Podawanie insuliny za pomocą pompy insulinowej jest w Polsce bardzo rozpowszechnione, szczególnie w grupie dzieci i młodych diabetyków. Kiedyś była to bardzo kosztowna metoda terapii cukrzycy, dziś ceny pomp są bardziej zróżnicowane, a samo leczenie jest częściowo refundowane. Cena pompy insulinowej najbardziej zaawansowanej technologicznie, która nie podlega refundacji, nadal jednak dla większości pacjentów jest zaporowa.

Leczenie pompami insulinowymi w Polsce na dobre rozpoczęło się u progu XXI wieku, kiedy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zdecydowała się przeznaczać część swoich środków na zakup pomp dla najmłodszych pacjentów z cukrzycą oraz ciężarnych diabetyczek. Pompy były wówczas bardzo drogie, a rezultaty takiej terapii nie do końca znane. Dzisiaj nie ma już wątpliwości, że leczenie pompą przynosi efekty w postaci lepszego wyrównania cukrzycy, co przekłada się na mniejsze ryzyko powikłań narządowych. Dlatego pompy znalazły się na listach refundacyjnych. Jednak refundacja ta nie obejmuje ani wszystkich diabetyków, ani wszystkich modeli urządzenia.

Refundacja pomp i osprzętu dla dzieci i młodych dorosłych

Refundowana pompa przysługuje pacjentom z cukrzycą typu 1., którzy nie przekroczyli 26. roku życia. Refundacja odbywa się poprzez oddziały szpitalne lub przychodnie diabetologiczne, które mają podpisaną umowę z NFZ na zakup pomp w ramach tzw. świadczenia zdrowotnego odrębnie kontraktowanego.

Jeśli z racji wieku kwalifikujesz się do refundacji powinieneś:

  • Zgłosić się do ośrodka, który ma na ten cel dodatkowy kontrakt z NFZ-em Listę takich ośrodków można wyszukać >>pod linkiem<< (należy wybrać interesujące nas województwo, a w polu „specjalizacja” wpisać: Leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej)
  • przejść przez proces kwalifikacji do leczenia pompą (rozmowa z diabetologiem, analiza wyników leczenia)
  • uzbroić się w cierpliwość :)

Zakup pomp przez uprawnione do tego podmioty odbywa się w drodze przetargów, dlatego niekiedy na pompę czeka się kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Dodatkowo pacjenci do 26. roku życia mają w 100 procentach refundowane zestawy infuzyjne do pompy. Elementem nierefundowanym pozostawał zbiorniczek na insulinę, jednak z końcem 2017 roku i on został uwzględniony w systemie refundacji. Reasumując podawanie insuliny za pomocą pompy insulinowej dla pacjentów do 26. roku życia można obecnie uznać za bezkosztowe. Diabetyk płaci jedynie za samą insulinę. Minusem jest to, że pacjent najczęściej nie ma prawa wyboru modelu pompy. Dostanie taki, jaki został wybrany w przetargu. Drugi mankament to często długi czas oczekiwania na urządzenie.

Refundacja pomp i osprzętu dla pacjentów po 26 roku życia

Pacjentom z cukrzycą, którzy ukończyli 26 lat przysługuje jedynie częściowa refundacja zestawów infuzyjnych do pompy insulinowej (wkłucia i dreny, bez zbiorników na insulinę). Zakup samej pompy pozostaje po stronie pacjenta. W tym celu powinien zgłosić się do regionalnego przedstawiciela firmy farmaceutycznej, której sprzęt chce zakupić. Firmy umożliwiają zakupy pompy insulinowej za gotówkę, ale też w systemie ratalnym. Jeśli pacjent jest wierny danej firmie, to na zakup kolejnej pompy danego producenta (pompa zwykle służy nam 6-8 lat) dostaje rabat (np. minus 20 proc. ceny).

Miesięczny zapas wkłuć do pompy insulinowej z 30 procentową odpłatnością kosztuje 90 zł. Do tego trzeba doliczyć pojemniczki na insulinę w cenie ok. 9 zł za sztukę. Takich pojemników, w zależności od ilości przyjmowanej insuliny, zużyjemy w miesiącu 4-8 sztuk, w zależności od zapotrzebowania na insulinę. Ile natomiast kosztuje sama pompa?

Cena pompy insulinowej

Obecnie na polskim rynku mamy pompy trzech producentów, firm: Medtronic, Roche oraz Glucopharma. Poszczególne modele pomp znacząco się między sobą różnią funkcjami, a co za tym idzie także ceną.

Podstawowe modele pomp:

Pompa z ciągłym monitoringiem glikemii

  • Paradigm 722 (Medtronic) – cena za zestaw: pompa + transmiter + 5 elektrod – to około 12 000 zł

Pompa z ciągłym monitoringiem glikemii oraz tzw. hipoblokadą

  • Paradigm Veo (Medtronic) – przy przekroczeniu progu ustalonego dla hipoglikemii pompa wstrzymuje podawania insuliny na 2 godziny. Cena za zestaw: pompa + transmiter+ 5 elektrod – wynosi około 15 tyś zł

Pompa z systemem SmartGuard, „przewidująca” hipoglikemię

  • MiniMed 640G (Medtronic) – pompa „przewiduje” możliwość wystąpienia hipoglikemii (na podstawie trendu z CGM) i zanim to nastąpi wstrzymuje podawanie insuliny. Wznawia je, kiedy glikemia zaczyna mieć tendencję wzrostową. Cena zestawu (pompa + transmiter + glukometr + 5 elektrod) to około 18 000 zł.

Najbardziej zaawansowana technologicznie pompa (MiniMed 640G) nie jest obecnie refundowana nawet dzieciom poniżej 6. roku życia. Najmłodsi w ramach refundacji mają możliwość otrzymania pompy z hipoblokadą, czyli Paradigm Veo.

Koszt użytkowania pomp z ciągłym monitoringiem glikemii wzrasta z racji konieczności zakupu elektrod. Od marca 2018 roku elektrody będą refundowane dla pacjentów poniżej 26. roku życia. Pacjent zapłaci 30 proc. ich ceny. Ci, których refundacja nie obejmie, za ciągły monitoring płacą z własnej kieszeni około 800 zł miesięcznie.