Spadki cukru: zasady postępowania przy zbyt niskim poziomie cukru we krwi

hipoglikemia
objawy

Diabetyk24.pl

23 czerwca 2020
Spadki cukru: zasady postępowania przy zbyt niskim poziomie cukru we krwi

Stan, którego każdy diabetyk się boi to niedocukrzenie, czyli zbyt niski poziom cukru we krwi. Łagodne spadki cukru we krwi możemy w łatwy sposób leczyć i nie dopuścić do poważnych sytuacji, jak utrata przytomności i konieczność podawania glukagonu. Jak reagować? Co podawać podczas łagodnego spadku cukru?

Czym jest zbyt niski poziom cukru we krwi (niedocukrzenie/ hipoglikemia)?

Niedocukrzenie jak sama nazwa wskazuje jest to niski poziom cukru we krwi. O alertowym stężeniu glukozy mówimy gdy wynosi ona ≤70 mg/dl, czyli ≤3,9 mmol/l. Przy takich wartościach diabetyk może odczuwać już objawy hipoglikemii. Klinicznie istotna hipoglikemia to spadek poziomu cukru we krwi  poniżej 54 mg/dl (<3 mmol/l), wtedy objawy są już nasilone i trudno je zbagatelizować. Ciężka hipoglikemia to stan, w których dochodzi do zaburzeń przytomności i diabetyk potrzebuje pomocy innej osoby.

Objawy spadku cukru we krwi

Niedocukrzenie prowadzi do powstawania objawów. W początkowej fazie spadku poziomu cukru we krwi występują neurowegetatywne objawy. Zaliczamy do nich bladość powłok, niepokój, drażliwość, nerwowość, osłabienie, wzmożoną potliwość, niewielki wzrost ciśnienia tętniczego, częstoskurcz oraz poszerzenie źrenic. Są to objawy alarmowe, które diabetyk powinien zauważyć i jak najszybciej zareagować. W dalszym etapie spadku cukru występują następujące objawy: trudności kojarzenia i myślenia, splątanie, zaburzenia orientacji, mowy, koordynacji ruchów, a w ostateczności drgawki, utrata przytomności, a nawet śpiączka.

Jak postępować przy zbyt niskim cukrze?

Znajomość swojego organizmu podczas niedocukrzenia (spadku cukru we krwi) bardzo pomaga w odpowiednim i szybkim reagowaniu. Glukoza jest najlepszym zabezpieczeniem każdego cukrzyka i powinna być zawsze pod ręką.

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w momencie wykrycia alertowego poziomu cukru należy podać 15-20 g czystej glukozy albo innych węglowodanów prostych doustnie.

W takim przypadku świetnie sprawdzą się pastylki Dextro Energy - taką zawartość glukozy mają 4 pastylki, a więc połowa opakowania. Po podaniu glukozy zmierz glikemię za 15 minut. Jeżeli niedocukrzenie (niski poziom cukru) utrzymuje się, przyjmij kolejne 15 g glukozy. Skontroluj poziom cukru we krwi za następne 15 minut. Jest to tak zwana zasada 15. Jeżeli poziom cukru się ustabilizuje, zjedz jakieś węglowodany złożone, np. kanapkę, aby uniknąć nawrotu incydentu. Jeżeli diabetyk jest nieprzytomny podaj glukagon domięśniowo i wezwij pogotowie ratunkowe. Tutaj przeczytasz jak podać cukrzykowi glukagon.

 

 
 

Co podać na niedocukrzenie?

W zaleceniach Towarzystwa możemy znaleźć sformułowanie “podaj czystą glukozę albo inny prosty węglowodan”. Warto przypomnieć, że 10 g glukozy to 1 WW (wymiennik węglowodanowy). W zależności od wartości poziomu cukru we krwi powinniśmy przyjąć odpowiednią ilość glukozy, w zaleceniach mowa jest o 15g-20g.

Co na spadek cukru we krwi? Czysta glukoza czy soczek albo owoc?

Wiele przeprowadzonych badań na przestrzeni ostatnich lat potwierdza, że podawanie czystej glukozy jest najlepszym i najskuteczniejszym leczeniem hipoglikemii. Naukowcy podkreślają, że pomimo tego, iż soki zawierają w swoim składzie duże ilości cukru, mogą zawierać również błonnik, który opóźnia wchłanianie się cukru w jelicie. Dodatkową trudnością jest odmierzenie ile ml soku dostarczy nam 15 g glukozy. To samo tyczy się owoców. Wiele osób uważa, że świetnym sposobem na szybkie podwyższenie niskiego poziomu cukru we krwi, jest zjedzenia banana. Nic bardziej mylnego. Zawarty w bananie błonnik spowalnia wchłanianie się cukru w jelicie. Czysta glukoza działa najszybciej, a jej forma jest prosta i łatwa w użyciu.

A może stosować inny cukier?

W internecie można przeczytać, że dobrym sposobem na niedocukrzenie jest kostka zwykłego spożywczego cukru. Jej głównym składnikiem jest sacharoza. Sacharoza to dwucukier zbudowany z glukozy i fruktozy. Chociaż wizualnie składniki te, są podobne to jednak działają inaczej. Fruktoza zawarta jest głównie w owocach. Jest cukrem, który wchłania się dużo wolniej niż glukoza. Dodatkowo jest ona magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej. Glukoza działa szybciej i od razu powoduje wzrost cukru we krwi. Sacharoza z powodu zawartej w sobie fruktozy również działa z opóźnieniem.

Preparaty czystej glukozy - Dextro Energy

Na rynku dostępne są różne preparaty w wygodnych formach podania, jak żele, pastylki oraz napoje. Duży asortyment różnych postaci glukozy posiada firma Dextro Energy. Łatwym rozwiązaniem jest napój energetyczny o smaku jabłkowym zawierający od razu 2 WW, dzięki czemu bez przeliczania przyjmiemy odpowiednią ilość glukozy. W zależności od naszych potrzeb są również produkty zawierające mniejsze wartości WW. Pastylki Dextro Energy zawierają w jednej kostce 0,5 WW, a całe opakowanie zawiera aż 4 WW. Mniejsze Energy minis to wyjątkowe smaki m. in. owoców leśnych, limonki, brzoskwini, pomarańczy czy wiśni i tylko 0,11 WW w jednej pastylce.Całe opakowanie Dextro Energy minis zawiera ok. 32 pojedyncze kostki. Dodatkowo pastylki Dextro Energy mają nie tylko różne smaki, ale również bywają wzbogacone o dodatek witaminy C, albo wapnia, czy magnezu.

Czego nie podawać na niedocukrzenie?

Pomimo tego, że najlepszym sposobem na leczenie niedocukrzenia jest podanie czystej glukozy, wypicie soku nie jest błędem. Nie zaleca się jednak podawania czekolady oraz produktów, które mają ją w składzie, gdyż zawiera ona tłuszcze, które opóźniają wchłanianie węglowodanów. Mleko również nie jest dobrym pomysłem, gdyż wzrost poziomu cukru po jej spożyciu nie jest wystarczający. Wszystkie produkty zawierające tłuszcze są odradzane. Liczy się czas, aby jak najszybciej dostarczyć glukozę do organizmu.

Powtarzające się incydenty niedocukrzenia (niskiego poziomu cukru) mają duży wpływ na nasze zdrowie i powikłania cukrzycy. Wpływają one na narząd wzroku, układ sercowo-naczyniowy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Nasza czujność oraz obserwacja własnego organizmu, pozwoli nam na szybkie zareagowanie na objawy niedocukrzenia. Nie dopuszczajmy do takich częstych incydentów.

 

Źródło:

  1. https://www.mp.pl/insulinoterapia/powiklania_insulinoterapii/hipoglikemia/114932,hipoglikemia-objawy-i-leczenie
  2. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2019- Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
  3. https://podyplomie.pl/diabetologia/16269,leczenie-lagodnej-hipoglikemii
  4. https://diabetologia.mp.pl/cukrzyca-u-dzieci/147971,rozpoznawanie-ileczenie-hipoglikemii-udzieci-imlodziezy-chorych-nacukrzyce

 

Powiązane artykuły

Co to jest hipoglikemia reaktywna?
Co to jest hipoglikemia reaktywna?

Diabetyk24.pl

7 czerwca 2019
Objawy spadku cukru
Objawy spadku cukru

Diabetyk24.pl

30 lipca 2021
Jak podać cukrzykowi glukagon?
Jak podać cukrzykowi glukagon?

Lek. Aleksandra Maciążka-Malec

25 lutego 2020

Pobierz naszą aplikację

Diabetyk24.pl zawsze pod ręką