Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi z palca?

hipoglikemia
hiperglikemia
badania

Diabetyk24.pl

20 lutego 2023

Badanie poziomu glukozy we krwi jest testem diagnostycznym pozwalającym na rozpoznanie cukrzycy oraz monitorowanie jej leczenia. Kiedy należy wykonać badanie poziomu cukru we krwi i jakie wyniki świadczą o tym, że mamy zaburzenia gospodarki węglowodanowej? Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi z palca na czczo oraz po posiłkach?

Poziom cukru we krwi - kiedy wykonujemy badanie

Prawidłowy poziom cukru (glukozy) we krwi, czyli normoglikemia jest jednym z parametrów, które świadczą o naszym zdrowiu. Utrzymywanie glukozy na odpowiednim poziomie jest bardzo ważne dla każdego człowieka. Zarówno hipoglikemia (zbyt niski poziom glukozy we krwi), jak i hiperglikemia (zbyt wysoki poziom glukozy we krwi) mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Kiedy powinniśmy wykonać badania poziomu cukru we krwi? Takie badanie wykonujemy u każdej osoby z podejrzeniem cukrzycy. Jakie występują objawy wskazujące na taką możliwość? Są to m.in.:

  • odczuwanie silnego pragnienia
  • częste oddawanie zwiększonej ilości moczu
  • odwodnienie, zazwyczaj umiarkowanie nasilone (zmniejszenie elastyczności skóry, suchość skóry i błon śluzowych)
  • nadmierne zmęczenie, osłabienie i senność
  • napady głodu
  • skłonność do ropnych zakażeń skóry lub zakażeń układu moczowo-płciowego

W przypadku występowania objawów cukrzycy wykonujemy oznaczenie glikemii przygodnej. Jest to oznaczenie poziomu cukru w próbce krwi pobranej o dowolnej porze dnia, niezależnie od pory ostatnio spożytego posiłku. Wynik ≥ 200 mg/dl (≥ 11,1 mmol/l) jest podstawą do rozpoznania cukrzycy. 

Badanie poziomu cukru we krwi przeprowadzamy również jako badanie przesiewowe u osób należącej do grupy ryzyka. Do czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę należą m.in.

  • nadwaga lub otyłość (BMI ≥ 25 kg/m2 i/lub obwód w talii ≥ 80 cm u kobiet lub ≥ 94 cm u mężczyzn)
  • cukrzyca występująca w rodzinie (rodzice bądź rodzeństwo)
  • niska aktywność fizyczna 
  • osoby, u których w poprzednim badaniu stwierdzono stan przedcukrzycowy
  • przebyta cukrzyca ciążowa
  • urodzenie dziecka o masie ciała > 4 kg
  • nadciśnienie tętnicze (≥ 140/90 mm Hg);
  • dyslipidemia (stężenie cholesterolu frakcji HDL < 40 mg/dl (< 1,0 mmol/l) i/lub triglicerydów >150 mg/dl (>1,7 mmol/l))
  • zespół policystycznych jajników
  • choroba układu sercowo-naczyniowego

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (2022) badanie w kierunku cukrzycy należy przeprowadzać raz na 3 lata u każdej osoby powyżej 45. roku życia. Ponadto, niezależnie od wieku, badanie to należy wykonać co roku u osób z wymienionych powyżej grup ryzyka. 

Szczególną grupą, u której wykonuje się badanie poziomu cukru we krwi, są kobiety w ciąży. Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo powinno być wykonane u każdej kobiety na samym początku ciąży, po pierwszej wizycie u ginekologa. Dalsze postępowanie i diagnostyka cukrzycy w okresie ciąży jest uzależniona od tego jaki jest wynik tego pierwszego badania glikemii.

W jaki sposób mierzy się poziom glukozy we krwi?

Poziom cukru we krwi możemy zmierzyć badając stężenie glukozy w próbce krwi, która została pobrana z żyły łokciowej. W ten sposób badamy poziom cukru we krwi w laboratorium analitycznym.

Innym sposobem oznaczania glikemii jest pomiar wykonywany przy pomocy glukometru. Glukometr jest przyrządem służący diabetykom do samokontroli. W tym przypadku, mierzymy stężenie glukozy w kropli krwi, która pobierana jest przez nakłucie opuszki palca końcówką igły lub specjalnie przeznaczonym do tego nakłuwaczem. 

Warto również wiedzieć o tym, że oznaczenia glikemii wykonane w warunkach domowych przy użyciu glukometru to nie są wyniki, które służą do celów diagnostycznych, a właśnie do samokontroli i monitorowania glikemii. Wartość diagnostyczną ma badanie stężenia glukozy we krwi wykonane na próbce krwi obwodowej pobranej z żyły. Tylko na podstawie takiego wyniku można postawić rozpoznanie cukrzycy.

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi z palca? Prawidłowy poziom cukru. Normy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Obowiązujące normy prawidłowego poziomu glukozy we krwi możemy sprawdzić w zaleceniach klinicznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) dotyczących postępowania u chorych cukrzycę. Stanowisko PTD i jego zalecenia dotyczące rozpoznawania zaburzeń gospodarki węglowodanowej i postępowania w cukrzycy są rok rocznie aktualizowane na podstawie wyników najnowszych badań klinicznych oraz aktualnych zaleceń światowych organizacji zrzeszających ekspertów w dziedzinie diagnostyki i leczenia cukrzycy. 

Najczęściej wykonywanym, podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie poziomu cukru na czczo (glikemia oznaczona w próbce krwi pobranej z żyły łokciowej 8–14 godzin od ostatniego posiłku). Prawidłowy poziom glukozy we krwi na czczo wynosi 70 - 99 mg/dl (3,9 - 5, 5 mmol/l). Wynik na poziomie 100 - 125 mg/dl (5,6 - 6,9 mmol/l) oznacza nieprawidłową tolerancję glukozy i stan przedcukrzycowy. Natomiast jeżeli dwukrotnie (każde oznaczenie wykonane innego dnia) wynik poziomu glukozy we krwi na czczo wynosi powyżej 125 mg/dl (7,0 mmol/l), to oznacza to cukrzycę.

Innym badaniem, na którego podstawie można również wykryć cukrzycę jest doustny test obciążenia glukozą (tzw. OGTT - Oral Glucose Tolerance Test). W tym teście poziom cukru we krwi badamy dwukrotnie - na czczo oraz po upływie 2 godzin od wypicia roztworu 75 g glukozy rozpuszczonej w 300 ml wody. Test ten daje nam możliwość wykrycia zaburzeń gospodarki węglowodanowej w sytuacji, gdy stężenie glukozy we krwi na czczo mieści się w granicach normy. Prawidłowa glikemia w 120. minucie doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT) wynosi < 140 mg/dl (7,8 mmol/l). Wynik 140–199 mg/dl (7,8–11 mmol/l) wskazuje na nieprawidłową tolerancję glukozy, a wynik ≥ 200 mg/dl (11,1 mmol/l) na cukrzycę. 

Powyższe normy dla poziomu cukru we krwi, to normy przyjęta dla ogólnej populacji, za wyjątkiem kobiet w ciąży. U kobiet ciężarnych prawidłowy poziom glukozy na czczo wynosi <90 mg/dl (5,0 mmol/l).

Poziom glukozy we krwi. Dowiedz się więcej >>

Samokontrola glikemii

Samokontrola glikemii to integralna część leczenia cukrzycy. Oznaczenia glikemii wiążą się nierozerwalnie z życiem osób chorujących na cukrzycę, a prawidłowy poziom cukru we krwi z palca to cel, do którego dążą diabetycy. Diabetycy w warunkach domowych kontrolują czy mają prawidłowy cukier z palca za pomocą glukometru. 

Jakie są normy, prawidłowy poziom cukru we krwi z palca? Prawidłowy poziom cukru we krwi z palca na czczo wynosi 70 - 99 mg/dl (3,9 - 5, 5 mmol/l), a 2 godziny po posiłku 70-140 mg/dl (3,9 – 6,9 mmol.l). Normy te nie dotyczą kobiet w ciąży. W przypadku kobiet ciężarnych prawidłowy poziom glukozy na czczo wynosi 70 - 90 mg/dl (3,9 - 5,0 mmol/l). Maksymalna glikemia w 1. godzinie po rozpoczęciu posiłku: < 140 mg/dl (< 7,8 mmol/l) lub po 2 godzinach < 120 mg/dl (6,7 mmol/l).

Częstość wykonywania pomiaru stężenia glukozy we krwi zależy od rodzaju cukrzycy. Chorzy na cukrzycę, leczeni wielokrotnymi wstrzyknięciami insuliny, powinni dokonywać wielokrotnych pomiarów stężenia glukozy we krwi w ciągu doby - o częstości badania glukometrem decyduje lekarz. Pacjenci z cukrzycą typu 2, którzy leczeni są dietą, raz w miesiącu powinni dokonywać skróconych profili glikemii na czczo i stężenie glikemii po głównych posiłkach. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy leczeni są stałymi dawkami insuliny, powinni wykonywać pomiar stężenia glukozy we krwi codziennie 1-2 razy, a raz w tygodniu powinni wykonywać skrócony profil glikemii na czczo i po głównych posiłkach. Raz w miesiącu należy wykonać pełny profil glikemii. 

Bibliografia:

1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2022 Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Curr Top Diabetes, 2022; 2 (1): 1–134.

2. Interna Szczeklika 2020. Szczeklik A., Gajewski P., Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, wydanie 11.

3. Cukrzyca i ciąża. Cypryk K., Wender-Ożegowska E., Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.

4. Żywienie osób z cukrzycą i chorobami towarzyszącymi. Jeznach-Steinhagen A., PZWL, Warszawa 2020.

5. Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników postępowania u kobiet z cukrzycą. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, 2(5): 215–229.

 

Powiązane artykuły

Jakie są normy poziomu cukru we krwi u ciężarnych?
Jakie są normy poziomu cukru we krwi u ciężarnych?

Lek. Aleksandra Maciążka-Malec

9 lutego 2021
Poziom glukozy we krwi - normy
Poziom glukozy we krwi - normy

Lek. Aleksandra Maciążka-Malec

8 kwietnia 2021
Jaki jest prawidłowy poziom hemoglobiny glikowanej?
Jaki jest prawidłowy poziom hemoglobiny glikowanej?

Magdalena Ślusarczyk | Śląski Uniwersytet Medyczny

10 listopada 2022

Pobierz naszą aplikację

Diabetyk24.pl zawsze pod ręką