Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Ile kosztuje pompa insulinowa?

refundacja
pompy insulinowe

Małgorzata Marszałek

23 września 2022
Czy leczenie pompą insulinową jest drogie? To zależy, kto pyta i na jakiej pompie mu zależy. Dla pacjentów z cukrzycą typu 1., którzy nie ukończyli 26. roku życia pompy i osprzęt do nich są refundowane, więc można powiedzieć, że leczenie jest zupełnie bezkosztowe. Ale niestety refundacja nie obejmuje najbardziej zaawansowanych technologicznie pomp, które są bardzo pomocne w terapii najmłodszych pacjentów z cukrzycą. Często więc rodzice decydują się na zakup urządzenia samodzielnie. Koszt takiej nowoczesnej pompy to ok. 20 tyś złotych. Prostsze modele pomp można kupić poniżej 10 tys. złotych. Różnice w cenie są więc spore. 

Co składa się na koszt leczenia pompą insulinową?

Dodatkowo na koszt leczenia pompą składa się nie tylko cena samej pompy, ale też sensorów do ciągłego monitorowania glikemii. Najbardziej zaawansowane, nowoczesne pompy mają sens tylko we współpracy z sensorem, bo tylko wtedy pacjent faktycznie korzysta z możliwości takiego sprzętu. A to wprowadza kolejne zmienne do pytania o to, ile kosztuje leczenie pompą insulinową. Jeśli zastanawiamy się, jaką pompę kupić, w pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stać nas będzie na regularne korzystanie z sensorów do ciągłego monitorowania glikemii. Jeśli nie, to nie ma sensu inwestować w najdroższe pompy, bo skoro ma ona jedynie podawać insulinę bez współpracy z sensorem, to z tym zadaniem poradzą sobie także prostsze i dużo tańsze modele. 

Pompa pompie nierówna

Kiedyś pompa insulinowa była narzędziem do wygodnego i precyzyjnego podawania insuliny. Dzisiaj pompa może być elementem systemu do zarządzania cukrzycą, w którym rola pacjenta jest ograniczana do minimum. 
Przykładem takiego rozwiązanie jest system MiniMed 780G. System, a nie sama pompa, która jest jednym z jego elementów, drugim jest oczywiście sensor monitorujący glikemię w czasie rzeczywistym, z którym pompa jest w ciągłym kontakcie. Dzięki temu „wie”, co ma robić. Jak glikemia nadmiernie się obniża, pompa wstrzymuje podawanie insuliny, kiedy dane z sensora wskazują na wzrost glikemii, podaż insuliny jest wznawiana. W przypadku kiedy trend glikemii jest wzrastający i grozi nam przecukrzenie, system zwiększa podaż insuliny bazowej. W tym systemie pompa sama także oblicza wartość bolusa potrzebnego na posiłek i go podaje, niemniej pacjent musi wprowadzić dane o ilości węglowodanów, które zamierza zjeść. Nie ma konieczności przeliczania wymienników białkowo-tłuszczowych, ponieważ z rozłożonymi w czasie wzrostami glikemii po ich spożyciu pompa poradzi sama sobie zwiększając przepływ bazowy.
W tym przypadku pompa i system do monitorowania glikemii tworzą są spięte algorytmami tworząc tzw. zamkniętą pętlę. Jednak bez sensora, pompa 780G jest tylko „zwykłą” pompą do podawania insuliny.
Wcześniejszy system MiniMed 640G ma takie same mechanizmy zabezpieczające przed hipoglikemią (pompa wstrzymuje i wznawia podawanie insuliny w odpowiednim momencie), jednak w przypadku hiperglikemii nie koryguje dawki podstawowej. Można powiedzieć, że zabezpiecza przed niedocukrzeniem, ale nie przed przecukrzeniem, jak ma to miejsce w najnowszej wersji.
Pompa wchodząca w skład systemu MiniMed 780G nie jest obecnie refundowana, pompy 640G są (albo raczej bywają) refundowane dla najmłodszych pacjentów w drodze wyjątku. W ramach refundacji zazwyczaj otrzymuje się pompę nie tworzącą zamkniętej pętli z systemem do monitorowania glikemii.

Refundacja pomp i osprzętu dla dzieci i młodych dorosłych

Refundowana pompa przysługuje pacjentom z cukrzycą typu 1., którzy nie przekroczyli 26. roku życia. Refundacja odbywa się poprzez oddziały szpitalne lub przychodnie diabetologiczne, które mają podpisaną umowę z NFZ na zakup pomp w ramach tzw. świadczenia zdrowotnego odrębnie kontraktowanego.
Jeśli z racji wieku kwalifikujesz się do refundacji powinieneś:
  • zgłosić się do ośrodka, który ma na ten cel dodatkowy kontrakt z NFZ-em;
  • przejść przez proces kwalifikacji do leczenia pompą (rozmowa z diabetologiem, analiza wyników leczenia);
  • uzbroić się w cierpliwość. Zakup pomp przez uprawnione do tego podmioty odbywa się w drodze przetargów, dlatego niekiedy na pompę czeka się kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.
Dodatkowo pacjenci do 26. roku życia mają w 100 procentach refundowane zestawy infuzyjne do pompy oraz pojemniczki na insulinę. Reasumując podawanie insuliny za pomocą pompy insulinowej dla pacjentów do 26. roku życia można obecnie uznać za bezkosztowe. Diabetyk płaci jedynie za samą insulinę. Minusem jest to, że pacjent najczęściej nie ma prawa wyboru modelu pompy. Pacjent dostanie taki, jaki został wybrany w przetargu. Drugi mankament to często długi czas oczekiwania na urządzenie.

Refundacja pomp i osprzętu dla pacjentów po 26. roku życia

Pacjentom z cukrzycą, którzy ukończyli 26 lat przysługuje jedynie częściowa refundacja zestawów infuzyjnych do pompy insulinowej (wkłucia i dreny, bez zbiorników na insulinę). Zakup samej pompy pozostaje po stronie pacjenta. W tym celu powinien zgłosić się do regionalnego przedstawiciela firmy farmaceutycznej, której sprzęt chce zakupić. Firmy umożliwiają zakupy pompy insulinowej za gotówkę, ale też w systemie ratalnym. Jeśli pacjent jest wierny danej firmie, to na zakup kolejnej pompy danego producenta (pompa zwykle służy nam 6-8 lat) dostaje rabat (np. minus 20 proc. ceny).
Miesięczny zapas wkłuć do pompy insulinowej z 30 procentową odpłatnością kosztuje 90 zł. Ile natomiast kosztuje sama pompa?

Cena pompy insulinowej

Obecnie na polskim rynku mamy pompy trzech producentów: 
  • Medtronic
  • Roche
  • Ypsomed
Poszczególne modele pomp znacząco się między sobą różnią funkcjami, a co za tym idzie także ceną.
  • System MiniMed 780G – cena ok. 20 000 zł
  • System MiniMed 640G – cena ok. 12 000 zł
  • Pompy MiniMed Veo; MiniMed Paradigm – cena ok. 9 000 zł
  • Pompa insulinowa Accu-Chek Combo – w sprzedaży tylko do grudnia 2022, ok. 7 000 zł
  • Pompa bezdrenowa Accu-Chek Solo – pakiet startowy na rok – ok 11 tyś zł, kontynuacja w latach kolejnych – ok 7 000 zł/rok 
  • Mylife YpsoPump, zestaw startowy – ok. 11 000 zł

Pobierz naszą aplikację

Diabetyk24.pl zawsze pod ręką