikłaniami. Dzięki nowoczesnym systemom diagnostycznym i zaangażowaniu w leczenie można w znacznym stopniu nie tylko zminimalizować ryzyko wystąpienia późnych powikłań, ale również poprawić jakość życia u osób z cukrzycą. W tym artykule przedstawiamy system nowej generacji Smart MDI — ponieważ uważamy, że sam CGM to za mało! Poznaj SMART MDI i zobacz, czy jest dla Ciebie!

Znaczenie ścisłej kontroli poziomu cukru we krwi

Optymalna kontrola glikemii przyczynia się do zachowania dobrego zdrowia. Wysoki poziom cukru (hiperglikemia) może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie nerwów czy narządów wewnętrznych. Natomiast zbyt niski poziom cukru (hipoglikemia) negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu i innych narządów. Dlatego regularne monitorowanie glikemii jest niezbędne dla utrzymania kontroli nad cukrzycą. 

Potrzeba ciągłego monitorowania glikemii u pacjentów z cukrzycą

Ciągłe monitorowanie glikemii jest niezbędne, szczególnie w przypadku insulinoterapii. Pozwala dostosować właściwe leczenie, uniknąć skoków cukru, a także dostosować dietę i poprawić jakość życia. 

Wprowadzenie inteligentnych wstrzykiwaczy insuliny i zintegrowanych systemów CGM 

Inteligentne wstrzykiwacze insuliny, pompa insulinowa i sensory CGM są zaawansowanymi urządzeniami, które ułatwiają podawanie insuliny i kontrolowanie poziomu glukozy. Umożliwiają precyzyjną podaż insuliny. Dzięki temu, że rejestrują każde użycie, to zapewniają również dostęp do historii wykonanych czynności — w tym również ilość insuliny aktywnej w organizmie.

Połączenie ze smartfonem i aplikacje mobilne przynoszą kolejne korzyści tj. otrzymywanie powiadomień bezpośrednio na telefon lub zegarek, analizę trendów glikemii, zbieranie danych i ich dalszą analizę. Dzięki tym wszystkim funkcjom życie z cukrzycą jest prostsze na co dzień. 

Zalety ciągłego monitorowania glikemii dla pacjentów

Ciągłe monitorowanie glikemii ma wiele korzyści, takich jak wgląd w aktualne dane oraz zachodzące zmiany przewidywane z wyprzedzeniem, monitorowanie trendów glikemii. To wszystko przekłada się na możliwość zapobiegania hipoglikemii i dodatkowo daje komfort rezygnacji z pobierania krwi z opuszków palca wielokrotnie w ciągu doby. 

Czym jest i z czego składa się Inteligentny system Smart MDI firmy Medtronic?

SMART MDI, czyli Inteligentny sposób leczenia cukrzycy metodą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny, to nowoczesne połączenie dwóch zaawansowanych urządzeń  medycznych: Sensora CGM Simplera™ oraz wstrzykiwacza insuliny InPen™. Takie połączenie stanowi przełom w monitorowaniu glukozy i sposobie dostarczania insuliny, zmieniając dotychczasowe podejście do życia z cukrzycą.

Sensor CGM Simplera™

Sensor CGM Simplera™ zaprojektowano do ciągłego monitorowania poziomu glukozy we krwi w czasie rzeczywistym. Dzięki zaawansowanej technologii sensor automatycznie dokonuje pomiarów co 5 minut, umożliwiając użytkownikowi dokładne śledzenie trendów i szybkości zmian w glikemii bez konieczności kalibracji,  bolesnego nakłuwania palca lub skanowania.

To nieocenione narzędzie, które dzięki połączeniu z aplikacją mobilną zapewnia pacjentom oraz wybranym przez nich 5 Partnerom terapii stały dostęp do aktualnych danych na temat ich poziomu cukru nawet z 60-minutowym wyprzedzeniem. To z kolei pozwala na szybkie i skuteczne reagowanie na zmiany oraz podejmowanie świadomych decyzji dotyczących terapii z wyprzedzeniem.

Inteligentny wstrzykiwacz InPen™ 

Inteligentny wstrzykiwacz InPen™ to kolejny kluczowy element systemu SMART MDI. Został stworzony z myślą o ułatwieniu codziennego życia osób z cukrzycą, zwłaszcza tych, które korzystają z terapii insulinowej.

InPen™ dzięki wbudowanej funkcji Kalkulatora dawki, automatycznie wyliczy i zaleci odpowiednią dawkę insuliny na posiłek oraz korektę, eliminując konieczność samodzielnego wyliczania wielkości dawki. Dodatkowo wstrzykiwacz InPen™ posiada funkcję przypominania o pominiętych dawkach insuliny, co pomaga pacjentom w utrzymaniu regularności w przyjmowaniu leków i kontrolowaniu swojego stanu zdrowia. Ponadto aplikacja może przypomnieć o konieczności skorygowania glikemii jeśli jej wartość odbiega od normy.

Połączenie Sensora Simplera™ oraz inteligentnego wstrzykiwacza InPen™ w ramach systemu SMART MDI sprawia, że korzystanie z niego jest niezwykle łatwe i wygodne. Dzięki możliwości monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym oraz automatycznemu wyliczaniu dawek insuliny, pacjenci mogą cieszyć się większą kontrolą nad swoją cukrzycą i polepszyć swoje samopoczucie. 

Aplikacja InPen™ 

Aplikacja, która łączy się ze wstrzykiwaczem i sensorem, pomaga w rejestrowaniu i obliczaniu dawek insuliny. Co ważne, robi to na podstawie bieżących poziomów glukozy i informacji o planowanym spożyciu węglowodanów, a także przekazuje zespołowi terapeutycznemu informacje o efektach Twojego leczenia.

Z perspektywy pacjenta ostrzeganie o przewidywanych spadkach czy wzrostach glikemii jest kluczowe dla komfortu psychicznego. 

Ponadto SMART MDI oferuje użytkownikom dostęp do różnorodnych informacji oraz raportów dotyczących ich terapii. Dzięki temu pacjenci mogą śledzić swoje postępy w leczeniu, oraz dostosowywać terapię zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dla kogo system Smart MDI będzie dobrym rozwiązaniem?

Warto podkreślić, że SMART MDI został zaprojektowany z myślą o użytkownikach,  leczonych insuliną w wieku powyżej 2 roku życia (Sensor Simplera) i 7 roku życiu (InPen) dlatego też może być stosowany u większości pacjentów. Urządzenia te są proste w obsłudze i intuicyjne, dzięki czemu mogą z nich korzystać osoby starsze lub mniej zaznajomione z nowoczesną technologią. 

Ponadto SMART MDI jest kompatybilny z różnymi smartfonami i aplikacjami mobilnymi. Urządzenia mogą działać na różnych modelach urządzeń Apple i z systemem Android. 

Tradycyjne metody monitorowania glikemii: wady i ograniczenia

Tradycyjne metody, takie jak używanie glukometrów i pasków testowych, mają swoje wady i ograniczenia. Są po prostu niewygodne i ograniczają codzienne aktywności. Mierzenie cukru za pomocą glukometru jest niekomfortowe dla większości osób. Dla Ciebie z pewnością również. 

Konieczność regularnego mierzenia poziomu cukru może negatywnie wpływać na zarządzanie cukrzycą oraz na komfort psychiczny. W dużej mierze dotyczy to dzieci czy młodych osób — cukrzyca ogranicza aktywność, życie towarzyskie i często negatywnie odbija się na psychice. Codzienne funkcjonowanie z tą chorobą jest trudne i niestety wymaga determinacji oraz dyscypliny. 

Dodatkowo tradycyjne metody często generują pojedyncze pomiary, które nie pokazują pełnej glikemii, są podatne na zakłócenia wyników, co w konsekwencji może prowadzić do złego dobierania dawek insuliny. 

Jakie insuliny działają ze wstrzykiwaczem InPen™?

Obecnie z inteligentnym wstrzykiwaczem insuliny InPen™ można stosować penfile firm: Lilly Humalog®, Lilly Lyumjev®, Novo Nordisk NovoRapid®, Novo Nordisk Fiasp® i Novo Nordisk Insulin Aspart Injection o pojemności 3 ml (300 jednostek).
Insulina długodziałająca podawana jest za pomocą oddzielnego, drugiego pena, z którego dotychczas korzysta pacjent, a jej dawka jest ręcznie wpisywana przez osobę stosującą System Smart MDI do aplikacji.

Refundacja NFZ: dostępność SMART MDI dla pacjentów

Pacjenci do ukończenia 26 roku życia, a także po jego ukończeniu z płatnością tylko 30%, mogą skorzystać z refundacji na Sensor Simplera™. Zlecenie na nadajnik NIE jest już potrzebne, ponieważ sensor Simplera ma nadajnik wbudowany w sensor i stanowią całość jako jedno urządzenie.

 


Pobierz naszą aplikację

Diabetyk24.pl zawsze pod ręką