Ładowanie . . .
Ładowanie . . .

Dlaczego tak ważna jest regularna kontrola poziomu glukozy w cukrzycy?

cukrzyca typu 1
cukrzyca typu 2
objawy
badania

Lek. Aleksandra Maciążka-Malec

25 stycznia 2021

Cukrzyca to choroba przewlekła. Diabetycy muszą liczyć się z tym, że cukrzyca będzie im towarzyszyć przez całe życie. Składową leczenia cukrzycy jest jej regularna kontrola. Dlaczego jest ona taka ważna? Czym może skutkować niekontrolowanie glikemii u diabetyka?

Wpływ cukrzycy na organizm

Cukrzyca oprócz tego, że jest chorobą przewlekłą to ma również ogólnoustrojowy charakter. Cechuje się przewlekłym podwyższeniem cukru we krwi, który wpływa na wszystkie nasze narządy. Odległymi powikłaniami cukrzycy są choroby nerek, oczu, serca, mózgu i  mikrokrążenia skórnego. Stale podwyższony poziom cukru we krwi wpływa niekorzystnie na nasze naczynia, uszkadzając je. Dochodzi do gorszego odżywiania narządów i ich uszkodzenia.

Nagły spadek cukru we krwi

Sytuacji, której obawiają się wszyscy cukrzycy i ich rodziny to hipoglikemia, czyli niedocukrzenie. Alertowa wartość glukozy we krwi to jej stężenie ≤70 mg/dl, czyli ≤3,9 mmol/l. Przy takich wartościach glikemii, diabetyk może odczuwać niepokojące objawy hipoglikemii. Przy wartości <54 mg/dl (<3 mmol/l) mówimy o klinicznie istotnej hipoglikemii i objawy są już nasilone i trudno je zbagatelizować. Objawami hipoglikemii są zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości czy nawet śpiączka. Wraz ze spadkiem poziomu cukru we krwi objawy są bardziej widoczne i odczuwalne przez diabetyka. Hipoglikemia zagraża życiu cukrzyca. 

Nagły wzrost cukru we krwi

Ostrymi powikłaniami cukrzycy nazywamy takie powikłania, które pojawiają się nagle. Są spowodowane za wysokim stężeniem cukru we krwi. Kwasica i śpiączka ketonowa to jedno z takich powikłań. Spowodowane są nagłym i znacznym niedoborem insuliny. Charakteryzuje się zmianami w badaniach laboratoryjnych krwi i moczu. Występuje najczęściej w wyniku podania za małej, nieodpowiedniej dawki insuliny. Diabetyk może czuć nadmierne pragnienie, suchość w ustach, uczucie zmęczenia i senność. Mogą pojawić się bóle głowy, nudności, a nawet przyspieszoną czynność serca i zapach acetonu z ust. Jeżeli nie zostanie zastosowane szybko odpowiednie leczenie może dojść do śpiączki.

Kontrola cukrzycy

Kontrolę cukrzycy można podzielić na dwie składowe: codzienne pomiary w domu oraz pomiar hemoglobiny glikowanej w laboratorium diagnostycznymi. Hemoglobina glikowana (HbA1C) jest wskaźnikiem służącym do oceny kontrolowania cukrzycy w okresie ostatnich 3 miesięcy.  Badanie to zleca lekarz celem upewnienia się czy pacjent kontroluje chorobę na codzień, czy przyjmuje leki i dba o dietę. Domowe pomiary cukru są obowiązkowe dla każdego cukrzyka. W zależności od rodzaju leczenia, pomiary są częstsze albo rzadsze. Poziom cukru warunkuje ilość przyjmowanej insuliny i leków. Dzienniczek cukrzyka to ważny dokument, który diabetyk powinien przynosić na wizyty do swojego lekarza. Lekarz na jej podstawie stwierdzi czy leczenie jest odpowiednie.

Dlaczego pomiary są takie ważne?

Regularne pomiary cukru we krwi są ważne ponieważ umożliwiają ocenę kontroli leczenia cukrzycy. Pozwalają nam to na uniknięcie ostrych powikłań oraz odwleczenie w czasie i zmniejszenie powikłań odległych. Nagłe spadki jak i nagłe wzrostu poziomu cukru są dla diabetyków bardzo niebezpieczne. Najlepszą sytuacją dla diabetyka są nieduże wahania poziomu cukru we krwi w ciągu doby. 


Literatura:

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/cukrzyca/73624,powiklania-cukrzycy 

https://podyplomie.pl/pediatria/35049,ostre-powiklania-cukrzycy-u-dzieci 

Powiązane artykuły

Hipoglikemia
Hipoglikemia

Edukator diabetologiczny Weronika Kowalska | diabetyk

6 czerwca 2016
Badanie glukozy w ciąży - przygotowanie, wyniki, normy
Badanie glukozy w ciąży - przygotowanie, wyniki, normy

Magdalena Ślusarczyk | Śląski Uniwersytet Medyczny

7 kwietnia 2022
Systemy do ciągłego monitorowania glikemii i zastosowanie w codziennym życiu
Systemy do ciągłego monitorowania glikemii i zastosowanie w codziennym życiu

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Ewa Pańkowska

22 października 2018
Poziom glukozy we krwi - normy
Poziom glukozy we krwi - normy

Lek. Aleksandra Maciążka-Malec

8 kwietnia 2021
Kontrola glikemii - Glukometr
Kontrola glikemii - Glukometr

Edukator diabetologiczny Weronika Kowalska | diabetyk

20 kwietnia 2016
Jak prawidłowo skalibrować system ciągłego monitoringu glikemii?
Jak prawidłowo skalibrować system ciągłego monitoringu glikemii?

Bartosz Masternak | student | Warszawski Uniwersytet Medyczny

24 lutego 2020

Pobierz naszą aplikację

Diabetyk24.pl zawsze pod ręką