Zmiany na Liście Leków Refundowanych od 1 Listopada 2023 w Kontekście Cukrzycy

cukrzyca typu 1
refundacja

Diabetyk24.pl

3 listopada 2023
Zmiany na Liście Leków Refundowanych od 1 Listopada 2023 w Kontekście Cukrzycy

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło ważne zmiany dotyczące listy leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych od 1.11.2023 roku. Te regulacje wprowadzają znaczące zmiany w zakresie cen leków, insulin, pasków do glukometrów oraz igieł do penów dla diabetyków.

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20.10.2023r.

Odstąpienie od Refundacji Doustnych Leków Przeciwcukrzycowych

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 listopada 2023 roku dwie z trzech doustnych leków przeciwcukrzycowych przestaną być refundowane

  • Forxiga (dapagliflozinum) 
  • Invokana (canagliflozinum)

Leki te były wcześniej dostępne z refundacją. To oznacza, że osoby z cukrzycą, które korzystały z tych leków, mogą potrzebować konsultacji z lekarzem w celu dostosowania swojego leczenia.


Zmiany w Cenach Pasków do Glukometrów

Paski testowe do glukometrów są kluczowym elementem zarządzania cukrzycą. W związku z nowymi regulacjami, ceny pasków testowych ulegną zmianie w zależności od wskazań. 

Dla pacjentów z cukrzycą typu I oraz innych typów cukrzycy wymagających co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny dziennie oraz terapii pompy insulinowej, cena niektórych opakowań pasków testowych zostanie obniżona z 0,22 zł na 0,20 zł za opakowanie.

Jednak dla pacjentów ogólnych z cukrzycą, ceny pasków testowych wzrosną, wahając się od 0,21 zł do 1,01 zł.


Zmiany w Cenach Insulin

W zakresie insulin nastąpi wiele zmian cenowych. Cena aż 26 różnych preparatów insulin zostanie obniżona, co jest pozytywną informacją dla osób z cukrzycą. 

Największa obniżka dotyczy insuliny Insulin aspart Sanofi, gdzie cena spadnie z 14,82 zł na 8,00 zł. Zmianie ulegną również ceny innych popularnych insulin, takich jak Insulin Lispro Sanofi, Liprolog, Gensulin, Humulin, Apidra i Fiasp, co przyniesie korzyści finansowe dla pacjentów.

Niestety, cena ośmiu innych preparatów insulinowych zostanie podniesiona, co może wpłynąć na koszty leczenia. Warto zwrócić uwagę na preparaty takie jak Toujeo, Tresiba, Suliqua, Lantus, Abasaglar i Ryzodeg, które będą droższe od 1 listopada 2023 roku.

Zmiany w Darmowych Lekach dla Seniorów i Dzieci

Na liście leków bezpłatnych dla seniorów 65+ nastąpią pewne zmiany, włączając rozszerzenie wskazań refundacyjnych dla niektórych leków. Warto także zauważyć, że od 1 listopada 2023 roku produkty lecznicze Toujeo i Enstilar nie będą dostępne na liście darmowych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat, ze względu na zakres wskazań refundacyjnych ograniczony wyłącznie do pacjentów dorosłych.

Zmiany w liście refundowanych leków od 1 listopada 2023 roku wpłyną na pacjentów z cukrzycą oraz osoby korzystające z darmowych leków, dlatego warto śledzić te informacje i skonsultować się z lekarzem w przypadku konieczności dostosowania terapii.
 


Pobierz naszą aplikację

Diabetyk24.pl zawsze pod ręką